Drukuj Powrót do artykułu

Bp Janiak: rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi

18 grudnia 2016 | 14:45 | ek Ⓒ Ⓟ

Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi. Tam człowiek przychodzi na świat, stamtąd odchodzi na wieczność. W rodzinie dzieją się najważniejsze rzeczy – mówił bp Edward Janiak podczas Mszy św. w kościele pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Pichlicach. Biskup kaliski poświęcił odnowioną świątynię.

Witając biskupa kaliskiego ks. kan. Ryszard Krakowski prosił o poświęcenie dokonanych dzieł w świątyni, a są to m.in.: utworzenie bocznych kaplic z obrazami Jezusa Miłosiernego i św. Jana Chrzciciela, odrestaurowanie krzyża i stacji drogi krzyżowej, stworzenie nowego konfesjonału, zamontowanie ogrzewania i nagłośnienia. – Wszystko to wydarzyło się dzięki wielkiej ofiarności wspólnoty parafialnej, a także osób spoza parafii, którym serdecznie dziękuję – powiedział proboszcz parafii pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Pichlicach.

W homilii bp Janiak dziękował proboszczowi i wiernym za troskę o dom Boży. – Świątynia jest świadectwem o tutejszych mieszkańcach. Jako Wasz biskup serdecznie dziękuję Wam za tę troskę, ofiarność i zaufanie okazane księdzu. W świątyni najważniejszy jest żywy Kościół. Nigdzie nie znajdziemy w tekstach Pisma Świętego, żeby Pan Bóg domagał się od nas bogatych, złoconych świątyń, ale domaga się, abyśmy uczestniczyli w życiu Kościoła poprzez sakramenty święte. Wy ten dom Boży przygotowaliście dlatego, że tutaj dzieją się rzeczy najświętsze, są sprawowane sakramenty. Jak się tutaj wchodzi to widać, że ludzie kochają Kościół. Tego Wam gratuluję, dziękuję i razem z Wami cieszę się tym dziełem, które stworzyliście w krótkim czasie – powiedział celebrans.

Zachęcał wiernych, aby dobrze przygotowali się do przeżywania świąt Bożego Narodzenia. – Starajmy się przygotować przez sakrament pojednania, przyjęcie komunii św., otwarcie na Boga. Jak Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na swoim miejscu. Pamiętajmy, że tak trzeba żyć, żeby zapracować na niebo – zaznaczył kaznodzieja.

Prosił też wiernych, aby troszczyli się o swoje rodziny. – Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi. Tam człowiek przychodzi na świat, stamtąd odchodzi na wieczność. W rodzinie dzieją się najważniejsze rzeczy – stwierdził biskup kaliski, który ubolewał, że poprzez media w Europie nasilają się ataki na rodzinę i życie ludzkie.

Przekonywał, że do Boga trafia się przez dobroć wobec drugiego człowieka. – Życzę, żeby w Waszych rodzinach był ład, spokój, życzliwość, żeby dzieci i młodzież widziały dobry przykład. Czasem trzeba czegoś niedowidzieć, niedosłyszeć w rodzinie, żeby tylko była zgoda, nieraz trzeba ustąpić z własnego ja. Dzisiaj wiele młodych małżeństw rozchodzi się z byle kłótni, a najbardziej na tym cierpią dzieci. Nie można budować szczęścia na czyimś nieszczęściu – podkreślał hierarcha, który apelował, aby idąc przez życie nie wstydzić się Chrystusa i Kościoła.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski wręczył statuetki św. Jana Chrzciciela osobom, które były zaangażowane w odnowienie świątyni.

Wraz z bp. Edwardem Janiakiem modlili się: ks. kan. Waldemar Gruszka, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie i dziekan dekanatu lututowskiego oraz ks. kan. Ryszard Krakowski, proboszcz parafii pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Pichlicach.

Parafię w Pichlicach erygował 24 stycznia 1988 r. bp Stanisław Nowak, ordynariusz częstochowski, który dokonał też konsekracji kościoła 29 sierpnia 1991 r. W latach 1988-2013 proboszczem był ks. kan. Józef Kaczmarek, od 28 października 2013 r. proboszczem jest ks. kan. Ryszard Krakowski.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Bp Janiak: rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi

21 maja 2016 | 23:58 | ek Ⓒ Ⓟ

– Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło – Życie w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Podczas Mszy św. przyjęto nowe małżeństwa do Kościoła Domowego.

Mszy św. przewodniczył ks. Maciej Krulak, moderator diecezjalny Ruchu Światło – Życie. W homilii celebrans podkreślał, że podstawowym zadaniem Ruchu Światło – Życie jest diakonia jedności, czyli służenie jedności z Bogiem i jedności ludzi między sobą. – W naszych parafiach mamy doprowadzić do tego, aby ludzie byli bliżej Boga i bliżej siebie. To jest nasza posługa i to jest jednocześnie to, co nazywamy ewangelizacją, czyli głoszenie Dobrej Nowiny – mówił kaznodzieja.

Wskazywał, że każdy człowiek jest wezwany do tego, aby jedność, którą jest Bóg objawiać światu przez styl życia. – Dla dzisiejszego świata bardzo potrzebny jest przykład konkretnego życia świeckich chrześcijan. To jest bardzo ważne, abyśmy przez swój styl życia pokazywali światu Boga, który daje nam jedność – powiedział ks. Krulak.

Z rodzinami spotkał się biskup kaliski Edward Janiak, który stwierdził, że rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi. – Tyle jest dzisiaj ataków na rodzinę. W wielu krajach próbuje się oficjalnie zatwierdzać związki jednopłciowe. Wszystko to, co świat współczesny niesie jako modę jest przeciwko prawu Bożemu, przeciwko naturze i Kościół nigdy się z tym nie zgodzi – zaznaczył hierarcha.

