Drukuj Powrót do artykułu

Adwentowa pomoc

01 grudnia 2008 | 16:32 | oprac. Łukasz Kasper /a.//maz Ⓒ Ⓟ

W okresie Adwentu wiele organizacji katolickich tradycyjnie organizuje akcje charytatywne, mające na celu wsparcie materialne i duchowe osób potrzebujących – samotnych matek z dziećmi, ubogich rodzin oraz bezdomnych i uzależnionych.

Tradycyjnie wiele akcji wspierające potrzebujących rozpoczyna w okresie Adwentu Caritas Polska. Największą z nich jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które w tym roku zostanie zorganizowane już po raz czternasty. Celem akcji prowadzonej w ponad 10,5 tys. polskich parafii jest zebranie ofiar, które są przeznaczone na pomoc dzieciom z ubogich rodzin. Wigilijne Dzieło od 9 lat współorganizują z Caritas Polska organizacje charytatywne Kościoła prawosławnego i Kościoła ewangelicko-augsburskiego: Eleos i Diakonia. Wspólnej akcji towarzyszą ekumeniczne nabożeństwa i koncerty muzyczne.

Sprzedaż świec, z których dochód wesprze Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, rozpoczęto już m.in. w diecezji kieleckiej. W tym roku przygotowano ok. 100 świec na tysiąc mieszkańców. W kolportażu świec będą pomagać wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. Pomogą oni także w rozdysponowaniu rezerw odzieży nowej i używanej.

W ramach Wigilijnego Dzieła Caritas Archidiecezji Lubelskiej zwróciła się z prośbą do artystów i ludzi kultury o przekazywanie dzieł sztuki, których sprzedaż na aukcji wsparłaby cele charytatywne. Przekazane dzieła zostaną zlicytowane na aukcji, która odbędzie się 21 stycznia 2009 r. podczas uroczystego koncertu. Prace należy składać do 15 grudnia w siedzibie lubelskiej Caritas przy Al. Unii Lubelskiej 15.

Przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach Caritas Polska organizuje także akcję “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Powstała ona z myślą o dzieciach z rodzin wielodzietnych, niepełnych, rozbitych, będących w trudnej sytuacji materialnej oraz podopiecznych domów dziecka i ośrodków szkolno-wychowawczych. Polega na zbiórce odzieży, zabawek, książek i długoterminowej żywności dla rodzin ubogich dzieci.

Również w okresie Adwentu kontynuowana będzie akcja Caritas Polska pod nazwą „Pomagajmy razem”. Caritas zachęca do wsparcia ubogich, zwłaszcza najmłodszych, poprzez wysłanie SMS o treści POMAGAM na nr 72 902. Zbierane w ten sposób środki finansowe przeznaczane są na działalność Caritas w Polsce. Są to poszczególne programy, m.in. „S.O.S. Dzieciom!”, leczenie oraz rehabilitacja dzieci i dorosłych, pomoc dla ofiar kataklizmów, konfliktów zbrojnych i nieszczęśliwych wypadków.

„Wysyłanie SMS-ów to bardzo prosta i łatwa forma pomagania innym. Nie trzeba wypełniać druków, chodzić do banku lub na pocztę. Nie jest też to forma kosztująca zbyt wiele. Czasami wystarczy zrezygnować z jakiejś drobnej przyjemności, odmówić sobie rozrywki” – wyjaśnia ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

„Wysyłając SMS o treści POMAGAM dołączamy do tych, którym nie jest obojętny los ludzi starszych, chorych, rodzin bez środków do godziwego życia. Jednym małym gestem dobroci możemy dać nadzieję tym, którym bieda ją zabiera” – dodaje ks. Zbigniew Sobolewski, wicedyrektor Caritas Polska.

Caritas Archidiecezji Warszawskiej we współpracy ze stołeczną policją rozpoczęła w listopadzie akcję pod nazwą „Misja Małgorzata”. Na terenie Ośrodka Charytatywnego przy ul. Żytniej 3 znajduje się punkt konsultacyjny, w którym wolontariuszki oraz zakonnice ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza pomagają kobietom będącym w trudnej sytuacji, zagrożonym prostytucją, przemocą seksualną i chcącym zmienić swoje życie. Są tam udzielane porady psychologiczne. Znajdą tam nocleg i bezpieczne schronienie oraz pomoc medyczną, prawną i socjalną.

Ponadto cztery razy w tygodniu pracownicy punktu pełnią dyżury uliczne w rejonie Dworca Centralnego. Można się z nimi skontaktować pod nr tel. 604 2… i 506 6… lub pod e-mailem: misjamalgorzata@wp.pl. Punkt konsultacyjny jest czynny codziennie o w godz. 16-24.

Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi od 24 listopada coroczną zimową akcję pt. „Misja Garażowa”, polegającą na pomocy bezdomnym. Wolontariusze odwiedzają pustostany, garaże oraz inne pomieszczenia zajmowanie przez bezdomnych – oferują im ciepły posiłek, odzież, kierują do noclegowni. Już od 20 listopada, od poniedziałku do piątku, o godz. 15.00 w garażu Centrum Rehabilitacji przy ul. Mickiewicza 5 w Opolu, na wszystkich bezdomnych czeka gorący posiłek. Tak jak w latach ubiegłych, częścią Misji jest punkt pielęgniarski wyposażony w środki opatrunkowe, dezynfekcyjne i przeciwbólowe oraz punkt wydawania odzieży. Praktykowane jest również wydawanie odzieży dla bezdomnych pacjentów opuszczających opolskie szpitale.

„Serce na gwiazdkę” – to hasło towarzyszące akcji charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Każdego popołudnia w dniach 1–11 grudnia 5 ekip złożonych z Mikołaja i aniołka, odwiedzi dzieci w domach i obdaruje prezentami świątecznymi. Wcześniej każda rodzina otrzyma list z dokładną datą odwiedzin. Dzięki wsparciu ponad 30 instytucji i firm oraz zaangażowaniu kilkudziesięciu wolontariuszy, obdarowanych zostanie 1100 dzieci w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim. Upominki gwiazdkowe w postaci zabawek, artykułów szkolnych, słodyczy, ubranek i kosmetyków, dostosowane będą do płci i wieku dzieci. Tradycyjnie poza prezentami dla najmłodszych, Mikołaj przyniesie każdej z 450 rodzin paczkę rodzinną, w której znajdą się produkty spożywcze, chemiczne i kosmetyki.

Od pierwszej niedzieli Adwentu, 30 listopada, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci prowadzić będzie coroczną akcję „Kolędnicy Misyjni”. Jest ona skierowana do najmłodszych, które poprzez swoje zaangażowanie chcą pomóc swoim ubogim i potrzebującym rówieśnikom w krajach misyjnych. Tegoroczna akcja wesprze dzieci w Papui Nowej Gwinei.

Tegoroczne kolędowanie małych misjonarzy przypada w 150-lecie działalności Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W akcję „Kolędnicy Misyjni” włącza się co roku wiele dzieci, które na co dzień nie uczestniczą w formacji PDMD, ale chcą włączyć się w pomoc misjom. W diecezji tarnowskiej dzieci uczestniczą w spotkaniach formacyjnych Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w 58 parafiach. W coroczną akcję PDMD „Kolędnicy Misyjni” włącza się zaś aż 15,5 tys. dzieci w 360 parafiach.

Dzieci do kolędowania będą się przygotowywać od początku Adwentu. Katecheci i animatorzy PDMD przeprowadzą katechezy wprowadzające w klimat misyjnego zaangażowania dzieci, będą opowiadać o sytuacji ich rówieśników w Papui Nowej Gwinei, którym w tym roku pomogą mali misjonarze. Dzieci otrzymają obrazki z tekstami modlitwy misyjnej oraz modlitwy za narody Oceanii, by także w ten sposób przygotowywać się do kolędowania. Do przygotowania kolędowania zachęcani są parafialni duszpasterze, katecheci oraz rodzice.

W drugi dzień świat Bożego Narodzenia w większości parafii odbędzie się tzw. rozesłanie kolędników misyjnych. Podczas Mszy św. dzieci otrzymają błogosławieństwo, a parafianie zostaną poinformowani o czasie i celu przedsięwzięcia. Dzieci będą kolędować między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Mogą również przygotować jasełka misyjne. Przy tych okazjach zbiorą pieniądze na rzecz dzieci w Papui Nowej Gwinei. Tegoroczna pamiątka kolędowa, którą będą przekazywać w odwiedzanych domach – „bombka choinkowa” z papuaską grafiką oraz błogosławieństwem – będzie wszystkim przypominać o misyjnej współpracy na rzecz dzieci.

Szczegółowych informacji na temat akcji „Kolędnicy Misyjni 2008” można szukać u moderatorów Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w diecezjach, a także w parafiach i szkołach.

Od 27 do 30 listopada Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta już po raz piętnasty zorganizuje kwestę „Zielony Mikołaj”. Celem kwesty prowadzonej we wrocławskich supermarketach jest zbiórka pieniędzy, które przeznaczone będą na zorganizowanie dzieciom ze Schroniska św. Brata Alberta prezentów mikołajkowych, przygotowanie świąt Bożego Narodzenia oraz na poprawę wyżywienia w ciągu roku w schronisku.

Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzi m.in. schroniska i domy noclegowe dla bezdomnych matek z dziećmi oraz bezdomnych mężczyzn we Wrocławiu i Szczodrem.

