Abp Zieliński złożył życzenia zakrystiankom i zakrystianom
04 czerwca 2025 | 18:46 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ

4 czerwca kalendarz liturgiczny przywołuje postać bł. Michała Giedroycia. To niewielu znany błogosławiony, aczkolwiek ci, którzy go znają, mają ważne miejsce w Kościele, bo jest patronem zakrystianów. Jego kult nieprzerwanie trwa ponad 500 lat w Krakowie i nie tylko, ale też z pewnością w każdej zakrystii pamięta się o błogosławionym mnichu – powiedział w mediach społecznościowych abp Zbigniew Zieliński. Metropolita poznański nagrał film z życzeniami, zapewnieniem o wdzięczności i modlitwie w zakrystii swojego domu biskupiego.
„Drodzy zakrystianie, dzisiaj szczególna okazja, żeby złożyć wam najlepsze życzenia, ale także ogromne podziękowanie. Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałoby życie parafii, kościołów parafialnych i zakonnych bez waszej posługi. To jest niezwykły wkład, który wnosicie w kult sprawowany w kościołach, ale też w wiele nie dających się zliczyć zajęć, które budują klimat parafii, klimat kościołów. Składamy wam najlepsze życzenia i za to zaangażowanie i przykład życia gorąco dziękujemy” – mówił metropolita poznański.
Wyjaśniając zadania zakrystianów zauważył, że są wśród nich „świeccy panowie, panie, siostry zakonne, bracia”. „Sam przy tej okazji wspominam z ogromną wdzięcznością siostrę Monikę, nazaretankę, która w mojej rodzinnej parafii przez długi czas prowadziła zakrystię i praktycznie u jej boku, obok rodziców, nauczyłem się kochać i rozumieć Kościół. Nauczyła nas, małych ministrantów, modlitwy brewiarzowej, tego jak należy się godnie zachowywać przy ołtarzu, ale też tego, że ministrancka posługa to nie tylko ołtarz, to wszystko to, co wiąże się ze wspieraniem zakrystianów” – powiedział abp Zieliński.
Michał Giedroyć (1425–1485) należał do zakonu kanoników regularnych od pokuty. Był zakrystianem w kościele pw. św. Marka w Krakowie, gdzie został pochowany, obok wejścia do zakrystii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.