Abp Zieliński do nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.: dawajcie przykład życia chrześcijańskiego w wierze
20 czerwca 2026 | 19:45 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Zostajecie wyznaczeni i posłani do ważnego zadania w Kościele, do udzielania innym Komunii św., dlatego starajcie się dawać przykład życia chrześcijańskiego w wierze i dobrych obyczajach, gorliwiej korzystając z eucharystycznej tajemnicy jedności i miłości” – mówił do nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. abp Zbigniew Zieliński. Metropolita poznański przewodniczył dziś w poznańskiej katedrze Mszy św. połączonej z promowaniem mężczyzn i sióstr zakonnych do tej posługi.
W homilii abp Zieliński nawiązał do historii archidiecezji poznańskiej i podkreślił, że jej bogactwo było budowane na Eucharystii, która jest fundamentem Kościoła. Zwrócił uwagę, że ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. nawiązuje do starej tradycji Kościoła „zanoszenia Ciała Pańskiego poprzez osoby uczestniczące w Eucharystii chorym i niepełnosprawnym”.
Metropolita poznański zaznaczył, że „nadzwyczajni szafarzenie nie są szafarzami Eucharystii, bo jej nie sprawują, ale są nadzwyczajnymi szafarzami, by właśnie dzięki ich zaangażowaniu Chrystus mógł być obecny w życiu tych, którzy w tej Eucharystii chcieliby uczestniczyć, ale choroba, cierpienie albo inne przeszkody im to uniemożliwiają”.
Przekonywał, że dzisiejsza uroczystość jest okazją do „uświadomienia sobie, że na drodze wspólnoty życia Kościoła, życia wiary, Pan Bóg daje ludziom różne zadania i posługi i w ten sposób wspólnota Kościoła dopełnia się i ubogaca”.
Zwracając się do nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., zauważył, że są oni zaproszeni do ukazywania swoim życiem braterskiej miłości i jedności oraz do tego, „by pełniej Chrystusem żyć, nie tylko Go zanosić w dłoniach, ale także w swojej postawie, swoim życiem” – mówił ks. arcybiskup.
„Zgłębiajmy ten nadzwyczajny przywilej, budujmy jedno ciało przez to, że spożywamy ten sam chleb i pijemy z tego samego kielicha. Udzielając innym Komunii św., ukazujcie przede wszystkim życiem braterską miłość zgodnie z poleceniem Pana, który podając uczniom swoje ciało do spożywania, powiedział: «to wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak ja was umiłowałem»” – podkreślił metropolita poznański.
Podczas dzisiejszej Mszy św. do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. zostało promowanych 113 mężczyzn i 4 siostry zakonne.
Pierwsi szafarze w archidiecezji poznańskiej zostali ustanowieni w 1999 r. Dziś są niemal w każdej parafii, w wielu, zwłaszcza budujących się czy w nowo powstałych po kilku mężczyzn pełni tę posługę.
W archidiecezji poznańskiej posługuje blisko 2000 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Szafarzami mogą zostać mężczyźni w wieku od 25 do 65 lat. Kandydaci muszą wyróżniać się dojrzałością w wierze, prowadzić wzorowe życie moralne i aktywnie uczestniczyć w życiu parafialnym.
29 grudnia 2017 r. abp Stanisław Gądecki wydał odnowioną instrukcję w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. w archidiecezji poznańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


