Drukuj Powrót do artykułu

Biskupi podsumowują obrady

16 marca 2011 | 18:20 | mp, BKEP / ju, ms. Ⓒ Ⓟ

Beatyfikacja Jana Pawła II, polska prezydencja w Unii Europejskiej, sprawy finansowe Kościoła – to niektóre z tematów poruszanych na konferencji prasowej z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, abp. Józefa Michalika i bp. Stanisława Budzika.

Konferencja odbyła się w zakopiańskiej „Księżówce” na zakończenie 354. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Kard. Stanisław Dziwisz zaapelował do wiernych, aby okres beatyfikacji Jana Pawła II był czasem osobistego nawrócenia każdego z nas, a w życiu społecznym okazją do odbudowy jedności i zażegnania gorszących sporów.

Abp Michalik poinformował, ze jednym z tematów obrad była także rozpoczynająca się w lipcu polska prezydencja w Unii Europejskiej. Powiedział, że Kościół wyraża troskę, aby podczas naszej prezydencji Unia Europejska nie zapominała o podstawowych, uniwersalnych a zarazem chrześcijańskich wartościach, jakie legły u jej podstaw.

Bp Budzik poinformował też o wyborach do różnych gremiów statutowych Konferencji Episkopatu, jakie miały miejsce w Zakopanem. Biskupi ujawnili, że podczas obrad omawiano także stan przygotowań listu społecznego Konferencji Episkopatu.

Dziennikarze obecni na konferencji pytali o sprawy finansowe Kościoła, płacenie podatków przez duchownych oraz sposób zarządzania Kościołem.

Abp Michalik odpierał zarzuty dziennikarzy, że Kościół za bardzo ingeruje w politykę. – Podkreślamy, że polityka jest dla wszystkich ludzi. Jednakże chrześcijanie muszą pamiętać, iż obowiązują ich odpowiednie wartości i etyka – mówił przewodniczący Episkopatu.

Bp Stanisław Budzik podziękował wszystkim za wspaniałą organizację pobytu polskich hierarchów pod Tatrami oraz za spotkania z przedstawicielami lokalnej społeczności. Przeczytaj więcej »

Zobacz FOTOGALERIĘ z zebrania KEP »

WYDARZENIA:

W poniedziałkowy wieczór biskupi obejrzeli film „Jan Paweł II. Szukałem Was”. Fascynujący, zaskakujący, wzruszający – mówili hierarchowie po projekcji. Przeczytaj więcej »

Dziś rano polscy biskupi uczestniczyli w obchodach 100-lecia tamtejszej „Księżówki”. Porannej Eucharystii z udziałem gości zasłużonych dla remontu domu przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Przeczytaj więcej »

Przed południem ponad 50 polskich biskupów pojechało na Kasprowy Wierch. Hierarchów wwiozły na szczyt wagoniki Polskich Kolei Linowych. Przeczytaj więcej »

Biskupi podczas rozpoczętego 354. zebrania plenarnego KEP w Zakopanem będą zastanawiać się m.in. nad tym, jak sprawić, aby beatyfikacja Jana Pawła II pozostawiła w Polakach głębszy ślad – zapowiedział rzecznik Episkopatu ks. dr Józef Kloch. Przeczytaj więcej »

Kard. Nycz został wybrany do Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu na miejsce zmarłego 10 lutego abp. Józefa Życińskiego. Przeczytaj więcej »

Kardynałowie i biskupi wieczorem modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego w sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem na Olczy. W nabożeństwie uczestniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Przeczytaj więcej »

Kardynałowie i biskupi uczestniczący w zebraniu plenarnym Episkopatu Polski modlili się w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wśród wiernych byli górale ubrani w stroje regionalne. Przeczytaj więcej »

Obecny stan pracy i perspektywy na przyszłość Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przedstawił na forum episkopatu bp Józef Guzdek, nowy Biskup Polowy Wojska Polskiego. Przeczytaj więcej »

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Biskupi podsumowują obrady

16 marca 2011 | 17:23 | jg, mp / ms Ⓒ Ⓟ

Beatyfikacja Jana Pawła II, polska prezydencja w Unii Europejskiej, sprawy finansowe Kościoła – to niektóre z poruszanych tematów na konferencji prasowej z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, abp. Józefa Michalika i bp. Stanisława Budzika, która odbyła się w zakopiańskiej „Księżówce” na zakończenie 354. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas konferencji prasowej kard. Stanisław Dziwisz zaapelował do wiernych, aby okres beatyfikacji Jana Pawła II był czasem osobistego nawrócenia każdego z nas, a w życiu społecznym okazją do odbudowy jedności i zażegnania gorszących sporów.

