Drukuj Powrót do artykułu

Benedykt XVI kreował 6 nowych kardynałów

24 listopada 2012 | 11:30 | st (KAI) / pm Ⓒ Ⓟ

„Kolegium Kardynalskie wyraża Kościół powszechny, obejmujący wszystkie narody i wznoszący jeden harmonijny hymn do Boga żywego – powiedział Ojciec Święty włączając w bazylice watykańskiej do tego grona 6 nowych purpuratów.

Są to archiprezbiter bazyliki św. Pawła za Muramu, kard. James Michael Harvey, patriarcha libańskich maronitów, Béchara Boutros Raï, arcybiskup większy syromalankarczyków, Baselios Cleemis Thottunkal, metropolita Abudży w Nigerii, kard. John Olorunfemi Onaiyekan, arcybiskup stolicy Kolumbii – Bogoty, kard. Rubén Salázar Gómez i metropolita stolicy Filipin – Manili, kard. Luis Antonio Tagle. Był to piąty konsystorz obecnego pontyfikatu.

Podobnie jak 18 lutego b.r. konsystorz odbył się według nowego, uproszczonego ceremoniału i miał formę nabożeństwa Słowa Bożego. Po odśpiewaniu Ewangelii (Mk 10, 32-45) Ojciec Święty wygłosił przemówienie, w którym podkreślił powszechność Kościoła. Przypomniał, iż „to Chrystus przez Ducha Świętego sprawia, że Jego Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski”, to Chrystus obejmuje w swojej zbawczej misji całą ludzkość. Powszechny charakter miało przepowiadania Jezusa, skierowane nie tylko do „owiec, które poginęły z domu Izraela”, lecz także dążące do tego, żeby „doprowadzić wszystkie narody do Królestwa Bożego”. Jego misja skierowana jest „do całego człowieka i do każdego człowieka, przezwyciężając wszelki partykularyzm etniczny, narodowy i religijny”. Naśladując Jezusa, „wchodząc w komunię z Bogiem, wchodzimy do tego nowego królestwa, które głosi i zapowiada Kościół, do królestwa przezwyciężającego rozdrobnienie i rozproszenie”.

Przeczytaj pełny tekst papieskiego przemównienia »

Ponadto Pan Jezus posyła Kościół do „całej ludzkości, aby ją zgromadzić w wierze w jeden jedyny lud, ażeby go zbawić”. Powszechność Kościoła wypływa z powszechności jednego planu Bożego zbawienia świata. Jest to nie tyle wspólnota lokalna, która powoli się rozrasta i rozprzestrzenia, lecz jakby zaczyn, ukierunkowany na to, co powszechne, na całość, niosący w sobie powszechność. Rozprzestrzenia się on na całym świecie, wkracza w różne sytuacje i różnorodne konteksty kulturowe i społeczne, lecz pozostaje jednym Kościołem. „Kościół jest jeden, święty, katolicki i apostolski, odzwierciedla w sobie źródło swego życia i swej drogi: jedność i komunię Trójcy Świętej” – stwierdził papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że w perspektywie jedności i powszechności Kościoła mieści się również Kolegium Kardynalskie, a poprzez obecny konsystorz pragnie on szczególnie podkreślić, „że Kościół jest Kościołem wszystkich narodów, a zatem wyraża się w różnych kulturach różnych kontynentów. Jest to Kościół Zesłania Ducha Świętego, który w polifonii głosów wznosi jeden harmonijny hymn do Boga żywego”. Przypomniał, że przez wręczenie insygniów, przyznane kościoły tytularne w Wiecznym Mieście oraz pracę w poszczególnych dykasteriach nowi purpuraci ze szczególnych względów będą włączeni w Kościół Rzymski i umocnią więzy duchowe łączące cały Kościół. Papież wskazał, że dzisiejszy obrzęd wyraża najwyższą wartość wierności. Zawierzył Bogu posługę kościelną nowych kardynałów, „aby mogli składać odważne świadectwo o Chrystusie, w budującym dynamizmie wiary i pod znakiem nieustannej, ofiarnej miłości”.

