Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: uroczystości odpustowe ku czci św. Mikołaja – patrona katedry

08 grudnia 2024 | 14:24 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ

Na św. Mikołaja jako przykład osoby, która przez swoje życie i działania również przygotowywała ludzi na spotkanie z Bogiem, wskazał bp Roman Pindel podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Mikołaja, które odbyły się 8 grudnia br. w bielskiej katedrze. Hierarcha przewodniczył sumie koncelebrowanej. „W czasach laicyzacji, przeżywania trudności wiary czy wręcz odejścia od Boga wielu potrzeba jeszcze więcej tych, którzy przygotują drogę dla Pana, naśladując św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja” – wskazał w homilii.

Bp Pindel przypomniał życiorys patrona katetery – św. Mikołaja, który jako biskup Miry zasłynął z czynienia dobra – obdarowywania ubogich, ratowania ludzi z niebezpieczeństw i przyczyniania się do nawróceń. Podkreślił, że jego działania otwierały serca obdarowanych na Bożą łaskę.

Zdaniem biskupa, współczesny świat, często oddalony od Boga, potrzebuje świadków wiary, którzy swoją postawą będą przygotowywać innych na spotkanie z Bogiem. Duchowny przypomniał, że przygotowanie drogi dla Pana nie ogranicza się do Adwentu, gdyż każdego dnia mamy okazję czynić dobro, inspirować innych i być „Mikołajem” w życiu bliskich i nieznajomych.

Proboszcz katedralnej parafii ks. Antoni Młoczek zaznaczył, że św. Mikołaj jest czczony w tym miejscu od wieków. „To on troszczy się o nas, dba o naszą wspólnotę, Do niego przychodzimy ze swoimi troskami i radościami” – dodał koncelebrans.

Bielska katedra należy do najstarszych zabytków miasta. Kamienna świątynia pod wezwaniem św. Mikołaja stanęła tu w 1443 r. W 1447 erygowana została parafia, która zarazem otrzymała status głównej kościelnej jednostki administracyjnej w mieście. Patron parafii, otaczający szczególną opieką kupców, był też patronem miasta.

Od 1559 do 1630 r. kościół ten, podobnie jak większość świątyń katolickich na terenie Śląska Cieszyńskiego, znajdował się w rękach ewangelików. Wielokrotnie katedrę trawiły pożary i niszczyły żywioły.

Obecnie w ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Mikołaja pochodzący z 1845 r.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.