Kardynał zaapelował też o wsłuchanie się po raz kolejny w nauczanie Jana Pawła II i podjęcie go na nowo. Podkreślił, że beatyfikacja oznacza też ukazanie światu niezwykłego „wzoru świętości na dziś”, jaki wyznacza nam obecnie Jan Paweł II.

Dodał, że podczas pogrzebu Jana Pawła II wiatr zamknął księgę. „Dziś jest okazja, abyśmy tę księgę otwarli na nowo i żyli według niej” – apelował.

Podkreślił, że wielkie znaczenie ma wybór daty beatyfikacji – w Niedzielę Miłosierdzia, którego orędownikiem był zmarły Papież. „Jest to orędzie, które wyszło z Łagiewnik a dziś jaśnieje na całym świecie” – dodał.

Metropolita krakowski mówił o akcentach polskich w czasie uroczystości beatyfikacyjnych w Watykanie. – Będą one widoczne szczególnie 2 maja, podczas Mszy św. dziękczynnej. Pamiętajmy, że Jan Paweł II był papieżem Kościoła na całym świecie – zaznaczył kardynał. Przypomniał, że zarówno 1, jak i 2 maja będą miały miejsce specjalne telemosty Watykanu z Krakowem, Łagiewnikami, Wadowicami.

Abp Michalik poinformował, ze jednym z tematów obrad była także rozpoczynająca się w lipcu polska prezydencja w Unii Europejskiej. Powiedział, że Kościół wyraża troskę, aby podczas naszej prezydencji Unia Europejska nie zapominała o podstawowych, uniwersalnych a zarazem chrześcijańskich wartościach, jakie legły u jej podstaw.

Bp Stanisław Budzik dodał, że Kościół pragnie, aby podczas polskiej prezydencji istotnego znaczenia nabrały takie kwestie jak wolność religijna, szczególnie w kontekście prześladowań chrześcijan w różnych częściach świata oraz polityka na rzecz rodziny, niezbędna w kontekście zagrażającego Europie i Polsce kryzysu demograficznego. Wyraził nadzieję, że zainteresowanie polityką na rzecz rodziny, tak mocno podkreślane w obecnej prezydencji węgierskiej, znajdzie kontynuację podczas prezydencji polskiej.

Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że Kościół bardzo angażuje się w ruch ekumeniczny, jednoczący wszystkie Kościoły chrześcijańskie. Dodał również, iż bardzo dobrze układa się współpraca z wyznawcami innych religii w Polsce – żydami i muzułmanami.

Biskupi poinformowali, że podczas obrad omawiano także stan przygotowań listu społecznego Konferencji Episkopatu. Tematykę przyszłego listu zreferował bp Piotr Jarecki, który zapowiedział, że pełen projekt dokumentu biskupi otrzymają przed najbliższym zebraniem plenarnym Episkopatu, które odbędzie się w czerwcu br. Abp Józef Michalik zapowiedział, ze list ten z pewnością ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku.

Bp Budzik poinformował też o wyborach do różnych gremiów statutowych Konferencji Episkopatu, jakie miały miejsce w Zakopanem. Kard. Kazimierz Nycz został wybrany do Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu na miejsce zmarłego 10 lutego abp. Józefa Życińskiego.

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan został wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu na wolne miejsce, które powstało w listopadzie ub. r., dzięki nominacji kardynalskiej abp. Kazimierza Nycza. Statut Konferencji Episkopatu stanowi, że urzędujący kardynałowie, mają stałe miejsce w tym gremium. W związku z tym zaistniała możliwość kooptacji kolejnego biskupa.

