Drukuj Powrót do artykułu

Aleteia Polska skończyła rok

14 września 2017 | 11:25 | Warszawa / abd, rl / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Warren Wong / Unsplash.com

Odkąd zostałem dyrektorem Aletei, mówiłem, że trzeba to dzieło rozpocząć w Polsce. Bo tu i we wschodniej części Europy dokonuje się odnowa duchowa, o której Zachód nie wie, a której bardzo potrzebuje – mówił dyrektor generalny Aletei, Pierre-Marie Dumont, podczas jubileuszowej gali z okazji pierwszej rocznicy działalności Aletei Polska.

Gala z okazji pierwszej rocznicy działalności portalu Aleteia Polska, zorganizowana w środę 13 września w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, była okazją do przypomnienia idei przyświecających twórcom najpopularniejszego katolickiego portalu na świecie, a także do refleksji nad chrześcijańskim powołaniem do ewangelizowania. W uroczystym spotkaniu wzięli udział, m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita lubelski i przewodniczący Rady Programowej KAI abp Stanisław Budzik, dyrektor generalny i wydawca Aletei Pierre-Marie Dumont, pozostali członkowie dyrekcji międzynarodowego portalu oraz twórcy i współpracownicy polskiej edycji.

– Chciałbym życzyć Aletei, by zawsze prowadziła nas do odkrywania prawdy o Bogu i człowieku w Kościele, żeby zawsze uczyła nas miłości, bo prawda bez miłości jest okrutna, a miłość bez prawdy jest ślepa – mówił abp Stanisław Budzik, witając zgromadzonych w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślał przy tym ważną rolę portalu w dziele Nowej Ewangelizacji i na drodze odkrywania i budowania chrześcijańskiej tożsamości w dzisiejszym świecie.

Czytaj także: Nowa aleteia.pl – ewangelizacja w nowoczesnym wydaniu

O ogromnych zasługach portalu mówił także prezes KAI i dyrektor wydawniczy portalu Aleteia.pl Marcin Przeciszewski. “Takiego sukcesu portalu religijnego jeszcze w Polsce nie było, bardzo się z niego cieszymy i dziękujemy naszym czytelnikom, których Państwo reprezentujecie.” Jak wyjaśnił, sukces ten polega na świadczeniu i inspirowaniu: “jak żyć po chrześcijańsku, jak żyć w codzienności w zgodzie z Ewangelią: jak być katolickim biznesmenem, przedsiębiorcą, ojcem, matką, jak tworzyć rodzinę, jak kochać i żyć bardziej”. Podkreślił, że w Polsce panuje ogromny głód tego rodzaju treści. Zwrócił też uwagę na znaczenie portalu dla wspólnoty Kościoła powszechnego, oraz na to, że m.in. dzięki tej platformie trwa wymiana duchowych darów i wzajemnych inspiracji w gronie chrześcijan różnych kultur i narodowości.

O inspiracjach, które przyczyniły się do powstania polskiej wersji Aletei, mówił natomiast dyrektor generalny Aletei Pierre-Marie Dumont. “Odkąd zostałem dyrektorem Aletei, mówiłem, że trzeba to dzieło rozpocząć w Polsce. Bo tu i we wschodniej części Europy dokonuje się odnowa duchowa, o której Zachód nie wie, a której bardzo potrzebuje” – mówił.

Podkreślał, że w Polsce – w przeciwieństwie do Kościoła w krajach Europy Zachodniej – nieustannie zbierane są dobre owoce Soboru Watykańskiego II. “Tutaj, na Wschodzie, Sobór Watykański II został przyjęty i jest głoszony zgodnie z myślą Jana Pawła II. Służy Nowej Ewangelizacji, a wy wszyscy jesteście świadkami tego, że przesłanie Soboru Watykańskiego II i myśl św. Jana Pawła II zostały właściwie zrozumienie” – mówił do zebranych.

Nawiązując do inspiracji, które przyczyniły się do powstania portalu Aleteia w jego międzynarodowej odsłonie, Pierre-Marie Dumont przypominał też o tym, co nazywa “DNA Aletei”: jedności chrześcijan, niezbędnej do pełnienia dzieła Nowej Ewangelizacji.

“Nowa Ewangelizacja zaczyna się wtedy, kiedy każdy chrześcijanin realizuje swoje powołanie, swoje obowiązki w domu, w pracy, i jest obrazem miłości Chrystusa i Jego miłosierdzia – mając na uwadze tę jedność chrześcijan” – mówił. Przypomniał też, że – wbrew tendencjom obserwowanym w krajach Europy Zachodniej – dziennikarze katoliccy powinni w swojej pracy kierować się inspiracją płynącą od Ducha św. i z treści ewangelicznych Błogosławieństw. Za takich uznał publicystów polskiej Aletei, niezastąpionych we współtworzeniu międzynarodowego portalu.

Także Anna Sosnowska, redaktor naczelna Aleteia Polska, podkreśliła, że sukces polskiego portalu, to owoc działań osób świeckich, cieszących się zaufaniem Kościoła i pragnących współtworzyć portal mówiący, ponad podziałami, o sprawach najważniejszych.

“Jest w nas tęsknota, by o sprawach najważniejszych rozmawiać spokojnie” – zapewniała Sosnowska. Na ręce kard. Nycza i abp Budzika złożyła też podziękowanie za zaufanie, jakim współtwórcy portalu cieszą się wśród polskich biskupów. “Jest dla nas bardzo ważne, że mamy zaufanie Kościoła, bo jesteśmy świeckimi, którzy ten Kościół bardzo kochają” – zapewniała.

