Drukuj Powrót do artykułu

Boże Narodzenie w Betlejem

27 grudnia 2016 | 10:46 | Iwona Flisikowska / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

– Modlimy się, aby radosną nowinę słychać było w Aleppo i Mosulu, a na ich ulicach zapanował pokój, tak by każdy mógł powrócić do swej ojczyzny i żyć w spokoju i godności” – głosi orędzie bożonarodzeniowe zwierzchników chrześcijan w Ziemi Świętej.

Procesja tysięcy pielgrzymów z całego świata, z jerozolimskiego Starego Miasta do Betlejem, rozpoczęła uroczystości Bożego Narodzenia w Betlejem i całej Ziemi Świętej. O północy 24 grudnia abp Pierbattista Pizzaballa w asyście franciszkanów posługujących w Ziemi Świętej oraz z duchownymi z Beit Jala i Ramallah, odprawił uroczystą pasterkę w bazylice Narodzenia Pańskiego, zbudowanej w miejscu, gdzie wg tradycji Jezus przyszedł na świat. W pasterce wzięło udział ok. 50 tysięcy wiernych.

Do tradycji należy również obyczaj wspólnej Wieczerzy Wigilijnej na terenie katolickiego kościoła św. Katarzyny, który połączony jest z Bazyliką i Grotą Narodzenia Pana Jezusa. W uroczystej Wieczerzy Wigilijnej brał udział m.in. abp Pizzaballa jako nowy administrator apostolski dla katolików obrządku łacińskiego w Ziemi Świętej oraz prezydent Palestyny Mahmoud Abbas razem z korpusem dyplomatycznym.

W dniu Bożego Narodzenia, patriarchowie i biskupi Ziemi Świętej wydali wspólne przesłanie do całego świata. Podkreślają w nim, że razem z wcieleniem Słowa otrzymaliśmy obietnicę życia w obfitości, która przełamuje mury strachu, zwątpienia oraz niewoli.

„Dzisiaj w Ziemi Świętej, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie wielu lęka się tego, co może przynieść kolejny dzień. Boimy się wojny, przemocy, rozlewu krwi, przesiedlenia, ucisku i wszelkiego rodzaju prześladowań. Modlimy się, aby radosną nowinę słychać było w Aleppo i Mosulu, a na ich ulicach zapanował pokój, tak by każdy mógł powrócić do swej ojczyzny i żyć w spokoju i godności” – głosi orędzie bożonarodzeniowe zwierzchników chrześcijan w Ziemi Świętej.

„Nasze miejsca święte i ośrodki pielgrzymkowe nadal są źródłem umocnienia i oparciem dla naszej obecności w tym regionie. Dają poczucie braterstwa, a co najważniejsze, stwarzają atmosferę serdeczności i wzajemnego szacunku między różnymi wspólnotami. Obecny status tych miejsc i kościelne instytucje zabezpieczają je w niepewnej i delikatnej sytuacji” – głosi świąteczne przesłanie.

Zwierzchnicy Kościołów Ziemi Świętej zwrócili się także do lokalnych władz o „ochronę i poszanowania świętości wszystkich religii i praktyk religijnych w Jerozolimie i poza nią”. Wezwali przedstawicieli władzy, aby podążali „drogami pokoju, sprawiedliwości i pojednania dla wspólnego dobra wszystkich”.

Zapewnili, że modlą się za cierpiące na Bliskim Wschodzie i na całym świecie dzieci. „Niech obchody Bożego Narodzenia przyniosą całej ludzkości głębsze zrozumienie Dobrej Nowiny, przemieniając nasze lęki, niepewności i niepokoje w radość Wcielenia, osadzoną w nadziei, pokoju i Miłości” – czytamy na zakończenie. Przypomnijmy, że w Ziemi Świętej jest coraz mniej chrześcijan z uwagi na brak możliwości normalnego życia, zwłaszcza w otoczonym separacyjnym murem Betlejem.

Jednym z ważnych, polskich akcentów w Betlejem jest prowadzony od 2010 roku przez siostry elżbietanki sierociniec Home of Peace, Dom Pokoju, który niesie pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Siostry opiekują się i troszczą o wychowanie dzieci, które posyłają do katolickich szkół. Elżbietanki starają się również zapewnić wsparcie i pomoc socjalną rodzinom znajdującym się w trudnym położeniu. Pierwszy Dom Pokoju zbudowały polskie siostry prawie 50 lat temu, w 1967 r. na górze Oliwnej w Jerozolimie. Sierocińce Home of Peace to dar zaangażowanej Polonii na całym świecie dla dzieci z terenów Ziemi Świętej.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Boże Narodzenie w Betlejem

24 grudnia 2009 | 23:00 | tom, ts, st (KAI/RV) / kw Ⓒ Ⓟ

Na obchody Bożego Narodzenia z całego świata do Betlejem przybyło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata. Według izraelskiego ministerstwa turystyki w Ziemi Świętej w tym czasie przybędzie ok. 70 tysięcy pielgrzymów.

Większość z nich weźmie udział w chrześcijańskich uroczystościach w mieście narodzenia Chrystusa i Nazarecie.

Pasterkę odprawioną w przylegającym do Bazyliki Narodzenia kościele św. Katarzyny, będzie celebrował łaciński patriarcha Jerozolimy abp Faud Twal. Wezmą w niej udział m. in. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oraz władze miasta Betlejem.

Liczne nabożeństwa sprawowane są w Wigilię Bożego Narodzenia również w położonym nieopodal Beit Sahur na biblijnym Polu Pasterzy.

