Bp Greger: Papież ma słuchać Ducha Świętego, nie ludzkich głosów
11 maja 2025 | 13:16 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ

– Papież powinien być otwarty na działanie Ducha Świętego, a nie być zakładnikiem opinii i oczekiwań tego świata – zauważa bp Piotr Greger w rozmowie na antenie „Anioła Beskidów”, komentując wybór nowego papieża Leona XIV.
O krótkiej, ale intensywnej drodze nowego papieża w watykańskich dykasteriach, jego wykształceniu kanonistycznym i matematycznym, a także o duchowości inspirowanej św. Augustynem, opowiada w rozmowie z ks. Piotrem Bączkiem bp Piotr Greger. Duchowni komentują też pierwsze wystąpienia Leona XIV, zwracając uwagę na jego wezwania do pokoju, odwagi i budowania mostów, a także na historyczny wymiar wyboru papieża z Ameryki Północnej.
Bp Greger przyznaje, że proces konklawe i jego wynik były zaskoczeniem w wielu wymiarach. – Z ludzkiego punktu widzenia to wszystko jest zaskakujące, ale przecież my wierzymy, że ten wybór jest dziełem Ducha Świętego. A Duch Święty lubi zaskakiwać – mówi.
Zapytany o nadzieje związane z nowym pontyfikatem, bp Greger podkreśla, że najważniejszym zadaniem Następcy św. Piotra jest troska o wierność depozytowi wiary oraz o to, by sakramenty były celebrowane „autentycznie i z wiarą”. – Papież nie jest kreatorem Kościoła, ale jego pierwszym sługą. To zasada, o której nie wolno zapominać w żadnych czasach – zaznacza.
Duchowny zwrócił uwagę, że Kościół dziś potrzebuje przede wszystkim świadectwa duchowego prowadzenia, wierności prawdzie i odwagi. – Papież Leon XIV obejmuje urząd w czasie, gdy wielu oczekuje reformy. Ale Kościół nie potrzebuje rewolucji, tylko odnowy serc i powrotu do źródeł – zauważył.
W rozmowie przywołano m.in. homilię nowego papieża wygłoszoną do kardynałów w Kaplicy Sykstyńskiej oraz pierwsze przemówienie z balkonu Bazyliki św. Piotra. – Pojawiło się tam słowo „pokój”, które wielokrotnie wybrzmiewało w obu wystąpieniach. Papież mówił o cywilizacji pokoju i przypomniał, że jest to dar Zmartwychwstałego Chrystusa – komentuje bp Greger. Przypomniał także, że Leon XIV nawiązywał do ewangelicznego wezwania do odwagi i odrzucenia lęku, co – jak zauważył – przywodzi na myśl słowa św. Jana Pawła II z 1978 roku. Zwrócił też uwagę na odniesienie do łacińskiego słowa pontifex, oznaczającego „budowniczego mostów”.
Rozmówcy odnoszą się również do biskupiego zawołania Leona XIV – In illo uno („W Nim [Chrystusie] jesteśmy jednym”) – które nawiązuje do nauczania św. Augustyna i wskazuje na możliwe akcenty duchowości augustiańskiej w przyszłym nauczaniu papieża.
Biskup wskazał, że konklawe – szeroko relacjonowane przez media na całym świecie – wzbudziło wiele oczekiwań. Teraz, jak podkreślił bp Greger, Kościół, również w Polsce, czeka na decyzje nowego papieża w licznych sprawach. Wśród nich są m.in. tłumaczenia tekstów liturgicznych (dla nowych doktorów Kościoła: bł. Pauliny Jaricot, św. Jana Pawła II, św. Matki Teresy z Kalkuty) oraz kwestie wymagające rozstrzygnięcia, jak ryt pogrzebu z użyciem urny. Wspomniano też o decyzji papieża Franciszka dotyczącej zgody na przesunięcie obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w 2026 roku na sobotę 2 maja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.