Akademicka Droga Krzyżowa z nauczaniem św. Jana Pawła II
03 kwietnia 2025 | 13:20 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ

Wczoraj ulicami centrum Krakowa kolejny raz przeszła Akademicka Droga Krzyżowa. Studenci usłyszeli rozważania, które odnosiły się do trwającego Jubileuszowego Roku Nadziei i nauczania papieża Polaka.
Refleksje tegorocznego nabożeństwa przygotował ks. Piotr Spyra, który w krakowskiej kolegiacie św. Anny głosił rekolekcje dla żaków. „Rozpoczynamy Drogę Krzyżową w dniu dwudziestej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Pokazuje on nam, jak dziś możemy być pielgrzymami nadziei na jego wzór (…) Niech te rozważania, oparte na nauczaniu naszego wielkiego rodaka, pomogą nam spojrzeć na krzyż jako źródło nadziei, która nigdy nie gaśnie” – odczytano na wstępie.
Studenci przyznawali, że uczestnictwo w takiej formie Drogi Krzyżowej to dla nich wyjątkowe wyznanie wiary. – Idziemy ulicami, którymi czasem chodzimy na zajęcia. Niejako więc zwyczajność przenika się z rzeczywistością duchową. To mocne świadectwo, że młodzi ludzie są Kościele i chcą się pochylać nad męką Jezusa w gronie osób, dla których ofiara Chrystusa ma ogromne znaczenie – opisała Dominika z franciszkańskiego DA „Mrowisko”.
Bp Muskus: nie jest za późno, by w Janie Pawle II pokazać młodym przykład życia wypełnionego sensem
Akademicka Droga Krzyżowa to zestawienie świata wiary z codziennością centrum miasta. Czasem niestety podczas modlitwy słychać było śmiechy. Ale wiele osób podchodziło do procesji, pytając co to za modlitwa, a części z nich zostawała. Bardzo przejmującym uzupełnieniem nabożeństwa było odegranie przez trębaczy z wieży Bazyliki Mariackiej „Barki” w momencie, gdy uczestnicy wydarzenia przechodzili obok świątyni.
„Jan Paweł II doświadczył wielu upadków. Zamach na jego życie, postępująca choroba, starość i osamotnienie – to były chwile głębokiego cierpienia (…) W Roku Nadziei, który jest dla nas czasem łaski, uczmy się od niego, że prawdziwa siła tkwi w wytrwałości i bezgranicznym zaufaniu Bogu” – brzmiał fragment refleksji stacji VII.
Akademickiej Drodze Krzyżowej przewodniczył bp Robert Chrząszcz. – Wyszliśmy dziś na ulice Krakowa nie po to, by coś udowadniać czy się policzyć, ale po to, by pokazać, że krzyż nie jest ciężarem, lecz znakiem miłości, która nie zna granic, jeśli się go niesienie razem z Chrystusem – podkreślił.
Modlitwę zwieńczył mapping przypominający nauczanie i postać św. Jana Pawła II pt. „Życie”. Ten wyjątkowy pokaz multimedialny został wyświetlony na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.