Gala, którą poprowadzili Jola Szymańska i Tomasz Reczko, zakończyła się bankietem, w którym wzięli udział zaproszeni goście.

Aleteia.pl stanowi część większego międzynarodowego projektu ewangelizacyjnego: portalu, który pod wspólną nazwą Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, portugalskim, hiszpańskim, włoskim, arabskim i polskim. Wersja polska jest najmłodszą wśród wszystkich edycji.

Partnerem polskiej edycji Aletei jest Katolicka Agencja Informacyjna. Dyrektorem wydawniczym Aleteia Polska jest prezes KAI Marcin Przeciszewski.

Od chwili powołania Aletei do życia w 2013 r., projekt wspierany jest przez utworzoną w Rzymie w 2011 r. i mającą na celu promowanie obecności Kościoła w mediach Fondation pour l’Évangélisation par les Médias.

Od lipca 2015 r. portalem Aleteia kieruje europejska grupa multimedialna Média-Participations, na czele której stoi Pierre-Marie Dumont.

Wszystkie edycje docierają łącznie do ponad 15 mln unikalnych użytkowników.

Od początku inicjatywa realizowana jest także przy wsparciu ze strony Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu i Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Aleteia prowadzi swoją działalność redakcyjną w jedności z Magisterium Kościoła, a także jest otwarta na współpracę z dykasteriami Stolicy Apostolskiej, konferencjami episkopatów, zakonami i wspólnotami religijnymi.

Aleteia proponuje swoim użytkownikom chrześcijańską wizję rzeczywistości zarówno świeckiej, jak i religijnej, wolną od wszelkich wpływów ideologicznych. Nie reprezentuje żadnego konkretnego kościelnego środowiska. Unika także angażowania się w konflikty społeczne, polityczne czy kościelne. Skupia się na przyjaznym i przystępnym przekazie wiary i wartości chrześcijańskich. Realizując swoją misję ewangelizacyjną, Aleteia proponuje treści zarówno dla osób zaangażowanych w życie Kościoła, ale także dla osób praktykujących okazjonalnie, lecz szukających wartościowego życia.

– Portal Aleteia odpowiada na posoborowe wezwanie do ewangelizacji – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. sprawowanej w stołecznym kościele środowisk twórczych z okazji pierwszej rocznicy portalu Aleteia.pl. Podczas liturgii dziękowano za pierwszy rok działalności w Polsce tej międzynarodowej inicjatywy. Eucharystię, wraz z metropolitą warszawskim, koncelebrował abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski oraz wielu kapłanów.

Kard. Nycz podkreślił, że podczas tej Mszy św. „chcemy Panu Bogu dziękować za to, co miało swój początek rok temu i to wszystko, co stało się w ciągu tego roku, w wersji polskiej tego ewangelizacyjnego portalu”. Jak dodał metropolita warszawski, to również okazja do podziękowania także ludziom, zarówno z Francji, którzy stanęli u początku tego dzieła, jak i tym, którzy w różnych krajach dzieło to kontynuują i przynieśli je także do Polski.

Nawiązując do miejsca sprawowania liturgii, kościoła środowisk twórczych, kardynał zauważył, że to właśnie w tej świątyni spotykają się ludzie, którzy mają coś do powiedzenia w dziedzinie kultury, sztuki, ale także w istotnych sprawach życia Kościoła. „W tym znaczeniu przyszliście dziękować Panu Bogu, jako prawdziwie twórcze środowisko, w środku Kościoła” – mówił do redaktorów portalu metropolita warszawski.

Kard. Nycz podkreślił, że Kościół mówi o ewangelizacji od bardzo dawna, choć wydaje się, że jako pierwszy o nowej ewangelizacji mówił św. Jan Paweł II. Tymczasem to już Paweł VI w adhortacji „Evangelii nuntiandi” z 1975 roku zawarł wszystko, to co najistotniejszego w kwestii ewangelizacji Kościół ma do zrobienia. „Portal Aleteia we wszystkich wersjach językowych jakby odpowiada na to posoborowe wezwanie do ewangelizacji, które Bóg kieruje do Kościoła” – podkreślił metropolita warszawski. Hierarcha dodał, że kreatywność środowiska tego portalu dotyczy nie tylko treści, o której mówią zarówno dokumenty Kościoła oraz papieże ostatnich czasów, ale także sięgania po nowe narzędzia i metody.

Odwołując się do czytań liturgicznych, z Listu do Kolosan oraz Łukaszowej wersji Błogosławieństw, kardynał podkreślił, że teksty te mówią nam, co jest istotą ewangelizacyjnego przepowiadania. „Jest nią Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały” – powiedział kard. Nycz. Jak dodał, to jest to najważniejsze, co Kościół otrzymał od Chrystusa, aby głosił i niósł ludziom, jako przepowiadanie Ewangelii, która zbawia.

Mszę św. wraz z kard. Kazimierzem Nyczem koncelebrował abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, jak również wielu kapłanów, wśród nich ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP czy ks. Leszek Kryża, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Do 6 września 2017 portal Aleteia.pl zgromadził 812 tys. unikalnych użytkowników oraz wygenerował 2,3 mln osłon.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku

Przeczytaj także

13 września 2017 12:01

Nie widać końca wojny w Sudanie

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.