Bp Buzun: współczesna kultura często prowadzi do zacierania prawdy
29 marca 2024 | 21:53 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Stańmy dziś pod krzyżem i prośmy Pana, abyśmy nie udaremniali Bożego zamiaru poprzez własny egoizm, chciwość, zaborczość, dążenie do przyjemności, przywiązanie do rzeczy, podkreślanie tylko swoich zasług, czy niechęć do przemiany i dystans do świętości – mówił bp Łukasz Buzun podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podkreślił, że męka Pana Jezusa i krzyż jest świadectwem miłości Boga do człowieka, który dla zbawienia człowieka nie oszczędził nawet własnego Syna. – Krzyż jednocześnie ukazuje całą ludzką ułomność, przewrotności, zakłamanie. Męka Chrystusa uświadamia nam, jakie są konsekwencje źle wykorzystanej wolności uwikłanej w nieprawość – powiedział kaznodzieja.
Akcentował, że kultura, w której żyjemy często prowadzi do zacierania prawdy i wmawia człowiekowi, że nie musi się poprawiać, bo jest wielki i doskonały. – To zacieranie prawdy widzimy szczególnie w dyskusji dotyczącej kwestii życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w przypadku zagadnień aborcji i eutanazji – stwierdził duchowny.
Zaznaczył, że człowiek coraz bardziej myli udogodnienia wynikające z postępu technicznego ze znoszeniem granic moralnych. – Granice i kierunki nakreślane przez Ewangelię nas chronią i tworzą poczucie bezpieczeństwa oraz zapewniają szczęście, które jest związane z ładem moralnym i wynikającym z niego pokojem serca – wskazywał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Zachęcał wiernych, aby adorując krzyż prosili o autentyczną wiarę i zaufanie, poprzez które Jezus będzie dla nas siłą i oparciem w chwilach prób i doświadczeń. – Prośmy dzisiaj Pana, abyśmy szli przez życie nie stawiając siebie w centrum, ale umniejszając własne ja, przede wszystkim wyznawali wiarę w Jezusa Chrystusa w sytuacjach, które dla nas są krzyżujące – mówił bp Buzun.
Po odśpiewaniu Męki Pańskiej i Modlitwie Powszechnej nastąpiło odsłonięcie krzyża, adoracja przez duchowieństwo, służbę liturgiczną i wszystkich wiernych. Po komunii św., w asyście Straży Rzymskiej, przeniesiono Najświętszy Sakrament do grobu, gdzie trwa adoracja.
W liturgii Wielkiego Piątku uczestniczył biskup kaliski Damian Bryl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.