Następnie Ojciec Święty odczytał formułę kreacji, w której zaznaczył, iż nowi purpuraci będą połączeni ściślejszymi więzami ze Stolicą Piotrową, staną się członkami kleru rzymskiego i powinni być niezłomnymi świadkami Chrystusa. Następnie odczytał ich nazwiska, począwszy od archiprezbitera bazyliki św. Pawła za Muramu, abp. Jamesa Michaela Harveya.

Nowi purpuraci złożyli wyznanie wiary i przysięgę. „Ja Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego obiecuję i przysięgam, że pozostanę odtąd i na zawsze, aż do śmierci wiernym Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze posłuszny Świętemu Apostolskiemu Kościołowi Rzymskiemu, Świętemu Piotrowi w osobie Najwyższego Pasterza, Benedykta XVI i jego kanonicznie wybranych następców; że zachowam zawsze w słowach i uczynkach komunię z Kościołem katolickim; że nie wyjawię nikomu to, co będzie mi powierzone w zaufaniu, a wyjawienie czego mogłoby spowodować szkodę lub ujmę Kościołowi Świętemu; wypełniać z wielką roztropnością i wiernością zadania do których jestem powołany w mojej służbie Kościołowi, zgodnie z normami prawa. Tak mi dopomóż Wszechmogący Boży” – brzmiały słowa przysięgi.

Następnie Ojciec Święty nałożył nowym kardynałom czerwone birety, wręczył pierścienie oraz przyznał kościoły tytularne w Rzymie. Tylna część pierścienia stylizowana jest na kolumnę, które otaczają Bazylikę św. Piotra. W przedniej części w kształcie krzyża znajdują się postacie świętych Piotra i Pawła wzorowane na ich posągi znajdujące się przed bazyliką watykańską. Pomiędzy świętymi umieszczono ośmioramienną gwiazdę symbol Najświętszej Maryi Panny. Wewnątrz pierścienia umieszczono herb Benedykta XVI. Z kolei nowi purpupuraci wymienili pocałunek pokoju z członkami Kolegiuim Kardynalskiego.

Wśród nowych purpuratów najmłodszym jest arcybiskup większy Trivandrum obrządku syromalankarskiego (zwierzchnik Kościoła syromalankarskiego), 53-letni kard. Isaac Cleemis Thottunkal z Indii a najstarszym 72-letni patriarcha Antiochii obrządku maronickiego (zwierzchnik Kościoła maronickiego), kard. Béchara Boutros Rai z Libanu.

Wśród wielu uczestników uroczystości w bazylice watykańskiej był prezydent Libanu, Michel Sleiman.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 211 członków, w tym 91 powyżej 80. roku życia, a więc niemających prawa do udziału w ewentualnym konklawe (2 mianowanych przez Pawła VI, 72 – przez Jana Pawła II i 17 – przez Benedykta XVI). Wśród pozostałych 120 purpuratów, mających prawa wyborcze, 53 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież Polak, a resztę, czyli 67 – jego następca.

Jeszcze dziś po południu w Pałacu Apostolskim nowi purpuraci będą przyjmowali gratulacje związane z włączeniem ich do Kolegium Kardynalskiego.

Jutro o godz. 9.30 w bazylice watykańskiej z udziałem 6 nowych purpuratów rozpocznie się pod przewodnictwem Ojca Świętego Msza św. z okazji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Benedykt XVI kreował 22 nowych kardynałów

18 lutego 2012 | 12:48 | tom, st (KAI) / pm Ⓒ Ⓟ

„Całkowity dar z siebie złożony przez Chrystusa na krzyżu niech będzie dla was normą postępowania, bodźcem i siłą do takiej wiary, która działa w miłości” – powiedział Benedykt XVI podczas konsystorza publicznego w bazylice watykańskiej dla kreowania nowych kardynałów.

