Aktywna Parafia, czyli jaka? Konkurs dla wspólnot z całej Polski
13 maja 2025 | 10:26 | Fundacja Polska z Natury Ⓒ Ⓟ

Ruszył nabór wniosków do nowej edycji konkursu Aktywna Parafia. W tym roku pojawiła się nowa kategoria, środowisko, oraz partner – Fundacja Polska z Natury.
To już piąta edycja rywalizacji organizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną i Caritas Polska. Po raz pierwszy partnerem wydarzenia jest Fundacja Polska z Natury. Konkurs ma na celu pokazanie szerokiej publiczności ciekawych oraz wyjątkowych parafii, w których zwykli ludzie dokonują niezwykłych rzeczy. Chcemy pokazać działalność charytatywną, inicjatywy ewangelizacyjne, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowanie wspólnoty przez społeczności lokalne. W tym roku po raz pierwszy można zgłaszać prace w kategorii “środowisko”. W Polsce mamy ponad 10 tys. parafii, ale nieczęsto mówimy o pozytywnych zjawiskach, które w nich zachodzą.
Pomoc, pamięć i sport
W ubiegłym roku zwyciężyła parafia pw. św. Mikołaja w Jedlni, która zaprezentowała bardzo szeroki zakres działalności. Parafialny Caritas w 2023 roku przeprowadził zbiórkę odzieży dla osób potrzebujących, przekazanie mebli samotnej matce z pięciorgiem dzieci oraz przekazanie 5 paczek po 15 kg do Caritas Radom w ramach akcji Paczka dla Ukrainy. Prowadzono zbiórkę produktów spożywczych i higienicznych. Parafia włączyła się również w Akcję „Pola Nadziei” oraz rozdając żonkile prowadziła zbiórkę pieniężną na potrzeby Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Członkowie wspólnoty wspierają także dzieci z uboższych rodzin sierpniową akcją “Tornister pełen Uśmiechów” a na Mikołajki zbierają dla nich paczki. Nie zapominają również o seniorach – ręcznie wykonano prawie sto upominków dla osób starszych.
Mieszkańcy Jedlni dbają też o pamięć. W parafii są prowadzone działania cykliczne: porządkowanie Miejsc Pamięci Narodowej: mogiły Powstańców Styczniowych i ks. Józefa Gackiego na Starym Cmentarzu oraz na Nowym Cmentarzu mogiły Junaków, młodych chłopców zastrzelonych przez Niemców podczas II wojny światowej. Na terenie parafii znajdują się także obiekty sportowe, z których korzystają mieszkańcy, głównie dzieci.
Wsparcie bezrobotnych
Jednym z finalistów była również parafia i Sanktuarium św. Józefa we Włocławku, która wyróżnia się szeroką działalnością charytatywną i społeczną. W ramach Klubu Integracji Społecznej wsparcie otrzymało 85 osób bezrobotnych, którym zapewniono szkolenia, doradztwo zawodowe i psychologiczne oraz kursy zawodowe i staże. Parafialny Zespół Caritas prowadzi akcję „Redemptoris Kurier”, przygotowując paczki dla potrzebujących, oraz inicjatywę „Bank Dobra”, umożliwiającą wzajemną pomoc parafian. Dodatkowo, Rycerze Kolumba zorganizowali kiermasz książek, z którego dochód przeznaczono na zakup kurtek zimowych dla dzieci z domów dziecka, a plebania udzieliła schronienia rodzinie z Ukrainy.
Parafia aktywnie angażuje się również w inicjatywy ewangelizacyjne i liturgiczne. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym organizuje konferencje, adoracje i modlitwy o uzdrowienie, a także wspiera diecezjalne wydarzenia religijne. Regularnie odbywają się nabożeństwa, takie jak „Dobry Wieczór ze św. Józefem” oraz całonocne adoracje Najświętszego Sakramentu. Parafia promuje również zdrowy styl życia poprzez organizację rodzinnych rajdów rowerowych, wyjazdów na baseny termalne dla dzieci i młodzieży oraz pielgrzymek krajowych i zagranicznych.
W morskim klimacie
Kolejny finalista – parafia pw. Wniebowzięcia NMP Królowej Wychodźstwa Polskiego i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika we Władysławowie prowadzi szeroko zakrojoną działalność charytatywną i społeczną. Aktywnie działa tu Caritas, organizując zbiórki żywności, prowadząc jadłodzielnię oraz wspierając rodziny z Ukrainy. Z inicjatywy Caritas powstała Pracownia św. o. Pio, oferująca warsztaty manualne, zajęcia z ceramiki oraz spotkania z fizjoterapeutą i psychoterapeutą, skierowane głównie do osób samotnych, starszych i w trudnej sytuacji życiowej. Od 2015 roku przy parafii funkcjonuje Świetlica Dziennego Pobytu dla Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, zapewniająca opiekę i wsparcie wychowawcze. Działa tu również Klub AA Bliza oraz młodzieżowy wolontariat, angażujący młodych ludzi w działania społeczne. Parafianie mogą korzystać z poradni psychologicznej i rodzinnej.
Wspólnota parafialna angażuje się także w liczne inicjatywy ewangelizacyjne i kulturalne. Działa tu Szkoła Ewangelizacyjna „Jemu Chwała”, organizująca kursy i rekolekcje, oraz wspólnota uwielbienia o tej samej nazwie. Parafia organizuje wydarzenia takie jak Orszak Trzech Króli, Marsz dla Jezusa, nabożeństwa fatimskie oraz Festyn Parafialny, integrujący lokalną społeczność. W Domu Parafialnym mieści się Sala Pamięci Świętego Jana Pawła II oraz „Miejsce Słowa – Wirtualny Wieczernik”, oferujące nowoczesne formy medytacji Pisma Świętego. Parafia prowadzi również działalność sportową poprzez Parafialny Młodzieżowy Klub Sportowy „Rybak” oraz organizuje pielgrzymki krajowe i zagraniczne.
