Drukuj Powrót do artykułu

Biskupi polscy na Boże Ciało

07 czerwca 2007 | 19:52 | /im Ⓒ Ⓟ

Rozliczenia przeszłości, strajki i etyka seksualna – to główne wątki podejmowane przez polskich biskupów podczas uroczystości Bożego Ciała. Hierarchowie krytykowali też rządzących za brak poparcia dla konstytucyjnej ochrony życia oraz obecną sytuację w kraju a także media, którym zarzucili agresję wobec Kościoła.

*Trudne oczyszczanie przeszłości*
„W Polsce są rany, które dobrze się zagoiły i nie wolno ich rozdrapywać, ale są też rany, które się nie zagoją przed ich oczyszczeniem” – powiedział abp Kazimierz Nycz. Tym oczyszczeniem – koniecznym i czasem bardzo bolesnym – ran naszego życia społecznego jest dojście do prawdy, podanie jej z miłością, przyznanie się do słabości a nawet zdrady po to, by uzyskać przebaczenie. „To jest droga miłosierdzia, której uczy nas Chrystus, to jest droga Piotra, który w godzinie próby zawiódł, ale się przyznał, zapłakał a w konsekwencji uzyskał przebaczenie” – tłumaczył abp Nycz.
Metropolita warszawski podkreślił, że Kościół zawsze będzie upominał się o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a także o sprawiedliwy podział chleba we współczesnym świecie. Metropolita nawoływał też do jedności budowanej na prawdzie, do której wszyscy dochodzimy, szukamy jej, ale nikt nie jest jej właścicielem.

*Krytyka i wskazówki dla rządzących*
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik złożył podziękowania dla byłego marszałka Sejmu Marka Jurka i parlamentarzystów, którzy poszli za głosem sumienia w kwestii obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Podkreślił, że „piękno sumienia” tych polityków należy naśladować. Zdaniem abpa Michalika, „partia, która obecnie rządzi w Polsce, nie zdała egzaminu moralnego”, odmawiając prawa ochrony życia od momentu poczęcia.
Z kolei abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański wezwał władze do wprowadzenia ustawowego zakazu handlu w niedzielę. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślał, że powstrzymywanie się od pracy w niedzielę jest nie tylko nakazem religijnym, lecz także podstawowym prawem człowieka. Prawem, którego Kościół zawsze i pod każdą szerokością geograficzną broni, upominając się o jego respektowanie. Świąteczny odpoczynek jest prawem człowieka pracy, które państwo musi gwarantować.
Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski wskazywał na postać św. Jadwigi podkreślając, że jest ona dla współczesnych władców i rządzących przykładem wrażliwości społecznej i troski o najuboższych, a jej polityczna wizja budowania stosunków międzynarodowych na fundamencie pokoju pozostaje wciąż aktualna.
„Wszyscy bowiem marzymy o pokoju, o dobrych kontaktach z tymi, którzy zamieszkują Europę środkową. Jest to ważne dla nas i ważne dla Europy – mówił. Jego zdaniem „jak długo rola Polski na szachownicy Europy znajduje uznanie, tak długo życie w Europie ma szansę na stabilizację i jedność”. „Im więcej troski ze strony władzy o najuboższych, tym lepsze prognozy na jutro Ojczyzny” – zaznaczył.

*Do strajkujących*
Mianem „klasyki terrorystycznej metody” określił bp Stanisław Stefanek trwające obecnie w Polsce strajki lekarzy oraz przeprowadzone lub zapowiadane protesty innych grup zawodowych: nauczycieli i kolejarzy. Zdaniem biskupa łomżyńskiego, biorą oni jako zakładników chorych, uczniów, pasażerów. Wykorzystują ich jako element wymuszenia na władcy określonych gestów. „To terrorystyczna metoda, coś się nam tu pomyliło” – ocenił biskup. Nazwał te działania „znęcaniem się nad zakładnikami na oczach władcy”.
Do strajku lekarzy nawiązał w homilii wygłoszonej do tysięcy wiernych w Kielcach bp Kazimierz Ryczan. Stwierdził, że w szpitalach toczy się walka i okazuje się, że służba zdrowia to określenie obraźliwe. „Teraz nazywa się to ochroną zdrowia. Nic dziwnego, że ochroniarzom trzeba bardzo dobrze zapłacić” – powiedział. Biskup skrytykował lekarzy za strajki, podczas których starzy ludzie, którzy nie mogą określić swoich przypadków jako „nagłych”, są odsyłani. Hierarcha stwierdził, że „jeszcze raz Chrystus przychodzący w postaci chorego został odpędzony”
Z kolei abp Józef Michalik, metropolita przemyski tych, którzy powiedzieli „nie” pracy w niedzielę i święta i tych, którzy nie idą na zakupy w te dni nazwał błogosławionymi. Stwierdził, że nie dokonywanie zakupów w dni świąteczne jest „zdrowym moralnym bojkotem w sprawach Bożych”. – To zdrowa rewolucja miłości Bożej – stwierdził. Na dzisiaj związkowcy „Solidarności” sekcji handlowej zapowiedzieli ogólnopolski „strajk włoski”, polegający na drobiazgowym obsługiwaniu klientów.

