Białystok – 100-lecie parafii św. Rocha
18 maja 2025 | 16:11 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Ta niezwykła świątynia, górująca nad naszym miastem, owoc wspólnego trudu duszpasterzy i wiernych, stała się świadectwem ich wiary, a zarazem pomnikiem wdzięczności Bogu za odzyskanie niepodległości po latach niewoli” – przypomniał arcybiskup Józef Guzdek podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100-lecia parafii św. Rocha w Białymstoku.
W dziękczynnej liturgii uczestniczyli licznie wierni, kapłani pochodzący z parafii oraz duchowni z nią związani. Metropolita białostocki poświęcił tablice upamiętniające błogosławionego arcybiskupa Jerzego Matulewicza oraz architekta świątyni, Oskara Sosnowskiego.
W homilii przypomniał, że powstanie parafii św. Rocha było odpowiedzią na dynamiczny rozwój Białegostoku. Inicjatorem jej erygowania był ksiądz Adam Abramowicz, który dostrzegł potrzebę nowego ośrodka duszpasterskiego. Parafia została powołana 20 maja 1925 r. przez biskupa wileńskiego Jerzego Matulewicza.
„Jesteśmy dumni z tego, że ten tradycyjny model wspólnoty uczniów Chrystusa, jakim jest parafia, przyniósł i nadal przynosi wspaniałe owoce” – podkreślił arcybiskup Guzdek, dziękując kapłanom, siostrom zakonnym i wiernym tworzącym wspólnotę. Zaznaczył, że mimo nowych form religijności, parafia pozostaje podstawowym miejscem życia duchowego i budowania wiary.
Przywołał słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Polsce w 2016 r., który podkreślił, że parafia jest domem ludu Bożego i miejscem obecności Boga, którego nie można zastąpić innymi formami duszpasterstwa. Wspomniał też o znaczeniu otwartości duszpasterzy i zaangażowania świeckich.
Hierarcha przypomniał, że parafia realizuje trzy zasadnicze polecenia Jezusa: głoszenie Ewangelii, udzielanie sakramentów oraz miłość bliźniego, widoczną w konkretnych czynach. Wskazał tu na działalność ks. Abramowicza, który oprócz budowy kościoła założył Przytulisko dla Starców, prowadzone przez siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny.
Podkreślił również pomoc niesioną Żydom podczas okupacji niemieckiej, m.in. w postaci dostarczania żywności do getta i fałszowania dokumentów. „Wzajemna miłość i świadczona pomoc tym, którzy jej potrzebują, są potwierdzeniem tego, że jesteśmy nie tylko wierzący, ale także wiarygodni” – zaznaczył.
„Niech w tym świętym miejscu Chrystus nadal naucza, przez chrzest przyjmuje do wspólnoty (…), zaprasza na drogę życia małżeńskiego, kapłańskiego i zakonnego, pociesza po stracie bliskich” – życzył wiernym metropolita, modląc się o dalsze błogosławieństwo dla wspólnoty.
Uroczystej Eucharystii towarzyszyło odśpiewanie „Te Deum”. Widzialnym znakiem jubileuszu stały się relikwie błogosławionego arcybiskupa Matulewicza oraz tablice pamiątkowe, które metropolita poświęcił na zakończenie liturgii.
„Kogo Pan Bóg kocha, woła do św. Rocha” – mówi ksiądz prałat Tadeusz Żdanuk, proboszcz parafii, wskazując na otwartość i gościnność wspólnoty. Bazylika Mniejsza pozostaje dostępna dla parafian, mieszkańców, pielgrzymów i turystów. W Roku Świętym kościół został ogłoszony świątynią jubileuszową, w której można zyskiwać odpusty.
Parafia powstała jako wotum dziękczynne za odzyskaną niepodległość. Jej kościół, zaprojektowany przez Oskara Sosnowskiego, to jeden z najcenniejszych przykładów modernizmu sakralnego w Polsce. Konsekrowany w 1946 r., w 2019 r. otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.