22 biskupów i kapłanów otrzymało z rąk papieża insygnia kardynalskie. Wśród nich są wysocy funkcjonariusze Kurii Rzymskiej, pasterze ważnych stolic arcybiskupich, w tym liczący ponad 80 lat zwierzchnik rumuńskich grekokatolików, abp Mureşan oraz trzech duchownych powyżej 80. roku życia, obdarzonych tą godnością za zasługi dla Kościoła. Oprócz kreowania nowych kardynałów papież ogłosił listę siedmiorga błogosławionych z siedmiu krajów, którzy będą kanonizowani 21 października br. Był to czwarty konsystorz obecnego pontyfikatu. Po raz pierwszy konsystorz odbył się według nowego, uproszczonego ceremoniału i miał formę nabożeństwa Słowa Bożego. Po odśpiewaniu Ewangelii Ojciec Święty wygłosił homilię w której przypomniał, że poprzez przyznanie kościoła tytularnego w Wiecznym Mieście lub jednej z diecezji suburbikalnych są w pełni włączeni do Kościoła w Rzymie, któremu przewodzi Następca Piotra. Ich zadaniem będzie współpraca z nim w zarządzaniu Kościołem powszechnym, a wzorem św. Piotr Apostoł, który swym życiem i śmiercią zaświadczył o umiłowaniu Chrystusa. Symbolem takiej postawy jest czerwony biret, gdyż nowym kardynałom powierzona jest posługa miłości: miłości Boga, miłości Jego Kościoła, miłości braci z bezwzględnym i bezwarunkowym poświęceniem, w razie potrzeby aż do przelania krwi. „Chodzi o to, by byli wybitnymi sługami Kościoła, który w Piotrze znajduje widzialny fundament jedności” – powiedział Benedykt XVI. Dodał, iż oczekuje się od nich również służby Kościołowi z miłością i mocą, z całą jasnością i mądrością nauczycieli, z energią i męstwem pasterzy, z wiernością i odwagą męczenników.

Ojciec Święty skomentował opisaną w Ewangelii według św. Marka scenę kłótni uczniów o pierwsze miejsca u boku Chrystusa. Zauważył, że słowa Pana Jezusa wskazują, iż służba Bogu i braciom wymaga daru z siebie i nie ma ona nic wspólnego ze światowym stylem władzy i chwały, bo jak zapisał Ewangelista „Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (10, 45). „Słowa te oświetlają z niezwykłą intensywnością dzisiejszy konsystorz publiczny. Rozbrzmiewają one w głębi duszy i stanowią zaproszenie i przypomnienie, polecenie i zachętę szczególnie dla was, drodzy i czcigodni bracia, którzy zostajecie zaliczeni do Kolegium Kardynalskiego” – stwierdził papież. Dodał, iż ta służba Jezusa dokonuje się w całkowitej wierności i pełnej odpowiedzialności względem ludzi. Z tego powodu dobrowolne przyjęcie okrutnej śmierci staje się ceną wyzwolenia dla wielu, staje się początkiem i podstawą odkupienia każdego człowieka i całego rodzaju ludzkiego.

„Drodzy bracia, którzy za chwilę zostaniecie włączeni do Kolegium Kardynalskiego! Całkowity dar z siebie złożony przez Chrystusa na krzyżu niech będzie dla was normą postępowania, bodźcem i siłą do takiej wiary, która działa w miłości. Wasza misja w Kościele i świecie niech zawsze będzie wyłącznie «w Chrystusie», niech odpowiada na Jego logikę, a nie logikę świata, niech będzie rozjaśniana wiarą i ożywiana miłością, które docierają do nas z chwalebnego krzyża Pana” – zaapelował Benedykt XVI. Zauważył, że na otrzymanym pierścieniu przedstawieni są święci Piotr i Paweł, a w środku gwiazda symbolizującą Matkę Bożą. „Nosząc ten pierścień, jesteście powołani, aby każdego dnia pamiętać o świadectwie, jakie dwaj apostołowie dali o Chrystusie aż do męczeńskiej śmierci, tu w Rzymie, użyźniając w ten sposób Kościół swoją krwią. Natomiast przypomnienie Maryi Panny będzie dla was zawsze zachętą do naśladowania tej, która była mocna w wierze i która była pokorną służebnicą Pańską” – powiedział papież.

Ojciec Święty prosił o modlitwę również w swojej intencji, aby „mógł zawsze dawać Ludowi Bożemu świadectwo nauki pewnej i trzymać z łagodną stanowczością ster Kościoła świętego”.