Na święta Bożego Narodzenia izraelskie władze wojskowe wydały 300 przepustek mieszkańcom Strefy Gazy na odwiedzenie Betlejem. Ponadto przez wszystkie dni świąteczne punkt kontrolny między Jerozolimą i Betlejem będzie czynny przez całą dobę – poinformowała cywilna administracja wojskowa w Jerozolimie.

W bożonarodzeniowym orędziu abp Twal stwierdził, że „pomimo wysiłków polityków oraz ludzi dobrej woli wszelkie próby rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego zakończyły się niepowodzeniem”.

Pomimo iż marzenia o pokoju w tej części świata wydają się utopią, hierarcha apeluje o podjęcie nowych starań by doprowadzić do pojednania mieszkańców ziemskiej ojczyzny Jezusa z Nazaretu.

W swym orędziu abp Twal wymienia szereg marzeń, które rozproszyła rzeczywistość. Przypomina cierpienia ludności palestyńskiej, nadal pozbawionej własnego państwa. Nawiązuje do okupacji, trudnej sytuacji gospodarczej, zniszczenia wielu domów we wschodniej części Jerozolimy oraz wewnętrznych podziałów politycznych. Ubolewa, że w strefie Gazy, rok po wojnie nadal panuje marazm gospodarczy, jej mieszkańcy nie mogą swobodnie się przemieszczać. Na dodatek ludność musi znosić konsekwencje zanieczyszczenia wody pitnej oraz morza, co odbija się na jej stanie zdrowotnym.

Łaciński patriarcha Jerozolimy jest też zaniepokojony trwającymi nadal dyskusjami odnośnie do statusu tego miasta oraz próbami zawłaszczenia całej Jerozolimy przez Izrael, co zagraża jej misji powszechnej jako miasta świętego trzech religii oraz dwóch narodów.

Jednocześnie abp Twal dostrzega znaki nadziei: częściowe zaniechanie budowy osiedli żydowskich na terytoriach okupowanych, większa swoboda ruchu dla Palestyńczyków oraz rezygnacja przez nich z domagania się swych praw siłą. Znakiem nadziei jest też hojność wspólnoty międzynarodowej oraz jej finansowe wsparcie.

Zwierzchnik katolików obrządku łacińskiego w Ziemi Świętej podkreśla znaczenie jakie dla tamtejszej wspólnoty wierzących miała beatyfikacja siostry Marii-Alfonsyny Danil Ghattas, masowy napływ pielgrzymów, budowa nowej kliniki pediatrycznej w Jerozolimie, poświęconej przez Benedykta XVI oraz zwołanie przez papieża Synodu dla Bliskiego Wschodu. Podkreśla, że będzie to szansa dla tamtejszego Kościoła do skoncentrowania się na stojących przed nim wyzwaniach.

Natomiast o. Pierbattista Pizzaballa, kustosz franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej w świątecznym orędziu wskazał na teologiczne aspekty objawienia się Księcia Pokoju. „Wobec konsekwencji istniejącego konfliktu – napisał w orędziu – czujemy się bezsilni, ograniczeni, pozbawieni perspektyw, zranieni…, niezdolni do jakiegokolwiek ruchu w stronę szczęścia i pokoju”. Wezwanie aniołów: „Nie lękajcie się!” jest więc aktualne dla wszystkich ludzi współczesnego świata, ale szczególne znaczenie ma dla chrześcijan Ziemi Świętej.

Wielu mieszkańców Betlejem w tegorocznych świętach widzi szansę na ożywienie turystyki. W listopadzie odnotowano w tym mieście ok. 60 tys. odwiedzających, 3 razy więcej niż w tym miesiącu w zeszłym roku. W wielu hotelach na okres świąteczny zarezerwowano już wszystkie pokoje. Co prawda liczba turystów to wciąż 60-70 proc. odwiedzających Betlejem przed rozpoczętą w 2000 r. intifadą, jednak – jak podkreśla jeden z miejscowych sprzedawców – „podczas intifady nie było ich w ogóle, bo mogli tu spotkać tylko czołgi i żołnierzy”.

Do ożywienia Betlejem skutecznie przyczyniają się zaniepokojeni zmniejszającą się tam liczbą chrześcijan przedstawiciele Kościoła, którzy gorąco zachęcają do odwiedzania miasta, w którym narodził się Chrystus.

Uroczystości Bożego Narodzenia w Betlejem rozpoczną się 24 grudnia pasterką w Kościołach tradycji łacińskiej. 5 stycznia – według kalendarza juliańskiego – liturgią wigilii Bożego Narodzenia rozpoczną swoje święta Kościoły tradycji wschodniej. Jako ostatni, będą świętowali Ormianie, którzy Boże Narodzenie obchodzą według własnego kalendarza 19 stycznia.

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem stoi przy Placu Żłóbka, nad grotą, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Chrystus. Cesarz rzymski Konstantyn Wielki polecił zbudować tam kościół w IV w. Znaczną jego część zburzyli Samarytanie w czasie buntu w 529 r. Przez wiele lat walczyły o niego armie krzyżowców i muzułmanów. Kościół odbudowano za panowania cesarza rzymskiego Justyniana ok. 530 r. Krzyżowcy bogato go ozdobili, a z biegiem wieków kościół był odnawiany i rozszerzany o nowe kaplice i klasztory. Nadzór nad Bazyliką Narodzenia sprawują od 1852 r. Kościoły: prawosławny, ormiański i rzymskokatolicki.

Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest Grota Narodzenia, zlokalizowana pod prezbiterium. Srebrną 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty umieścili katolicy w 1717 r. dokładnie w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat. Na gwieździe widnieje łaciński napis „Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est” (tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus). Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości i ok. 3 m wysokości. Obwieszona jest 15 srebrnymi lampami oliwnymi.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.