Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: projekt edukacyjny związany z Dniem Judaizmu

08 stycznia 2015 | 14:26 | rk, mp Ⓒ Ⓟ

„Przez wspólną historię – ku przyszłości” – to nazwa specjalnego projektu edukacyjnego zainicjowanego przez diecezję bielsko-żywiecką z okazji Dnia Judaizmu. Na terenie tej diecezji, która w tym roku jest gospodarzem centralnych obchodów XVIII Dnia Judaizmu, leży były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Tam też, 15 stycznia, rozpoczną się ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu. Dalsza icb część odbędzie się w Bielsku-Białej.

W związku ze zbliżającym się Dniem Judaizmu, wydział katechetyczny diecezji bielsko-żywieckiej, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu wspólnie przygotowały projekt edukacyjny adresowany do uczniów i nauczycieli gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Ma on na celu – jak zaznacza ks. dr Marek Studenski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Bielsko-Żywieckiej – m. in. "rozwijanie w sercach młodzieży otwartości na dialog i współpracę z wyznawcami judaizmu; poznanie historii Żydów na ziemiach polskich; uświadomienie czym była tragedia Holokaustu; ukazanie dramatu duchownych katolickich, kształtowanie postaw dialogu i rozwijanie miłości bliźniego i postaw tolerancji".

"Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej znajduje się miejsce, którego nie sposób nie uwzględnić poruszając problematykę związaną z judaizmem – były nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, będący na mapie naszej diecezji punktem tragicznym, który jednak inspiruje dziś do działań prowadzących do tego, by jak to określił ks. Manfred Deselaers, ostatnie słowo nie należało tu do zła, ale by na nowo odbudowane zostały miłość i człowieczeństwo" – wyjaśnia.

Ks. Studenski dodaje, że program powstał na skutek osobistej inicjatywy bp. Romana Pindela, biskupa bielsko-żywieckiego, który chciał, by obchody Dnia Judaizmu pozostawiły po sobie trwałe owoce. „Biskupowi zależało, by powstał program dla młodych, by dzięki niemu mogli oni bliżej zapoznać się z doświadczeniami Żydów i chrześcijan, żyjących w tym samym czasie i miejscu w dramatycznym momencie wspólnej historii” – dodaje duchowny.

Program zachęca do odwiedzenia w Oświęcimiu trzech miejsc: synagogi Chewra Lomdej Misznajot w Edukacyjnym Centrum Żydowskim – miejsca opowiadającego historię Żydów oświęcimskich przed II wojną światową, Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie młodzi ludzie przejadą specjalnie przygotowaną trasą, oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. " Tam uczestnicy projektu będą mieli okazję przemyśleć to, czego doświadczyli i zastanowić się w jaki sposób uwzględnić te doświadczenia w swym życiu" – mówi ks. Studenski.

Efektem wspólnych prac są tzw. teczki pomocy, w których znalazły się materiały do prowadzenia lekcji wychowawczych lub katechez nt. dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w odniesieniu do określonych dokumentów Kościoła, propozycja zwiedzania konkretnych miejsc na terenie Miejsca Pamięci i dokładny opis trasy, oraz dane nt. historii niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Osobny rozdział dotyczy kapłanów deportowanych do Oświęcimia i tam zamordowanych. Znajdziemy tam również wykaz dokumentów Kościoła katolickiego podejmujących tematykę dialogu z judaizmem.

Nawiedzenie miejsc pamięci ma zostać poprzedzone przygotowaniem w szkole: w ramach lekcji religii czy godzin wychowawczych. W tym celu została opracowana specjalna teczka pomocy, zawierająca m.in. opis projektu, scenariusze zajęć, materiały dotyczące samego judaimu, holokaustu i martyrologii chrześcijan i Żydów w czasie II wojny światowej. Przygotowany materiał skonsultowano z przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej – Dorotą Wiewiórą.

W słowie wstępnym do broszury towarzyszącej projektowi bp Roman Pindel wyraził nadzieję, że projekt „skłoni wielu dyrektorów szkół, wychowawców i katechetów do uwzględniania w programach wychowawczych placówek oświatowych odwiedzin miejsc, które są w stanie do młodych serc przemówić mocniej niż jakiekolwiek słowa rad czy pouczeń”.

