Drukuj Powrót do artykułu

Biskupi o 2010 roku

31 grudnia 2010 | 15:41 | rm, lk, ks. mf, kab, bgk, pab, mj, apis, eb, kg, mag, lg / ms Ⓒ Ⓟ

Biskupi polscy żegnają odchodzący rok 2010. Jednocześnie hierarchowie w rozmowie z KAI wskazali na najważniejsze wydarzenia dla Kościoła w Polsce, kraju, ale też całego Kościoła. Publikujemy wypowiedzi biskupów.

„Najważniejsze wydarzenia odbywały się w relacji wewnętrznej człowieka z Bogiem, co jest trudno uchwycić na zewnątrz” – twierdzi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wymienia też: prześladowanie Kościoła na różnych krańcach ziemi, nowych świętych i błogosławionych Kościoła, dyskusję na temat in vitro oraz tragedię smoleńską i powodzie w Polsce.

Hierarcha pozytywnie ocenia głosy i tworzenie się organizacji, które walczą o wolność religijną. „Także Rada Biskupów Europy powołała grupę, która będzie w Europie śledzić przejawy nietolerancji i agresji” – zauważa abp Michalik.

Zdaniem abp. Michalika coraz więcej ludzi świeckich odczuwa odpowiedzialność za obecność Kościoła i Ewangelii we współczesnym świecie. Uważa też, że dyskusja na temat in vitro pogłębiła wiedzę i odpowiedzialność wielu osób na temat przekazywania życia i samej metody jako niemoralnej. „Człowiek nie jest panem praw natury”, ale też – co zaznaczył przewodniczący episkopatu Polski – każde życie musi być szanowane i nie można nikogo dyskryminować „po fakcie”.

Katastrofa w Smoleńsku i spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim były zdaniem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka najboleśniejszymi wydarzeniami 2010 roku. „Dotknęły one nas wszystkich, zarówno w wymiarze narodowym, jak i osobistym” – przyznał metropolita gnieźnieński. Ocenił też, że awantury o krzyż przed Pałacem Prezydenckim zniweczyły szansę na poważną refleksje o jakości polskiego życia politycznego.

Do bolesnych wydarzeń mijającego roku metropolita gnieźnieński zaliczył także toczący się jesienią w polskim Parlamencie spór dotyczący in vitro. „Tymczasem Kościół ma prawo zabierać głos w sprawach moralnych. Ma nie tylko prawo, ale i obowiązek go zabierać! O godność życia ludzkiego będzie walczyć zawsze, niezależnie od tego, jak wielu będzie się temu sprzeciwiać” – oświadczył Prymas.

Katastrofa smoleńska, beatyfikacja ks. Popiełuszki, powódź oraz coraz liczniejsze prześladowania chrześcijan – to zdaniem abp. Sławoja Leszka Głódzia najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie w mijającym roku. Hierarcha stwierdził, że „żyjemy w czasach męczenników za wiarę”. – Nie możemy być obojętni na cierpienia naszych braci, na ofiary misjonarzy i kapłanów w Indiach, Iraku, Chinach czy na Kubie. Zdaniem metropolity, „tę świadomość muszą budzić wszystkie media, przynajmniej katolickie”, a one powinny mówić jednym głosem.

Na przyszły rok metropolita gdański w rozmowie z KAI życzył „większej harmonii w społeczeństwie i zrozumienia spraw publicznych”. – Niech nowo wybrani samorządowcy wiedzą, że służą dobru wspólnemu, tego mandatu zaufania nie wolno nadużyć – podkreślił hierarcha.

„Kościół pełnił swoją misję w sposób spokojny i organiczny” – to zdaniem abp Henryka Hosera największa zdobycz minionego roku. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, to spektrum codziennej pracy Kościoła jest bardzo szerokie – zauważył hierarcha.

Nawiązując do tematu nowego roku duszpasterskiego w Polsce „Kościół domem i szkołą komunii” abp Hoser podkreślił, że jest to „doskonała okazja do odkrycia, bądź przeżycia na nowo z jeszcze większą intensywnością obecności ojcostwa i macierzyństwa Kościoła w naszym osobistym życiu”. „Kościół był obecny wszędzie tam, gdzie ludzie mieszkają, gdzie przychodzą się modlić, uczą się o Bogu i ludziach przez różne formy katechezy, gdzie szukają pomocy. Powstają także nowe ruchy, wspólnoty i szereg oddolnych inicjatywy budujących wspólnotę Kościoła. Jako biskup wiem, że tego jest bardzo wiele” – zaznaczył hierarcha.

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, katastrofa smoleńska i powodzie – to najważniejsze wydarzenia mijającego roku według biskupa Henryk Tomasika. Do ważnych wydarzeń w Kościele radomskim biskup zaliczył m.in. solidarność z powodzianami, pielgrzymkę do grobu sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego oraz spotkania z młodzieżą w parafiach i katedrze. Zauważył, że w młodych są duże pokłady dobra, tylko trzeba je wyzwolić. – „Doświadczenie wiary jest potrzebne naszej młodzieży” – podkreślił bp Tomasik.

Beatyfikacja ks. Popiełuszki i papieskie wizyty w Anglii i Hiszpanii to zdaniem abpa Józefa Życińskiego najważniejsze wydarzenia w Kościele w mijającym roku. – W polskich realiach czymś ważnym i optymistycznym była beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, zbiegająca się akurat z 30. rocznicą powstania „Solidarności”. Jest to dla mnie ogromnie ważne, bo ta beatyfikacja zawiera przesłanie optymizmu – powiedział metropolita lubelski.