Po homilii Ojciec Święty odczytał formułę kreacji, w której zaznaczył, iż nowi purpuraci będą połączeni ściślejszymi więzami ze Stolicą Piotrową, staną się członkami kleru rzymskiego i powinni być niezłomnymi świadkami Chrystusa. Następnie odczytał ich nazwiska, począwszy od abp Fernando Filoniego z Włoch, prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Nowi purpuraci złożyli wyznanie wiary i przysięgę. „Ja Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego obiecuję i przysięgam, że pozostanę odtąd i na zawsze, aż do śmierci wiernym Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze posłuszny Świętemu Apostolskiemu Kościołowi Rzymskiemu, Świętemu Piotrowi w osobie Najwyższego Pasterza, Benedykta XVI i jego kanonicznie wybranych następców; że zachowam zawsze w słowach i uczynkach komunię z Kościołem katolickim; że nie wyjawię nikomu to, co będzie mi powierzone w zaufaniu, a wyjawienie czego mogłoby spowodować szkodę lub ujmę Kościołowi Świętemu; wypełniać z wielką roztropnością i wiernością zadania do których jestem powołany w mojej służbie Kościołowi, zgodnie z normami prawa. Tak mi dopomóż Wszechmogący Boży” – brzmiały słowa przysięgi.

Następnie Ojciec Święty nałożył nowym kardynałom czerwone birety, wręczył pierścienie oraz przyznał kościoły tytularne w Rzymie. Tylna część pierścienia stylizowana jest na kolumnę, które otaczają Bazylikę św. Piotra. W przedniej części w kształcie krzyża znajdują się postacie świętych Piotra i Pawła wzorowane na ich posągi znajdujące się przed bazyliką watykańską. Pomiędzy świętymi umieszczono ośmioramienną gwiazdę symbol Najświętszej Maryi Panny. Wewnątrz pierścienia umieszczono wizerunek Benedykta XVI.

Wśród nowych purpuratów najmłodszym jest arcybiskup Berlina, 55-letni kard. Rainer Maria Woelki a najstarszym 83-letni jezuita z Niemiec, kard. Karl Josef Becker.

Bezpośrednio po obrzędzie kreacji Benedykt XVI ogłosił kanonizację siedmiorga błogosławionych. Są nimi: dwaj męczennicy – XIX-wieczny francuski jezuita Jakub Berthieu, który oddał życie na Madagaskarze i XVII-wieczny świecki katechista z Filipin Piotr Calungsod; dwoje zmarłych na początku XX wieku założycieli zgromadzeń zakonnych – włoski kapłan Jan Chrzciciel Piamarta i Hiszpanka Maria z Góry Karmel Sallés y Barangueras; współczesna im amerykańska zakonnica Marianna Cope oraz dwie kobiety świeckie – XVII-wieczna kanadyjska Indianka Katarzyna Tekakwitha i zmarła na początku zeszłego stulecia Niemka Anna Schäffer.

Wśród kilku tysięcy uczestników uroczystości w bazylice watykańskiej byli kardynałowie z Polski, m.in. metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Zenonem Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 213 członków, z których 125 nie ukończyło jeszcze 80 lat i może uczestniczyć w ewentualnym konklawe.

Jeszcze dziś po południu w atrium watykańskiej Auli Pawła VI kardynałowie będą przyjmowali gratulacje związane z włączeniem ich do Kolegium Kardynalskiego.

Jutro o godz. 9.30 w bazylice watykańskiej z udziałem 22 nowych purpuratów rozpocznie się pod przewodnictwem Ojca Świętego Msza św.

***

Benedykt XVI przyznał nowym kardynałom kościoły tytularne – 9 kardynałom-prezbiterom i 13 kardynałom-diakonom.