Wśród autorów opracowań zawartych w teczce edukacyjnej są m. in. pracownicy Muzeum, katecheci i księża. Zamieszczone materiały mają pomóc w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości wyjątkowej relacji łączącej religię żydowską z chrześcijaństwem. Dają także konkretne wskazówki, jak się przygotować do kilkugodzinnej wizyty w Miejscu Pamięci.

Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście i zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Andrzej Kacorzyk przypomina, że program związany z lekcjami religii ma szanse wzmocnić zainteresowanie pamięcią o losie pomordowanych w Auschwitz-Birkenau, a także przełożyć się na wzrost liczby młodych ludzi odwiedzających Muzeum. Dyrektor zauważył, że wspólny projekt edukacyjny ma zamiar ukazać Oświęcim jako miejsce, gdzie przed wojną współistnieli ze sobą zgodnie chrześcijanie i Żydzi.

„Chcemy pokazać to, co w Miejscu Pamięci Auschwitz jest najważniejsze, że miejsce to jest wyjątkowe na mapie innych podobnych w Polsce i w Europie – dodał. „To miejsce powstało ku przestrodze. W roku 1947, kiedy z inicjatywy byłych więźniów tereny Auschwitz i Birkenau znalazły się pod ochroną państwa, powstało miejsce, które przestrzega, by już nigdy więcej to straszne doświadczenie się nie powtórzyło” – podkreślił naukowiec, dziękując bielsko-żywieckiemu ordynariuszowi za podjęta inicjatywę.

Oficjalna inauguracja programu nastąpiła 25 października ub. roku, podczas konferencji dla nauczycieli i katechetów w Bielskim Centrum Kultury.

Adiunkt Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Teresa Wontor-Cichy podkreślił podczas konferencji, że uczestnictwo w projekcie traktuje jako szansę na rozszerzenie działań edukacyjnych. Przyznała, że podjęła już współpracę z kilkoma katechetkami ze szkół oświęcimskich, które zapraszały ją do prowadzenia specjalnych lekcji dla dzieci i młodzieży nt. historii obozu.

Ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu w 2015 roku odbędą się 15 stycznia na terenie obozu Auschwitz-Birkenau i w Bielsku-Białej.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

W 2014 r. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedziło 1 mln 534 tys. ludzi z całego świata. Większość zwiedzających to ludzie młodzi, przyjeżdżający na ogół w ramach różnych programów edukacyjnych.

W pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający, znalazły się: Polska (398 tys. osób), Wielka Brytania (199 tys.), USA (92 tys.), Włochy (84 tys.) a także Niemcy (75 tys.), Izrael (62 tys.), Hiszpania (55 tys.), Francja (54 tys.), Czechy (52 tys.) oraz Korea Południowa (41 tys.).

Od kilku już lat systematycznie maleje liczba grup polskiej młodzieży gimnazjalnej odwiedzających Miejsce Pamięci. Według pracowników Muzeum, to bezpośredni efekt zmian w programie nauczania historii w polskich szkołach.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: projekt edukacyjny związany z Dniem Judaizmu

06 stycznia 2015 | 09:49 | rk Ⓒ Ⓟ

„Przez wspólną historię – ku przyszłości” – to nazwa specjalnego projektu edukacyjnego zainicjowanego przez diecezję bielsko-żywiecką z okazji Dnia Judaizmu. Na terenie tej diecezji, która w tym roku jest gospodarzem centralnych obchodów XVIII Dnia Judaizmu, leży były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Tam też, 15 stycznia, rozpoczną się ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu. Dalsza część odbędzie się w Bielsku-Białej.

Wydział katechetyczny diecezji bielsko-żywieckiej, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu wspólnie przygotowały projekt adresowany do uczniów i nauczycieli gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Ma on zachęcić do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz i przeciwdziałać procesowi spadku liczby młodych ludzi, którzy odwiedzają Muzeum.

Jak wyjaśnia dyrektor kurialnego wydziału katechetycznego ks. dr Marek Studenski, program powstał na skutek osobistej inicjatywy biskupa ordynariusza, który chciał, by obchody Dnia Judaizmu nie były jedynie jednorazowym wydarzeniem, lecz przyniosły pozostawiły po sobie trwałe owoce. „Biskupowi zależało, by powstał program dla młodych, by dzięki niemu mogli oni bliżej zapoznać się z doświadczeniami Żydów i chrześcijan, żyjących w tym samym czasie i miejscu w dramatycznym momencie wspólnej historii” – dodał duchowny.