Odnowa duchowa
Parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy, także finalista edycji 2024, wyróżnia się szeroką działalnością charytatywną i społeczną. Parafialny oddział Caritas regularnie przygotowuje paczki świąteczne dla potrzebujących oraz oferuje cotygodniową pomoc doraźną, w tym bony żywnościowe i dostarczanie posiłków osobom chorym i niepełnosprawnym. W ramach akcji „Piernik dla bliźniego” dzieci piekły i ozdabiały pierniki, a dochód z ich sprzedaży przeznaczono na paczki świąteczne dla ubogich. Parafianie angażują się również w pomoc chorym, organizując zbiórki elektrośmieci i kiermasze adwentowe. Comiesięczna „Słodka niedziela” – kiermasz ciast – wspiera rozwój wspólnoty Miłość Pańska oraz finansuje zakup materiałów ewangelizacyjnych.
Wspólnota parafialna aktywnie uczestniczy w życiu duchowym i kulturalnym. Działa tu wiele grup, takich jak Krąg Biblijny, Wspólnota Krwi Chrystusa, Rycerstwo Michała Archanioła, Rycerstwo Maryi Niepokalanej, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola dziecięca, grupa pielgrzymkowa, Posoborowa Odnowa Parafii oraz wspólnota Miłość Pańska. Parafia organizuje modlitwy o uzdrowienie, kursy biblijne, spotkania z ciekawymi gośćmi oraz wydarzenia integracyjne, takie jak festyny i koncerty. Młodzież angażuje się w treningi na siłowni parafialnej oraz uczestniczy w grach planszowych. Parafia promuje także aktywność fizyczną poprzez organizację biegowych pielgrzymek, Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz warsztatów pracy z ciałem i modlitwy tańcem. Regularnie odbywają się pielgrzymki krajowe i zagraniczne, rekolekcje oraz wyjazdy integracyjne dla różnych grup wiekowych.
Żywność i pomoc uchodźcom
Następny finalista, parafia pw. św. Małgorzaty w Gostyniu prowadzi intensywną działalność charytatywną, która od lat stanowi istotny element życia wspólnoty. W 2019 roku połączono Parafialny Zespół Caritas z Akademickim Caritas, tworząc Regionalne Centrum Caritas. W ramach programu „Spiżarnia Caritas” wolontariusze trzy razy w tygodniu odbierają żywność bliską końca terminu ważności i przekazują ją potrzebującym; rocznie rozdysponowuje się 21 ton żywności dla około 350 osób. Parafia uczestniczy również w programie FEAD, dostarczając żywność długoterminową 70 beneficjentom, oraz w inicjatywie „Karta Biedronki na codzienne zakupy”, wspierając osoby starsze o niskich dochodach miesięcznym doładowaniem kart zakupowych. W 2023 roku, we współpracy z Wojewodą Wielkopolskim, zrealizowano projekt FAMI, który oferował uchodźcom wojennym kursy języka polskiego, wsparcie w uznawaniu kwalifikacji zawodowych oraz pomoc w integracji na rynku pracy.
Wspólnota parafialna angażuje się również w inicjatywy edukacyjne i integracyjne. Działa tu m.in. świetlica środowiskowa dla dzieci, oferująca pomoc w nauce i zajęcia rozwijające zainteresowania, a także Klub Seniora, organizujący spotkania, warsztaty i wyjazdy dla osób starszych. Parafia aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, organizując koncerty, wystawy i wydarzenia religijne, tj. Orszak Trzech Króli czy procesje eucharystyczne.
Barwny finał
Na pytanie fundacji Polska z Natury, co konkurs dał parafii, ks. Janusz Smerda odpowiedział krótko: “Radość”. “Na finał do Warszawy pojechaliśmy w 70 osób, dwoma autokarami. Ludzie odczuwali radość i satysfakcję(…)Dla ludzi angażujących się zwycięstwo w konkursie Aktywna Parafia oznaczało ogromną satysfakcję oraz motywację do dalszego działania” – mówił.
Finał IV edycji konkursu „Aktywna Parafia” odbył się 15 czerwca 2024 roku w Warszawie. Wydarzenie miało formę rodzinnego festynu, podczas którego parafie prezentowały lokalne tradycje, stroje, pieśni oraz specjały kulinarne, a także uczestniczyły w zawodach sprawnościowych. Zwycięzcą została Parafia św. Mikołaja w Jedlni (diecezja radomska), która otrzymała dyplom oraz nagrody w postaci bonów zakupowych na sprzęt sportowy i kosiarki do trawy. Drugie miejsce zajęła Parafia NMP Królowej Rodzin w Białymstoku, która dodatkowo została wyróżniona nagrodą specjalną Dyrektora Caritas Polska za działalność charytatywną. Trzecie miejsce przypadło Parafii św. Małgorzaty w Gostyniu.
Konkurs „Aktywna Parafia” ma na celu promowanie wspólnot, które aktywnie angażują się w inicjatywy ewangelizacyjne, społeczne, duszpasterskie, charytatywne i sportowe. W finale, który odbył się w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 na warszawskich Bielanach, uczestniczyło dziewięć spośród dziesięciu parafii zakwalifikowanych do ścisłej czołówki. Bp Rafał Markowski, reprezentujący Konferencję Episkopatu Polski, podkreślił znaczenie parafii jako podstawowej wspólnoty Kościoła. Prezes KAI, Marcin Przeciszewski, zaznaczył, że konkurs pokazuje, iż Kościół w Polsce jest żywy i ma wiele do zaoferowania społeczeństwu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.