Bp Bryl dziękuje pracownikom Caritas
15 grudnia 2025 | 18:15 | ek | Przedborów Ⓒ Ⓟ
Fot. Ewa Kotowska-Rasiak/KAIWażne jest, żebyśmy uczyli się otwartości i wytrwałości, żebyśmy szukali, jak możemy lepiej, piękniej, mądrzej, umiejętniej służyć, pomagać i towarzyszyć – mówił bp Damian Bryl do pracowników Caritas Diecezji Kaliskiej. Biskup kaliski przełamał się opłatkiem z obecnymi na spotkaniu w ośrodku „Pascha” w Przedborowie.
Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu ks. kan. Piotr Kowalek zachęcał pracowników Caritas, aby byli misjonarzami w miejscach, w których posługują. – Życzę, żebyśmy odkryli potrzebę bycia misjonarzem, by światło Chrystusa, który przychodzi na świat zanieśli tym, którzy są samotni, którzy potrzebują naszej pomocy. Życzę, abyśmy wszędzie tam, gdzie jesteśmy posłani to światło Bożej miłości zapalali – powiedział dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej.
W swoim słowie biskup kaliski podziękował pracownikom Caritas za pracę, zaangażowanie, za oddany czas i oddane serce.
Zostawił trzy słowa. Pierwsze to styl. – Bardzo zależy mi na tym, żeby Caritas w naszej diecezji był miejscem, gdzie pomagamy, wspieramy i towarzyszymy w dobrym stylu. Ważne jest, żebyśmy mieli dobrą wrażliwość, a jednocześnie roztropność. To co robimy ma głębsze źródło, a jest nim miłość Pana Jezusa, którą chcemy przekazywać innym – zaznaczył duchowny.
Drugie słowo to współpraca na kilku poziomach. Jako pierwszy wymienił współpracę między jednostkami Caritas. – Miejmy otwarte serce i otwartą głowę na to, co dzieje się w innych ośrodkach. Ważne, żebyśmy mieli dobrego ducha współpracy, żeby to rozwijać, żeby myśleć o sobie nawzajem. Żyjemy i pracujemy lokalnie, myślimy globalnie – stwierdził biskup.
Wskazując na współpracę z różnymi instytucjami, szczególnie samorządami, prosił o dobrego ducha współdziałania. Zachęcał pracowników Caritas, aby rozwijali współpracę z parafialnymi zespołami charytatywnymi i szkolnymi kołami Caritas.
Trzecie słowo to otwartość. – Caritas słynie z tego, że jego działania są długofalowe. Dziękuję za taką pomoc, np. dla Dolnego Śląska, czy wysyłaną na Wschód. Mamy coraz więcej osób potrzebujących, także takim nowym polem są działania ze seniorami. Dużym wyzwaniem jest pomoc migrantom, ponieważ na terenie naszej diecezji mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób. W czterech miejscach odprawiane są Msze św. w różnych językach, a są to Kalisz, Kępno, Mikstat i Golina – akcentował bp Bryl.
Po przełamaniu się opłatkiem biskup zasiadł z pracownikami Caritas do wspólnej wieczerzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.