Program ma zachęcić do odwiedzenia w Oświęcimiu trzech miejsc: synagogi Chewra Lomdej Misznajot w Edukacyjnym Centrum Żydowskim – miejsca opowiadającego historię Żydów oświęcimskich przed II wojną światową, Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie młodzi ludzie przejadą specjalnie przygotowaną trasą, oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, w którym dowiedzą się, jak można wspólnie budować przyszłość w oparciu o dialog między judaizmem i chrześcijaństwem.

Efektem wspólnych prac są tzw. teczki pomocy, w których znalazły się materiały do prowadzenia lekcji wychowawczych lub katechez nt. dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w odniesieniu do określonych dokumentów Kościoła, propozycja zwiedzania konkretnych miejsc na terenie Miejsca Pamięci i dokładny opis trasy, oraz dane nt. historii niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

W słowie wstępnym do broszury towarzyszącej projektowi bp Roman Pindel wyraził nadzieję, że projekt „skłoni wielu dyrektorów szkół, wychowawców i katechetów do uwzględniania w programach wychowawczych placówek oświatowych odwiedzin miejsc, które są w stanie do młodych serc przemówić mocniej niż jakiekolwiek słowa rad czy pouczeń”.

Wśród autorów opracowań zawartych w teczce edukacyjnej są m. in. pracownicy Muzeum, katecheci i księża. Zamieszczone materiały mają pomóc w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości wyjątkowej relacji łączącej religię żydowską z chrześcijaństwem. Dają także konkretne wskazówki, jak się przygotować do kilkugodzinnej wizyty w Miejscu Pamięci.

Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście i zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Andrzej Kacorzyk przypomina, że program związany z lekcjami religii ma szanse wzmocnić zainteresowanie pamięcią o losie pomordowanych w Auschwitz-Birkenau, a także przełożyć się na wzrost liczby młodych ludzi odwiedzających Muzeum. Dyrektor zauważył, że wspólny projekt edukacyjny ma zamiar ukazać Oświęcim jako miejsce, gdzie przed wojną współistnieli ze sobą zgodnie chrześcijanie i Żydzi.

„Chcemy pokazać to, co w Miejscu Pamięci Auschwitz jest najważniejsze, że miejsce to jest wyjątkowe na mapie innych podobnych w Polsce i w Europie – dodał. „To miejsce powstało ku przestrodze. W roku 1947, kiedy z inicjatywy byłych więźniów tereny Auschwitz i Birkenau znalazły się pod ochroną państwa, powstało miejsce, które przestrzega, by już nigdy więcej to straszne doświadczenie się nie powtórzyło” – podkreślił naukowiec, dziękując bielsko-żywieckiemu ordynariuszowi za podjęta inicjatywę.

Oficjalna inauguracja programu nastąpiła 25 października ub. roku, podczas konferencji dla nauczycieli i katechetów w Bielskim Centrum Kultury.

Adiunkt Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Teresa Wontor-Cichy podkreślił podczas konferencji, że uczestnictwo w projekcie traktuje jako szansę na rozszerzenie działań edukacyjnych. Przyznała, że podjęła już współpracę z kilkoma katechetkami ze szkół oświęcimskich, które zapraszały ją do prowadzenia specjalnych lekcji dla dzieci i młodzieży nt. historii obozu.

Ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu w 2015 roku odbędą się 15 stycznia na terenie obozu Auschwitz-Birkenau i w Bielsku-Białej.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

W 2014 r. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedziło 1 mln 534 tys. ludzi z całego świata. Większość zwiedzających to ludzie młodzi, przyjeżdżający na ogół w ramach różnych programów edukacyjnych.

W pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający, znalazły się: Polska (398 tys. osób), Wielka Brytania (199 tys.), USA (92 tys.), Włochy (84 tys.) a także Niemcy (75 tys.), Izrael (62 tys.), Hiszpania (55 tys.), Francja (54 tys.), Czechy (52 tys.) oraz Korea Południowa (41 tys.).

Od kilku już lat systematycznie maleje liczba grup polskiej młodzieży gimnazjalnej odwiedzających Miejsce Pamięci. Według pracowników Muzeum, to bezpośredni efekt zmian w programie nauczania historii w polskich szkołach.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.