Są to następujące kościoły:

1. Kard. FERNANDO FILONI, diakonia Matki Bożej z Coromoto u św. Jana Bożego Dio
2. Kard. MANUEL MONTEIRO DE CASTRO, diakonia św. Dominika Guzmana,
3. Kard. SANTOS ABRIL Y CASTELLÓ, diakonia św. Poncjana
4. Kard. ANTONIO MARIA VEGLIÒ, diakonia San Cesareo in Palatio (dawny kościół tytularny kardynałów Wojtyły i Deskura)
5. Kard. GIUSEPPE BERTELLO, diakonia świętych Wita, Modesta i Krescencji
6. Kard. FRANCESCO COCCOPALMERIO, diakonia św. Józefa Stolarzy
7. Kard. JOÃO BRAZ DE AVIZ, diakonia św. Heleny za Porta Prenestina
8. Kard. EDWIN FREDERICK O’BRIEN, diakonia św. Sebastiana na Palatynie
9. Kard. DOMENICO CALCAGNO, diakonia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie przy Via Ardeatina
10. Kard. GIUSEPPE VERSALDI, diakonia Najświętszego Serca Pana Jezusa na Castro Pretorio
11. Kard. GEORGE ALENCHERRY, tytuł św. Bernarda na Termach
12. Kard. THOMAS CHRISTOPHER COLLINS, tytuł św. Patryka
13. Kard. DOMINIK DUKA, O.P., tytuł św. Marcelina i Piotra
14. Kard. WILLEM JACOBUS EIJK, tytuł św. Kaliksta
15. Kard. GIUSEPPE BETORI, tytuł św. Marcelego
16. Kard. TIMOTHY MICHAEL DOLAN, tytuł Matki Bożej z Guadalupe na Monte Mario
17. Kard. RAINER MARIA WOELKI, tytuł św. Jana Marii Vianneya
18. Kard. JOHN TONG HON, tytuł Królowej Apostołów
19. Kard. LUCIAN MUREŞAN, tytuł św. Atanazego
20. Kard. JULIEN RIES, diakonia św. Antoniego Padweskiego przy Circonvallazione Appia
21. Kard. PROSPER GRECH, O.S.A., diakonia św. Marii Goretti
22. Kard. KARL JOSEF BECKER, S.I., diakonia św. Juliana męczennika.

Nowi kardynałowie obejmą swe kościoły tytularne w dogodnym dla siebie terminie.

Wśród nowych kardynałów są dostojnicy Kurii Rzymskiej:

kard. Fernando Filoni (Włochy), prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów,

kard. Manuel Monteiro de Castro (Portugalia), penitencjarz większy,

kard. Santos Abril y Castelló (Hiszpania), archiprezbiter bazyliki Santa Maria Maggiore,

kard. Antonio Maria Vegliò (Włochy), przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących,

kard. Giuseppe Bertello (Włochy), przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego,

kard. Francesco Coccopalmerio (Włochy), przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych,

kard. João Braz de Aviz (Brazylia), prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego,

kard. Edwin F. O’Brien (USA), pro-wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie,

kard. Domenico Calcagno (Włochy), przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA)

kard. Giuseppe Versaldi (Włochy), przewodniczący Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej.

Spośród biskupów diecezjalnych do godności kardynalskiej zostali wyniesieni:

kard. George Alencherry (Indie), arcybiskupy większy Ernakulam-Angamaly Kościoła syromalabarskiego,

kard. Thomas Christopher Collins (Kanada), metropolita Toronto,

kard. Dominik Duka OP (Czechy), metropolita Pragi,

kard. Giuseppe Betori (Włochy), metropolita Florencji,

kard. Timothy Michael Dolan (USA), metropolita Nowego Jorku,

kard. Rainer Maria Woelki (Niemcy), metropolita Berlina,

kard. Willem Jacobus Eijk (Holandia), metropolita Utrechtu,

kard. John Tong Hon (Chiny), biskup Hongkongu,

Liczący ponad 80 lat kard. Lucian Mureşan (Rumunia), greckokatolicki arcybiskup większy Făgăraş i Alba Iulia, który nie należy do grona elektorów.


Ponadto papież kreuje kardynałami „za szczególne zasługi dla Kościoła” 3 kapłanów powyżej 80. roku życia, którzy tym samym nie będą mogli brać udziału w konklawe. Są nimi:

kard. Julien Ries (Belgia), historyk religii z Katolickiego Uniwersytetu Louvain,

kard. Prospero Grech OSA (Malta), teolog, konsultor Kongregacji Nauki Wiary,

kard. Karl Josef Becker SJ (Niemcy), teolog, konsultor Kongregacji Nauki Wiary.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.