Drukuj Powrót do artykułu

Abp Jędraszewski w Poznaniu: nie będziemy uczestnikami cichej apostazji

18 maja 2019 | 15:46 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ

– Trwając przed Maryją na kolanach, w cichej adoracji, a także uczestnicząc w wielkich uroczystościach, jakie przez prawie półtora roku będą się odbywały w każdej parafii i w każdej kaplicy archidiecezji poznańskiej, jesteśmy pewni: nie będziemy uczestnikami owej cichej apostazji ludzi sytych odchodzących od Boga, nie będziemy żyć tak, jakby Bóg nie istniał – mówił w Poznaniu abp Marek Jędraszewski podczas uroczystego rozpoczęcia nawiedzenia poznańskiej archidiecezji przez jasnogórską ikonę Matki Bożej pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”.

Na placu przed kościołem pw. Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach, będącym wotum wdzięczności za pierwsze nawiedzenie Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu w latach 1976-1978, uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego zainaugurowano nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w archidiecezji poznańskiej.

W uroczystości 18 maja uczestniczyło ponad 20 arcybiskupów i biskupów, m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, bp Romuald Kamiński, biskup diecezji warszawsko-praskiej, bp Romuald Kujawski z diecezji Porto Nacional w Brazylii, abp Józef Kowalczyk, prymas Polski senior.

We Mszy św. wzięło udział kilkuset księży z różnych diecezji, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, Rycerze Kolumba, siostry zakonne, nadzwyczajni szafarze Komunii św., dzieci pierwszokomunijne, klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, harcerze, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej oraz kilka tysięcy wiernych z Poznania i całej archidiecezji.

Mszę św. poprzedziła uroczysta procesja z kopią Ikony Jasnogórskiej, którą umiejscowiono na specjalnym tronie przed kościołem. Procesji towarzyszyło bicie dzwonów w całej archidiecezji.

Specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka nadesłane z Sekretariatu Stanu do abp. Stanisława Gądeckiego z okazji rozpoczęcia peregrynacji Cudownego Obrazu odczytał bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

– Jego Świątobliwość życzy, by peregrynacja Obrazu Jasnogórskiej Królowej Polski była dla wszystkich czasem duchowej odnowy, umocnienia w wierze, przezwyciężenia smutku i trosk, okazją do wzajemnego pojednania. Niech modlitewna refleksja, świadomość bliskości Chrystusa, czuwanie przed Obliczem Najświętszej Matki i podejmowane postanowienia, przyniosą obfite, trwałe owoce w życiu całej archidiecezji, zwłaszcza w rodzinach, w parafiach, we wspólnotach zakonnych – w sercu każdego z uczestników nawiedzenia – napisano w papieskim przesłaniu.

Papież zapewnił o swojej duchowej łączności i modlitwie. „Matko Boża, naucz nas Twojego patrzenia na życie i zwróć swoje spojrzenie na nas, na nasze niedole… Weź nas za rękę Maryjo. Trzymając się Ciebie, pokonamy najtrudniejsze zakręty historii. Weź nas za rękę, abyśmy odkryli łączące nas więzy” – napisał Franciszek.

Abp Stanisław Gądecki w słowie na rozpoczęcie uroczystości podkreślił, że peregrynacja Ikony Jasnogórskiej jest okazją do pogłębienia wiary i czci do Maryi.

– Dzisiaj rozpoczyna się dla nas wielka pielgrzymka przez naszą ziemię. Twoja droga jest nam wspólna, Matko, Maryjo do Twoich dzieci i droga Twoich dzieci do Ciebie, naszej Matki. Twoja jasnogórska peregrynacja w naszej archidiecezji to niezwykła okazja do pogłębienia wiary i czci do Ciebie – mówił metropolita poznański.

Przewodniczący KPE zauważył, że wiele ludzi straciło wiarę albo osłabli w wierze do tego stopnia, że sami nie docierają do kościoła i sakramentów o własnych siłach, ale także oni mogą i powinni osiągnąć zbawienie.

– Światowa atmosfera udziela się w pewnej mierze nam, wierzącym, dlatego powinniśmy się modlić nieustannie o łaskę wiary i cnotę wiary wytrwale pielęgnować – zaznaczył abp Gądecki.

Podkreślił, że Maryja uczy nas, że „religia jest integralną częścią ludzkiego bytowania, niedowiarstwo jest czymś przypadkowym, a wiara stałym stanem ludzkości”.

O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika , zauważył, że Maryja przychodzi na poznańską ziemię, która jest księgą wiary naszych przodków, zapisanych przez świętych świeckich i duchownych, którzy dali świadectwo miłości Boga i człowieka. – Abyśmy mogli iść w nowe czasy, współczesnemu światu potrzebna jest matka. Człowiekowi potrzebny jest cud serca, cud miłości matczynej – stwierdził o. generał paulinów.

Życzył, by wiernym archidiecezji poznańskiej nie zabrakło odwagi św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
W imieniu rodzin Matkę Bożą przywitała rodzina państwa Michalskich.

W homilii abp Marek Jędraszewski zauważył, że Maryja zawsze poprzedza przyjście Jezusa, a sama Jej obecność sprawia, że dokonują się wielkie rzeczy.

