Abp Tokarczuk obchodzi 90 – te urodziny
01 lutego 2008 | 13:28 | maj//mam Ⓒ Ⓟ
Dzis, 1 lutego, przypada 90. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka, pierwszego metropolity przemyskiego, uważanego – obok Prymasa Wyszyńskiego i abp Wojtyły – za najtrudniejszego przeciwnika PRL w Episkopacie Polski.
Msza św. dziękczynna za życie i posługę Jubilata odbędzie się 2 lutego w przemyskiej katedrze. Eucharystii w bazylice archikatedralnej w Przemyślu, 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, przewodniczyć będzie sam Jubilat.
Abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. Studiował w Seminarium Duchownym we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął we lwowskiej katedrze 21 czerwca 1942 r., z rąk bp Eugeniusza Baziaka. Rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii Złotniki k. Podhajec. W 1944 r. UPA wydała na niego wyrok śmierci. Dzięki ostrzeżeniu udało mu się jednak zbiec do Lwowa, gdzie pozostał do 1945 r. jako wikariusz parafii św. Marii Magdaleny. Po wojnie w ramach repatriacji znalazł się w Katowicach.
W 1947 r. podjął studia nauk społecznych i filozofii chrześcijańskiej na KUL, które zakończył doktoratem z filozofii. Od 1952 do 1962 r. wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie, w tym czasie był też m.in. duszpasterzem akademickim. Od 1962 do 1965 r. był adiunktem na Wydziale Teologii KUL.
W 1965 r. otrzymał nominację na ordynariusza diecezji przemyskiej. Święceń biskupich udzielił mu 6 lutego 1966 r. w przemyskiej katedrze kard. Stefan Wyszyński.
W latach swej posługi biskupiej uważany był przez ówczesne władze za jednego z głównych wrogów ustroju i – obok Prymasa Wyszyńskiego i abp Wojtyły – za najtrudniejszego przeciwnika PRL w Episkopacie Polski. Zasłynął z odważnych wystąpień, z przeciwstawiania się zakłamaniu i stanowczego piętnowania systemu oraz programu ateizacji społeczeństwa. Mimo braku zgody władz stworzył w swojej diecezji przeszło 220 parafii, wybudował ponad 430 kościołów z domami parafialnymi i katechetycznymi. Znany był m. in. ze wspierania rozmaitych inicjatyw społecznych, w tym NSZZ Solidarność. Stawał w obronie prześladowanych z powodów ideologicznych i politycznych.
Był m.in. członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski, członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego, ds. Budowy Kościołów, a w latach 1967 – 1989 r. – członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu PRL. Ze względu na swoje bezkompromisowe działania był bezwzględnie inwigilowany i szykanowany przez władze i służbę bezpieczeństwa.
Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie historycznej wizyty w diecezji przemyskiej 2 czerwca 1991 r. wyniósł Ignacego Tokarczuka do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowopowstałej metropolii przemyskiej. W 1993 r. abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę.
Jest autorem licznych artykułów i publikacji, m.in. „Wytrwać i zwyciężyć”, Paryż 1988, „Kazania pasterskie”, Przemyśl, 1992, czy „W służbie Kościoła i Narodu”, Warszawa, 1997. Otrzymał honorowe obywatelstwo wielu miast, m.in. Przemyśla i Rzeszowa.
3 maja 2006 r. został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego – najwyższym odznaczeniem państwowym RP. Od 21 maja 2007 r. wchodzi w skład kapituły tego Orderu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


