Drukuj Powrót do artykułu

Andrzej Szpunar zwycięzcą Rzeszowskiego Biegu Trzeźwości

02 maja 2019 | 09:09 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ

Propagowanie zdrowego stylu życia oraz postaw abstynenckich wobec alkoholu i narkotyków – to jeden z celów Rzeszowskiego Biegu Trzeźwości im. ks. Franciszka Blachnickiego. 1 maja odbyła się trzecia edycja biegu. 10-kilometrową trasę z Rzeszowa do Niechobrza ukończyło 101 zawodników. Podobnie jak w ubiegłym roku zwyciężył Andrzej Szpunar z Rzeszowa.

1 maja o godz. 9.00 sprzed Domu Diecezjalnego Tabor przy ul. Połonińskiej w Rzeszowie wystartowało ponad 100 biegaczy. Mieli przed sobą do pokonania 10 km przez ulice Wetlińską, Nowogrodzką, Jarową, Beskidzką i drogami Racławówki do mety przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. Bieg ukończyło 101 zawodników. Najszybciej pobiegł Andrzej Szpunar z Rzeszowa (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie), który uzyskał czas 34 minuty i 42 sekundy (rok wcześniej zwyciężył z czasem 36 minut i 43 sekundy). Drugie miejsce zajął Piotr Kobylarz (Rzeszowskie Gazele i Gepardy), trzecie miejsce Paweł Rybczak (Sollers Consulting).

Wśród kobiet najszybsza była Monika Węgrzyn z Kolbuszowej (UKS TIKI TAKA KOLBUSZOWA) z czasem 42 minuty i 27 sekund. Drugie miejsce zajęła Kinga Walania (TKKF SOKÓŁ Głogów Młp.), trzecie – Anna Ozga z Mogielnicy.
W biegu stratowało kilku księży (m.in. ks. Krzysztof Cieśla, ks. Jan Kobak, ks. Patryk Smoleń). Wśród duchownych najszybszy był ks. Paweł Marzec, wykładowca na Wydziale Teologicznym w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który uzyskał czas 39 minut i 30 sekund i zajął 8. miejsce w kategorii „open”.

Pół godziny wcześniej tą samą trasą wystartowało 53 zawodników idących z kijkami metodą Nordic Walking. Najszybszy był Tomasz Wojtowicz (Bieszczadzki Klub Nordic Walking), który pokonał trasę w 59 minut i 1 sekundę. Najszybszą kobietą była Małgorzata Oleksyk (MKS Halicz Klub Biegacza, Bieszczadzki Klub Nordic Walking) z czasem 1 godzina, 2 minuty i 26 sekund.

Do Niechobrza dojechała także około stu osobowa grupa rowerzystów, którzy pokonali 20 kilometrową trasę przez rzeszowskie ulice: Podkarpacką, Batalionów Chłopskich, Witosa, Krakowską, Dębicką i dalej przez Nosówkę, Zgłobień do Niechobrza. Jazda rowerzystów nie podlegała regułom zawodów.

W Niechobrzu uczestnicy 3. Rzeszowskiego Biegu Trzeźwości dołączyli do 33. Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Organizatorem Rzeszowskiego Biegu Trzeźwości była Fundacja „Pomagam bo Kocham im. bł. ks. Władysława Findysza”; współorganizatorami: Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Rzeszowskiej, Katolickie Stowarzyszenie TABOR, Ruch Światło Życie i Domowy Kościół Diecezji Rzeszowskiej, Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Wolność i Miłość” Diecezji Rzeszowskiej oraz Związek Strzelecki „Strzelec”.