Drukuj Powrót do artykułu

Beatyfikacja hiszpańskiej zakonnicy

08 października 2011 | 10:49 | kg (KAI), RV / ms Ⓒ Ⓟ

8 października w katalońskim mieście Urgell prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato wyniósł na ołtarze – w imieniu Benedykta XVI – hiszpańską zakonnicę Annę Marię Janer Anglarill.

Ana María Janer to „kobieta pokorna, silna, bogata w miłosierdzie wobec wszystkich, a szczególnie wobec potrzebujących i chorych”. Kościół widzi w nowej błogosławionej żywy kompas, który jest skierowany na Boga i na bliźniego, powiedział w homilii kard. Angelo Amato.

Podkreślił szczególnie wielką pokorę Anny Marii Janer oraz jej całkowite poświęcenie na rzecz potrzebujących. Instytut Sióstr Świętej Rodziny ma w niej przykład, aby „iść z odwagą i kreatywnością naprzeciwko nowym formom ubóstwa, obecnym dzisiaj w naszej drogiej Europie, w rozbitych rodzinach, w rosnącej imigracji, w braku trascendentalnego sensu życia, w bezpłodnym pesymizmie, który zabiera młodym entuzjazm co do przyszłości”.

Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w specjalnie przygotowanym namiocie, który pomieścił kilka tysięcy pielgrzymów, nie tylko z Europy, ale i Ameryki Łacińskiej. Mszę koncelebrowali wszyscy biskupi katalońscy oraz liczni kapłani. Dzisiejsza beatyfikacja to trzecia, która miała miejsce w Katalonii w ub.r. zostali tam wyniesieni do chwały ołtarzy ks. Josep Samsó w Mataró oraz o. Josep Tous i Soler OFM Cap w Barcelonie.

Żyła ona w XIX wieku, założyła Instytut Sióstr od Świętej Rodziny z Urgell. Głównym motywem jej działania była chęć służenia Bogu w najbiedniejszych i najmłodszych, a – jak wspominali później ci, którzy ją znali – szczególną czcią otaczała Krzyż Chrystusa.

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

Anna Maria (Ana María) Janer Anglarill urodziła się 18 grudnia 1800 w wiosce Cervera na terenie diecezji Solsona koło Lleidy w Katalonii jako trzecia z czwórki dzieci w ubogiej, głęboko pobożnej rodzinie chrześcijańskiej. Od najmłodszych lat stykała się z biedą i nędzą ludzką, wywołaną m.in. toczącą się wówczas na tych ziemiach wojną z wojskami francuskimi. W wieku niespełna 19 lat rozpoczęła posługę jako siostra miłosierdzia w szpitalu w pobliskim Castelltort de Cervera. Opiekowała się chorymi i biednymi, była mistrzynią nowicjatu i przełożoną sióstr oraz uczyła dzieci katechizmu w Kolegium Królewskim w miasteczku. W ciągu 17 spędzonych tam lat narodziło się w niej powołanie zakonne, które zaprowadziło ją później do utworzenia nowego zgromadzenia.

W 1833 wybuchła w Hiszpanii I wojna „karlistowska” (trwała do 1840) i szpital w Castelltort stał się placówką wojskową. W nowych warunkach, gdy liczba rannych i potrzebujących opieki gwałtownie wzrosła, przyszła błogosławiona umiała zorganizować właściwą pomoc oraz przynieść ulgę i pociechę chorym i umierającym. Nazywano ją matką, gdyż troszczyła się o swych podopiecznych, jakby byli jej dziećmi. W 3 lata później nowy, liberalny rząd zdelegalizował zgromadzenia zakonne i siostry musiały opuścić szpital. Anna Maria wyjechała do Solsony, oddając się do dyspozycji miejscowego biskupa. Na prośbę przebywającego wówczas w mieście króla Karola Burbona koordynowała działalność szpitali w 4 miastach zajętych przez „karlistów”.

Po zakończeniu działań wojennych musiała wyjechać wraz z siostrami do Tuluzy, ale w 1844 wróciła do szpitala w Cerverze. W 5 lat później została kierowniczką tamtejszego Domu Miłosierdzia, gdzie zajmowała się dziewczętami – sierotami i niepełnosprawnymi, a także starszymi kobietami. Uczyła również religii dzieci.

W 1858 biskup diecezji Urgell – Josep Caixal Estradé poprosił ją o prowadzenie szpitala dla biednych chorych w tym mieście. Anna Maria podjęła się tego zadania i 29 czerwca 1859 z dwiema postulantkami powołała do życia Instytut Sióstr od Świętej Rodziny. W sierpniu tegoż roku przedstawiła biskupowi regułę swego zgromadzenia i w rok później zostało ono zatwierdzone na szczeblu diecezjalnym. Siostry opiekowały się chorymi i potrzebującymi, zwłaszcza dziewczętami z ubogich rodzin, a także ich rozwojem duchowym i religijnym. Założycielka wiele czasu spędzała na modlitwie, szczególną czcią otaczając Świętą Rodzinę i Krzyż – znak męki Chrystusowej.

Od samego początku Instytut rozwijał się bardzo żywiołowo, powstawały nowe domy i szkoły, prowadzone przez siostry, w czym wielką zasługę miała sama założycielka. Ale były też trudne chwile, zwłaszcza w latach 1868-75, gdy cały kraj przeżywał kolejne wstrząsy, w tym trzecią wojnę „karlistowską” (1872-76). Zamykano wówczas liczne domy zakonne, a siostry musiały szukać nowych miejsc dla swej posługi.