*Medialna agresja wobec Kościoła*
Kościół w Polsce nie doczekał się symbolicznej choćby wdzięczności za przeprowadzenie narodu przez „morze czerwone” – powiedział ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Sławoj Leszek-Głódź. Dodał z ubolewaniem, że zamiast tego Kościół spotkał się z „medialną agresją” za bolesne, lecz marginalne przypadki zła.
Hierarcha przypomniał, że wczasach komunizmu wielu kapłanów angażowało się w ruch „Solidarności” wspierając wolnościowe dążenia narodu. „Wolność, która przyszła w imię Pana” wyrosła także z ofiary, jaką z własnego życia złożyli kapłani, m.in. Popiełuszko, Niedzielak, Suchowolec czy Zych – przypomniał. „To jest wielkie kapłańskie wiano, złożone na drodze polskiej wolności, wiano męczenników” – mówił abp Głódź, dodając, że jest to wielkie wiano Kościoła, który szedł z narodem i zabierał głos wówczas, kiedy naród nie mógł mówić.
Hierarcha wyraził ubolewanie, że w wolnej od 17 lat ojczyźnie Kościół „obdarzony został szczególną formą wdzięczności: medialną agresją, podważaniem jego autorytetu, wyciąganiem na pierwszy plan tego co było marginesem, bólem, co zostało często zadośćuczynione, przebaczone, przemodlone i wyznane”.
„Kościół potrafi zmierzyć się z grzechem we własnych szeregach” – zapewnił abp Głódź dodając, że w Kościele działa moc Trójcy Świętej, łaska przebaczenia i pojednania, łaska miłosierdzia.

*O etyce seksualnej*
Abp Głódź skrytykował też „promocję wszelkich dewiacji, promocja pojęć obcych kulturze naszej, religii”. Dodał, że o tendencjach tych mówiono podczas zakończonego niedawno w Warszawie Międzynarodowego Kongresu Rodzin.
Metropolita przemyski abp Michalik skrytykował też promocję środków antykoncepcyjnych wśród młodzieży jadącej na kolonie, czego domaga się Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Hierarcha podkreślił, że człowiek nie jest robotem, z którym można eksperymentować, a promocja środków antykoncepcyjnych wiąże się z podeptaniem miłości.
Abp Michalik nawiązał też do oskarżeń pod adresem Polski o ograniczanie wolności homoseksualistów. Podkreślił, że wielkość człowieka polega na pragnieniu wyzwolenia się ze słabości, jaką jest odchodzenie od praw natury. „Na tych, którzy mają inną orientację seksualną, należy patrzeć z szacunkiem – mówił abp Michalik dodając, że trzeba im, jak wszystkim, stawiać wymagania.
„Bracie i siostro, ty też możesz być wielki, święty, jeśli będziesz nad sobą pracował, jeśli przezwyciężysz słabości – przekonywał. – Życie jest przed tobą otwarte i niebo jest przed tobą otwarte, ale musisz porządkować swoje życie według sumienia dobrze uformowanego” – przekonywał metropolita przemyski.
Do parad równości, demonstracjach i manifestacjach nawiązał w kazaniu także biskup tarnowski Wiktor Skworc. Skrytykował je za redukowanie człowieka do sfery ciała i życia na ziemi. Bp Skworc zaznaczył, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej uświadamia człowiekowi, że nie ma innej drogi życia i powołania jak tylko Jezus Chrystus.

*Tragedia kopalni „Halemba”*
W homilii abp. Damiana Zimonia, metropolity katowickiego powróciła sprawa tragedii kopalni „Halemba” gdzie w wyniku katastrofy w listopadzie ub. roku śmierć poniosło 23 górników. Arcybiskup odniósł się do ogłoszonego wczoraj raportu komisji Wyższego Urzędu Górniczego, który zarzuca dyrekcji kopalni szereg nieprawodłowości, mówiąc, że w górnictwie panuje atmosfera „sukcesu za wszelką cenę”. „Praca musi być wykonywana w poczuciu odpowiedzialności, nie możemy być niewolnikami pracy” – stwierdził.
„To nie jest jedynie kwestia konkretnych ludzi, którzy otrzymają konkretne zarzuty – mówił metropolita katowicki. – W atmosferze, w której żyjemy liczy się wydobycie za wszelką cenę oraz pieniądz i sukces. Tak być nie musi” – dodał.

*Przeszczep organów i kara śmierci*
Ofiarowanie organu na przeszczep to dar miłości ratujący życie – mówił abp Józef Życiński. Metropolita lubelski przywoływał nauczanie Jana Pawła II dotyczące ofiarowania organów oraz kary śmierci, podkreślając, że jest ono często ignorowane, a powinno stanowić świadectwo żywej chrześcijańskiej wiary. „Kara śmierci nie odpowiada wrażliwości naszych czasów i trzeba szukać innych metod troski o sprawiedliwość społeczną” – przypomniał.
Dodał, że aby tworzyć kulturę życia, trzeba także spojrzeć z papieskiej perspektywy na karę śmierci. „Często podkreślamy, że bronimy życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Trudno śmierć na szubienicy albo na krześle elektrycznym uważać za naturalną” – zauważył metropolita.
Metropolita zauważył, że tak jak piękną postawą jest obrona życia poczętego i troska o bezsilnych i biednych, tak czymś równie ważnym pozostaje troska o życie zagrożone, „gdzie nie można przeprowadzić operacji, bo konieczna jest nerka czy serce na przeszczep, a nie ma nikogo, kto by oddał te organy”. – Wtedy dramat tych bliskich patrzących jak ktoś gaśnie w ich oczach, winien być naszym wspólnym chrześcijańskim dramatem – podkreślił metropolita.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.