Metropolita krakowski przypomniał, że pierwsze nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, w latach 1976-1978, miało miejsce w trudnych, komunistycznych czasach rozpoczętej w 1945 roku walki z chrześcijaństwem i Kościołem.

– Czas nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej stał się na całym wówczas bardzo dużym obszarze archidiecezji poznańskiej czasem prawdziwie wielkich zmagań o polską duszę – stwierdził kaznodzieja.

Wiceprzewodniczący KEP zaznaczył, że nie sposób „mówić o owocach duchowych – o nawróceniach, spowiedziach po latach, łzach wzruszeń, dobrych postanowieniach, umocnieniach w radości i dumie, że należy się do świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła, o na nowo zrodzonej odwadze i męstwie w wyznawaniu swej wiary w czasach dla tej wiary niełatwych”.

Wskazał też na owoce materialne pierwszego nawiedzenia.

– To właśnie wtedy za przyczyną Matki Najświętszej wznoszono do Boga żarliwe modły między innymi o to, aby w archidiecezji poznańskiej można było budować świątynie, zwłaszcza w nowych dzielnicach mieszkaniowych. Modlono się więc, aby również w tym miejscu mógł powstać wielki kościół, który – jak wtedy planowano – miał służyć całym poznańskim Ratajom – podkreślił metropolita krakowski.

Przypomniał, że papież Paweł VI, w czerwcu 1978 r., poświęcił kamień węgielny dla nowego kościoła, wzięty od grobu św. Piotra. Pierwszym budowniczym tej świątyni aż do 1989 był śp. ojciec abp. Marka Jędraszewskiego.

Wiceprzewodniczący KEP przyznał, że dziś, kiedy rozpoczyna się druga peregrynacja, są nowi ludzie, nastały nowe czasy, nowe historyczne konteksty. Dodał jednak, że i podobne, jak przed laty, są trudności.

– Trwa bowiem nadal walka z chrześcijaństwem i Kościołem katolickim. Tym razem ma ona wymiar bardziej kulturowy. W imię postępu i tolerancji pragnie zamknąć się Kościołowi usta, usiłuje się usunąć go z przestrzeni publicznej i zepchnąć do sfery wstydliwie skrywanej prywatności – stwierdził abp Jędraszewski.

Zwrócił uwagę na zjawisko, o którym już w 2003 r. pisał św. Jana Pawła II w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa”. – Jest nim „utrata pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, któremu towarzyszy swego rodzaju praktyczny agnostycyzm i obojętność religijna, wywołująca u wielu Europejczyków wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię. (…) Europejska kultura sprawia wrażenie «milczącej apostazji» człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał” – podkreślił metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski przypomniał niedawną profanację Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Płocku i nawiązał do słów przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który profanację nazwał dziełem sztuki.

– Nasze spojrzenia są jednocześnie pełne bólu – jak zwykle, gdy jest obrażana i wyszydzana nasza Matka. Dzisiaj czujemy się upokorzeni, gdy niedawno wielcy tego świata, tu, w Poznaniu, w profanacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Płocku widzieli przejaw artystycznej wolności i twórczości, a ludzie nauki słysząc to, składali swe ręce do oklasków. Matko, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią… – mówił metropolita krakowski.

Podkreślił, że „trwając przed Nią na kolanach, w cichej adoracji, a także uczestnicząc w wielkich uroczystościach, jakie przez prawie półtora roku będą się odbywały w każdej parafii i w każdej kaplicy archidiecezji poznańskiej, jesteśmy pewni: nie będziemy uczestnikami owej cichej apostazji ludzi sytych odchodzących od Boga, nie będziemy żyć tak, jakby Bóg nie istniał”.

Wiceprzewodniczący KEP zaznaczył, że „jako ludzie nie chcemy zajmować miejsca, które jest przynależne tylko samemu Bogu. Przeciwnie – właśnie Jego jako Pana i Stwórcę pragniemy z całą mocą naszej wiary wyznawać i głosić światu. Nie chcemy również porzucać człowieka, ale bronić jego osobowej godności, zwłaszcza jego życia – i to od pierwszych chwil jego istnienia aż po naturalną śmierć”.

Przekonywał, że „nie chcemy również porzucać Polski, której Ona, Maryja, jest od wieków naszą Królową. Nie pozwolimy wyrwać z siebie naszej narodowej pamięci”.

– Z ogromną wytrwałością bronić będziemy naszej duchowej tożsamości. „Póki my żyjemy”, nie będziemy się godzić na takie regulacje prawne, które będą zagrażać duchowej suwerenności naszej Ojczyzny – stwierdził kaznodzieja.
Uroczystości towarzyszył 750-osobowy połączony chór, złożony z członków Poznańskiego Chóru Katedralnego oraz chórów i zespołów muzycznych z całej archidiecezji.

Chórzystom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą mjr. Pawła Joksa.
Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej będzie pielgrzymować po wszystkich parafiach archidiecezji poznańskiej do 26 września 2020 r. Podczas przywitania obrazu w każdej parafii będzie obecny abp Stanisław Gądecki lub poznański biskup pomocniczy.

Wydarzeniu towarzyszy hasło: „Z Maryją w nowe czasy”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.