Abp Szewczuk wzywa Ukraińców do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych
15 lipca 2025 | 12:59 | tom | Kijów Ⓒ Ⓟ
Fot. ugcc.uaDo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych jako aktu głębokiej duchowej jedności z Bogiem i źródła siły dla współczesnej Ukrainy wezwał arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). 15 lipca obchodzone jest wspomnienie św. Włodzimierza Wielkiego.
„W chrzcie i bierzmowaniu rodzimy się na nowo – z wody i Ducha Świętego. To nie jest tylko obrzęd religijny, ale wydarzenie, które zmienia samą naturę człowieka. Stajemy się dziećmi Bożymi, wkraczamy w nowe życie w Chrystusie” – powiedział zwierzchnik UKGK.
Przypomniał, że w momencie chrztu, który zwykle odbywa się w niemowlęctwie, rodzice chrzestni zawierają przymierze z Bogiem w imieniu osoby ochrzczonej. Jest to obietnica służenia Chrystusowi, wyrzeczenia się zła i życia zgodnie z Ewangelią. „Zostaliśmy ochrzczeni w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, a Pan przyjął nas w swoje Boskie synostwo. Staliśmy się Jego, a On stał się naszym. Ta wzajemna przynależność jest sercem naszej chrześcijańskiej tożsamości” – powiedział abp Szewczuk.
Wspominając historyczne wydarzenie Chrztu Rusi-Ukrainy pod wodzą księcia Włodzimierza, zwierzchnik UKGK podkreślił jego nie tylko historyczne, ale i głęboko duchowe znaczenie: „Kiedy w 988 roku mieszkańcy Kijowa weszli w wody Dniepru, wyłonili się jako jeden i ten sam lud Boży. W tym chrzcie narodziła się ukraińska wspólnota chrześcijańska. To były nasze narodowe narodziny w Chrystusie”.
Abp Szewczuk przypomniał, że odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w dzisiejszych czasach jest nie tylko indywidualnym aktem wiary, ale także drogą do duchowej odnowy narodu. „Dzisiejsze odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oznacza odnowienie naszego narodowego oddania Bogu. Jest to źródło siły, jedności i nadziei na zwycięstwo i odbudowę Ukrainy” – powiedział zwierzchnik UKGK.
15 lipca ikona i relikwie świętego i równego apostołom księcia Włodzimierza Wielkiego zostaną wystawione do publicznej adoracji w katedrze patriarchalnej Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie. Jest to ważny moment duchowy i symbol jedności pokoleń wierzących w wiarę i oddanie Chrystusowi. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 30. rocznicy odrodzenia metropolii kijowskiej i 20. rocznicy powrotu siedziby zwierzchnika UKGK do Kijowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