– Mijający rok był dla diecezji sandomierskiej rokiem doświadczenia powodzią, która dotknęła znaczne jej tereny, był także rokiem wielu inicjatyw duszpasterskich i ewangelizacyjnych – tak podsumowuje rok 2010 biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Ważnym przyszłorocznym wydarzeniem w diecezji sandomierskiej będzie m.in.: Rok Kardynała Adama Kozłowieckiego związany z 100 rocznicą urodzin wielkiego misjonarza. Zainaugurowany zostanie już 6 stycznia w Sandomierzu. Istotną inicjatywą sandomierskich biskupów będzie utworzenie w diecezji Centrum Pomocy Rodzinie. Jedno z nich rozpocznie działalność 9 stycznia w Sandomierzu. „Myślimy również o przeprowadzeniu w Sandomierzu rekolekcji ewangelizacyjnych” – podkreślił biskup sandomierski. „Moją wielka radością jest również to, że przełamaliśmy tendencję spadkową, jeżeli chodzi o ilość kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego” – powiedział bp Nitkiewicz.

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, inicjatywa przywrócenia dnia wolnego w Trzech Króli i tragedia smoleńska – to trzy najważniejsze wydarzenia dla Kościoła w roku 2010. Ważnym wydarzeniem były też kataklizmy, jakie dotknęły Polskę, zmiany personalne i nasilenie „krytykanctwa” wobec Kościoła – uważa biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Adam Lepa.

Pojawia się też nowa tendencja do krytyki Kościoła katolickiego w Polsce i sekularyzmu. „Nie ulega wątpliwości, że jest to nowe wyzwanie. Może stare w swoich źródłach, w swojej genezie, ale można powiedzieć, że w nowym opakowaniu” – dodaje bp Lepa.

Wyzwaniem dla Kościoła, wspólnot parafialnych i całego narodu były kataklizmy. „Także tutaj Kościół stanął na wysokości zadania. Wielokrotnie spotykałem się z aktami indywidualnej pomocy organizowanej przez poszczególne grupy czy parafie. To spieszenie z pomocą było bardzo wzruszające” – przypomina bp Lepa.

Niszczejąca siła powodzi, wyzwoliła w Polakach wiele dobra – tak mijający rok ocenia biskup tarnowski Wiktor Skworc. Ordynariusz diecezji, która ucierpiała w wyniku wielkiej wody uważa, że ludzie zdali egzamin z solidarności. W samej tylko diecezji tarnowskiej ucierpiało ok. 4 tys. rodzin.

Biskup podkreśla też, że duże znaczenie miał Rok Kapłański, który pomógł uświadomić duchownym ich rolę, powołanie i to jak ważna jest jakość kapłańskiej posługi. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, jako pozytywne zmiany, odnotowuje także wzrost w naszym kraju odpowiedzialności za dzieło misyjne Kościoła i solidarność z prześladowanymi za wiarę.

Rok kapłański, katastrofa smoleńska, pielgrzymki Benedykta XVI, przybycie nowego Nuncjusza Apostolskiego do Polski to – zdaniem abp Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego – niektóre z najważniejszych wydarzeń w minionym roku w Polsce, świecie i Kościele. „Nie wolno patrząc na miniony rok pominąć milczeniem prześladowania chrześcijan i wzrastającej laicyzacji i nastrojów antyklerykalnych” – kontynuuje abp Nowak. Hierarcha podkreślił również znaczenie ważnych wydarzeń, które dokonały się w Kościele częstochowskim, a mianowicie: pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej do Ars z racji Roku Kapłańskiego oraz peregrynacja relikwii serca św. Jana Marii Vianneya.

Katastrofa smoleńska, spór wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu i wizyta Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii, a także realizacja programu duszpasterskiego w archidiecezji – to według abp. Mariana Gołębiewskiego najważniejsze wydarzenia mijającego roku. – Największym sukcesem duszpasterskim jest to, że głosimy Ewangelię – uważa metropolita wrocławski.

Zdaniem abp. Gołębiewskiego, „każda epoka stawia nowe wyzwania, a „Kościół w Polsce po 20 latach wolności musi szukać nowych sposobów dotarcia do społeczeństwa”. Abp Gołębiewski zwrócił uwagę, że sprawą szeroko komentowaną w mijającym roku była afera pedofilska. Jednak, jego zdaniem, „pedofilia w Kościele jest niezwykle rozdmuchana przez media światowe”.

Publikujemy na koniec ważną wypowiedz chaldejskiego arcybiskupa Kirkuku Louisa Sako. Dla nas, chrześcijan z Iraku, męczeństwo jest charyzmatem naszego starożytnego Kościoła, mającego za sobą ponad dwa tysiące lat historii – powiedział chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako. W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews 31 grudnia podsumował on wstępnie mijający rok i skomentował sześć wczorajszych zamachów bombowych przed domami chrześcijan w Bagdadzie, które spowodowały śmierć dwóch osób i raniły 12 innych.

„Staliśmy się dogodnym celem” – powiedział abp Sako.

Arcybiskup przypomniał, że w czasie zamachu z 31 października młody kapłan z katedry syro-katolickiej zawołał do napastników: „Zabijcie mnie, ale uwolnijcie wiernych”. „Wiedział, co mówił: było to jego zaangażowanie na rzecz miłości do Chrystusa i do swoich [współwyznawców]” – dodał z uznaniem hierarcha.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.