Do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego zachęca wiernych diecezji radomskiej Rodzina Różańcowa, która powstała w Radomiu w 2000 r. z inicjatywy bp. Jana Chrapka. Od grudnia, codziennie odmawiany przez wiernych dziesiątek różańca będzie ofiarowywany w intencji dziecka, które będzie adoptowane. – Ono jest naszym duchowym dzieckiem, choć nie znamy jego imienia, nie wiemy jakiej jest narodowości, czy to jest chłopiec, czy dziewczynka. Przez 9 miesięcy będziemy mu towarzyszyć modlitwą i cieszyć się, że rośnie i rozwija się w łonie swej mamy. Na początku nowego roku liturgicznego, który rozpoczyna czas adwentowego oczekiwania na Boże Narodzenie, proszę was, abyście czynnie włączyli się w to dzieło – apeluje ks. Szymon Mucha, diecezjalny moderator Rodziny Różańcowej.

Na drugą edycję Adwentowych Warsztatów Małżeńskich zaprasza kuria diecezji warszawsko-praskiej. Zaproszenie skierowane jest głównie do małżeństw, narzeczonych i księży, którzy spotykają się z problematyką małżeńską. Rekolekcje poprowadzi Jacek Pulikowski, specjalista do spraw rodziny, znany w całym kraju autor wielu książek i publikacji o tematyce rodzinnej.

W ramach rekolekcji odbędą się warsztaty i dyskusje, zarówno w grupach, jak i indywidualne. Tematyka konferencji to m.in.: „Rodzina na zakręcie, czyli najpierw naprawić małżeństwo”, „Kryzys małżeński – koniec Miłości czy szansa rozwoju”, „Najważniejsza kariera mężczyzny, czyli instrukcja udanego Ojcostwa”, „Czy feministki wystraszyły ojców?” oraz „Rozterki współczesnej kobiety, czyli Macierzyństwo znów trendy”.

Początek konferencji w piątek 28 listopada o godz. 19.00. Dzień później spotkanie potrwa w godz. 15.00-20.00, a w niedzielę 30 listopada – w godz. 10.00-13.30.

Organizatorzy zapewniają na czas rekolekcji opiekę nad dziećmi uczestników spotkania. Rekolekcje odbywać się będą w sali kurialnej przy katedrze św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła na warszawskiej Pradze przy ul. Floriańskiej 3.

Adwentowe rekolekcje dla małżeństw w dniach 7-9 grudnia prowadzić będą także księża marianie. Spotkania odbywać się będą w parafii pw. MB z Lourdes przy ul. Szwedzkiej na warszawskiej Pradze. Rekolekcje rozpoczną się wspólną Mszą św. 7 grudnia. Spotkanie współorganizuje ruch Małżeńskie Drogi, grupa małżeństw i księży zgromadzonych wokół tematu małżeństwa sakramentalnego. Celem ruchu jest głoszenie Dobrej Nowiny o miłości małżeńskiej.

Z kolei Środowisko Spotkań Małżeńskich prowadzi specjalne rekolekcje adwentowe dla osób pozostających w związkach cywilnych zawartych po rozwodzie. „W czasie tych rekolekcji małżeństwa żyjące w związkach cywilnych mogą przeżyć bardzo głęboką prawdę, że Bóg stawia również na ich drodze drogowskazy miłości. Uczestnikom rekolekcji nie proponujemy gotowych schematów ani łatwych rozwiązań. Każda sytuacja osób żyjących w drugim związku po rozwodzie jest bardzo indywidualna. Z tego względu w czasie rekolekcji zachęcamy do indywidualnej refleksji nad własnym życiem, inspirowanej wprowadzeniami kapłana i świadectwami małżeństw animatorów, które doświadczyły dramatu rozwodu i przeżyły pojednanie z Bogiem” – informują organizatorzy rekolekcji, Irena i Jerzy Grzybowscy. Zgłoszenia i informacje na stronie: www.spotkaniamalzenskie.pl

Adwentowe Dni Skupienia dla młodzieży żeńskiej organizowane są od 12 do 14 grudnia w warszawskim klasztorze Sióstr Benedyktynek-Sakramentek. Poprowadzi je teolog biblijny ks. dr Andrzej Tulej. Zgłoszenia pod nr. tel. 22 …; 22 … lub e-mailem: benedyktynki.sakramentki@gmail.com

Na Adwentowe Dni Skupienia zaprasza od 28 do 30 listopada Duszpasterstwo Młodzieży działające na Górze św. Anny. „Po co mi Pan Bóg? Jak wytrwać w wierze kiedy +jestem prześladowany+? Co zrobić, by moje życie miało sens? – to tematy, nad którymi wspólnie się zastanowimy, by lepiej przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia” – wyjaśniają organizatorzy. W sobotni wieczór uczestnicy rekolekcji spędzą na zabawie andrzejkowej, zakończonym nabożeństwem adwentowym i czuwaniem.

Natomiast w dniach 5-7 grudnia na Adwentowe Dni Skupienia zaproszeni są studenci i młodzież pracująca. Gościem rekolekcji będzie ks. Krzysztof Grzywocz, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu, wykładowca teologii na Uniwersytecie Opolskim. W swoich konferencjach poruszy m.in. sprawy związane z sakramentem pokuty oraz dotykający każdego człowieka problem „uczuć niekochanych”. Szczegółowe informacje na stronie: www.swanna.pl.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.