Biskupi dokonali też wyboru nowego członka Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej, w miejsce zmarłego abp. Józefa Życińskiego. Został nim bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Episkopatu.

Na nowych członków Komisji Charytatywnej wybrano biskupów Jerzego Mazura i Andrzeja Jeża. Przewodniczącym zespołu ds. stypendiów naukowych i językowych został bp Andrzej Dziuba.

Przewodniczącym zespołu ds. kontaktów z przedstawicielami Kościoła greckotatolickiego na Ukrainie został bp Marian Rojek.

Delegatem Episkopatu ds. duszpasterstwa policji został bp Józef Guzdek. On też przejął pozostałe funkcje, jakie pełnił śp. bp Tadeusz Płoski: delegata Episkopatu ds. harcerzy, ds. kombatantów i ds. duszpasterstwa służby celnej oraz ds. duszpasterstwa Straży Ochrony Kolei.

Delegatem ds. duszpasterstwa strażaków na drugą kadencję został wybrany abp Sławoj Leszek Głódź.

W odpowiedzi na liczne pytania dziennikarzy hierarchowie obecni na konferencji zaznaczyli, że w polskim Kościele nie ma biskupa czy kardynała, o którym można powiedzieć, iż ma największy wpływ na cały Episkopat. – Wszelkie decyzje podejmujemy w sposób demokratyczny. Każdy członek Episkopatu ma prawo do zabrania głosu i przekonywania do swojej racji – mówił abp Michalik. Przewodniczący KEP zaznaczył, że w czasie obrad, kiedy są podejmowane bardzo ważne decyzje, biskupi mają możliwość poważnego zastanowienia się nad daną kwestią. – Jeśli nie ma zdecydowanej decyzji, ostatecznie załatwienie sprawy przenosimy na następny dzień – podkreślił metropolita przemyski.

Dziennikarzy obecnych na konferencji interesowały sprawy finansowe Kościoła i płacenie podatków przez duchownych. Metropolici krakowski i przemyski podkreślili, że finanse Kościoła są jawne, a wiele diecezji publikuje co roku specjalne raporty na ten temat. Odnosząc się do datków od wiernych, abp Michalik podkreślił, że pochodzą od ludzi, którzy wcześniej zarobili te pieniądze. Były one już opodatkowane. – Na całym świecie nie ma dodatkowego podatku od składki – tłumaczył abp Michalik.

Podkreślił jednak, że dochodzi do sytuacji absurdalnych. – Opłaty za prąd bardzo rosną. Stawka jest industrialna. Nigdzie na świecie tak nie ma. Kościół traktowany jest jak fabryka – ubolewał. Zaznaczył, że mimo problemów, Kościół w Polsce ma wielki potencjał, który tkwi w wiernych. – Oni potrafią bardzo wiele. Znam przykłady z mniejszych miejscowości, że zupełnie za darmo potrafią sami wybudować kościół. Zbierają tylko środki na budowę – opowiadał abp Michalik.

Abp Michalik odpierał zarzuty dziennikarzy, że Kościół za bardzo ingeruje w politykę. – Podkreślamy, że polityka jest dla wszystkich ludzi. Jednakże chrześcijanie muszą pamiętać, iż obowiązują ich odpowiednie wartości i etyka – mówił przewodniczący Episkopatu.

Bp Stanisław Budzik podziękował wszystkim za wspaniałą organizację pobytu polskich hierarchów pod Tatrami. Przypomniał, że biskupi mieli możliwość podziwiania pięknego krajobrazu Tatr z Kasprowego Wierchu, wzięli też udział w obchodach jubileuszu 75. rocznicy powstania Polskich Kolei Linowych. W programie ich spotkania była także Msza św. w sanktuarium maryjnym na Krzeptówkach, które w 1997 r. konsekrował Jan Paweł II, oraz Apel Jasnogórski w sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. Nie zabrakło też wielu prywatnych spotkań członków Episkopatu Polski z góralami i miejscowymi władzami samorządowymi, przedsiębiorcami, przedstawicielami wielu instytucji.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.