Annę Marię też usunięto ze szpitala w Urgell, ale miejscowy biskup zdołał zatrzymać siostry u siebie. W 1874 mianował kierownikiem duchownym kilku wspólnot zakonnych w mieście św. ks. Józefa Manyaneta (1833-1901), który kierował ich życiem duchowym do 1880. To on w znacznym stopniu wypracował duchowość Instytutu założonego przez m. Annę Marię. W 1879 nowy biskup Urgell – Salvador Casanyas Pagés w porozumieniu z nuncjuszem apostolskim abp. Angelo Bianchim zreorganizował Instytut.

W marcu 1880 odbyła się jego pierwsza kapituła generalna, która wybrała 79-letnią wówczas założycielkę na przełożoną generalną na 3 lata. Ostatnie lata życia coraz słabsza już matka Anna Maria spędziła w domu swego zgromadzenia w Talarn (diecezja Urgell). Tam też zmarła w opinii świętości 11 stycznia 1885.

Proces beatyfikacyjny w diecezji Urgell trwał w latach 1951-57, po czym sprawę przekazano do Watykanu. W 1986 uznano cud za wstawiennictwem sługi Bożej, 3 lipca 2009 Benedykt XVI upoważnił Kongregację do wydania dekretu o heroiczności jej cnót, a 6 lutego br. Stolica Apostolska wyznaczyła datę beatyfikacji na 8 października.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to wielkie wydarzenie, i to nie tylko dla założonego przez nową błogosławioną Instytutu i dla diecezji Urgell, ale także dla Andory. Historycznie bowiem formalnie współzwierzchnikami (współksiążętami) tego maleńkiego państewka w Pirenejach są prezydent (dawniej król) Francji i biskup Urgell. Anna Maria Janer Anglarill będzie pierwszą błogosławioną z tego terenu, toteż wśród spodziewanych ok. 4 tys. uczestników tego obrzędu będzie wielu pielgrzymów z Andory. Mają też przybyć delegacje z 11 krajów Europy, Ameryki Łacińskiej i Afryki, gdzie działają obecnie siostry od Świętej Rodziny z Urgell.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Beatyfikacja hiszpańskiej zakonnicy

17 września 2010 | 20:14 | kg (KAI)/ms Ⓒ Ⓟ

W sobotę 18 września podczas polowej Mszy św. na Stadionie Olimpijskim w Sewilli prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato dokona beatyfikacji związanej z tym miastem siostry Marii Najczystszej od Krzyża (Salvat Romero). Ta żyjąca w latach 1926-98 zakonnica zasłynęła jako „matka chorych i starców”.

Urodziła się jako María Isabel Salvat Romero 20 lutego 1926 w Madrycie w zamożnej i szanowanej, a przy tym bardzo pobożnej rodzinie. Między innymi jej młodszy brat w 1956 został księdzem. Ona sama w wieku 18 lat 8 grudnia 1944 wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Towarzystwa Krzyża, wspólnoty zakonnej założonej w 1875 przez jej rodaczkę bł. Anielę od Krzyża (1846-1932).

Wcześniej jednak, w latach 1932-42 uczęszczała do szkoły podstawowej, a następnie do kolegium – obie placówki prowadziło zgromadzenie „Matki Irlandzkie”. Wtedy też, jeszcze jako dziecko, odczuła na własnej skórze uciążliwości wywołane przez wojnę domową w Hiszpanii (1936-39), gdyż z jej powodu zgromadzenie musiało, wraz z uczennicami, schronić się na kilka lat do Portugalii.

W 1939 r. 13-letnia wówczas dziewczyna wróciła do Madrytu, gdzie w 1944 zdała maturę i 8 grudnia tegoż roku rozpoczęła nowicjat we wspomnianym Towarzystwie Krzyża. 9 czerwca następnego roku przywdziała habit, przyjmując imię zakonne Maria de la Purísima de la Cruz (Maria od Najczystszej od Krzyża). Wyróżniała się głęboką wiarą i pobożnością, a przy tym będąc osobą wykształconą (m.in. znała trzy języki obce, co w ówczesnej Hiszpanii było rzadkością, zwłaszcza wśród kobiet), dość szybko zaczęła pełnić ważne stanowiska w zgromadzeniu.

W 1950 kierowała kolegium w Valladolid, w 3 lata później powierzono jej podobny urząd w Sewilli, a od 1965 pełniła różne stanowiska we władzach swej wspólnoty zakonnej. Była m.in. przełożoną prowincjalną i radczynią generalną, po czym 11 lutego 1977 na 13. kapitule generalnej wybrano ją na przełożoną generalną. Funkcję tę pełniła przez 4 kolejne kadencje aż do śmierci. Kierowała zgromadzeniem z niezmordowaną energią i gorliwością. Za jej kadencji wspólnota bardzo się rozrosła, powstały nowe domy w różnych częściach Hiszpanii.

Przez cały ten czas, niezależnie od obowiązków administracyjnych, nie zaniedbywała swych zadań, wynikających z powołania zakonnego – troski i opieki nad chorymi, osobami w starszym wieku, opuszczonymi i ubogimi. Gdziekolwiek mieszkała i działała, poświęcała wiele uwagi tym grupom osób potrzebujących. Sama żyła bardzo skromnie, mając niewielkie potrzeby. Sama myła i karmiła swych podopiecznych, prała im ubranie i wykonywała inne, ciężkie i mało przyjemne prace.

Zmarła w opinii świętości w domu macierzystym zgromadzenia w Sewilli 31 października 1998 podczas rekolekcji.

Jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym trwał w latach 2004-05, po czym sprawę przekazano do Rzymu. W grudniu 2008 komisja lekarska Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznała cud, dokonany za wstawiennictwem Sługi Bożej, a 27 marca br. Benedykt XVI potwierdził to i postanowił, że beatyfikacja hiszpańskiej zakonnicy odbędzie się 18 września w Sewilli.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.