Po komunii św. bp Edward Janiak, kapłani i przedstawiciele Kościoła Domowego udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa, gdzie para krajowa Kościoła Domowego zawierzyła patronowi wszystkie małżeństwa i rodziny oraz Wspólnotę Ruchu Światło – Życie.

W spotkaniu uczestniczyli także: ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. kan. Jerzy Salamon, ks. Jarosław Dębiński, Katarzyna i Paweł Maciejewscy z archidiecezji poznańskiej, para krajowa Domowego Kościoła, Danuta i Paweł Macińscy, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz liczne delegacje Kościoła Domowego z całej diecezji.

Podczas pielgrzymki konferencję nt. „Ewangelizować w mocy Ducha” wygłosił jezuita o. Andrzej Lemiesz.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Bp Janiak: rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi

03 października 2015 | 16:51 | ek Ⓒ Ⓟ

– Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi, bo tutaj człowiek przychodzi na świat i jest włączany do Kościoła – mówił bp Edward Janiak w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XX Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Wraz z biskupem kaliskim modlił się bp Łukasz Buzun, który wygłosił homilię.

Rozpoczynając Eucharystię biskup kaliski prosił o modlitwę w intencji rodzin. – Chcemy pamiętać o wszystkich, również tych, którzy żyją bez związku sakramentalnego. Czasem nie ma przeszkody, ale nie są motywowani do zawarcia sakramentu małżeństwa. Nieraz bywa, że mają dzieci i dalej żyją na próbę bez sakramentów. Prośmy o łaskę sakramentalnego życia w rodzinach. Chcemy pamiętać o naszych rodzicach, którzy nas ochrzcili, włączyli do Kościoła – powiedział celebrans.

Zachęcał wiernych, aby modlili się za rozpoczynający się Synod Biskupów nt. rodziny. – Cały świat oczekuje na owoce tego synodu. Kościół nikogo nie potępia, ale człowiek czasem za popełnione błędy w życiu musi ponosić konsekwencje i to w wymiarze duchowym, ale też w tym zwykłym wymiarze ludzkim – zaznaczył bp Janiak.

Wskazał też na skuteczność orędownictwa św. Józefa w różnych sprawach. – Kto za jego pośrednictwem zwraca się, nigdy nie zostaje bez nadziei. Jest to wielki pośrednik u Boga. Tak jak opiekował się Panem Jezusem, tak opiekuje się Kościołem. Zawierzmy mu sprawy wszystkich rodzin – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

W homilii bp Łukasz Buzun, nawiązując do hasła pielgrzymki „Rodzina Bogiem silna”, zacytował kard. Stefana Wyszyńskiego, który 7 maja 1961 r. w Warce przy wizerunku Świętej Bożej Karmicielki podkreślał, że rodzina powinna być Bogiem silna.

– Szczególnie w tym czasie, kiedy jest tyle dyskusji na temat rodziny, kiedy jest tyle zamachów na rodzinę, także na to, co w rodzinie się rodzi co jest święte – na życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci potrzeba punktu odniesienia. Trzeba mieć przed oczyma rodzinę, która powinna być jak lustro, piękna, bez skazy. Mamy takie pojęcie rodziny w sobie wypracowywać i to jest nasz punkt orientacyjny, dopiero wtedy możemy właściwie wędrować po drogach życia osobistego i rodzinnego – podkreślał kaznodzieja.

Stwierdził, że matka jest pierwszą kapłanką. – Matka uczy swoje dziecko jak się modlić, jak zrobić znak krzyża, podaje prawdy wiary. To jest pierwsza kapłanka na drodze życia człowieka – powiedział biskup.

Przekonywał, że rodzina powinna otwierać się na obecność Boga. – Rodzina musi stawiać Boga na pierwszym miejscu, bo dopiero wtedy będzie silna. Z przyjęcia krzyża rodzi się siła. W rodzinie uczymy się przyjmowania tego, co jest łatwe, ale też tego co trudne – mówił hierarcha.

Wskazywał, że w centrum życia rodziny powinna być niedzielna Eucharystia, codzienna modlitwa, odmawianie różańca. Dodał, że w ten sposób człowiek otwiera się na Boga, który daje moc. – Moc płynie ze Słowa Bożego, z sakramentów świętych, otwartości na działanie Ducha Świętego – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po komunii w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył patronowi członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Odmówił modlitwę w intencji Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat rodziny i modlił się o szybką beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystość uświetniła schola dziecięca z parafii w Raszkowie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Bp Janiak: rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi

25 grudnia 2014 | 15:24 | ek Ⓒ Ⓟ

– Ceńcie sobie rodzinę, scalajcie ją, starajcie się, żeby była zgoda, tak żyjcie, żeby zawsze było miejsce dla życia, które rodzi się pod sercem matki, ale też szacunek dla człowieka starszego, spracowanego, chorego – mówił bp Edward Janiak w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Chwaliszewie. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej obchody 50-lecia konsekracji kościoła i poświęcił odnowioną świątynię.

Ks. Arkadiusz Hajdasz dziękował parafianom za modlitwę i ofiarność podczas trwającego ponad dwa i pół roku remontu. Remont objął konserwację ołtarza głównego, który został całkowicie odnowiony łącznie z obrazem patrona św. Biskupa Mikołaja. Odrestaurowane zostały także ołtarze boczne: Matki Bożej Bolesnej i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz ambona z odnalezioną figurą św. Marka. Odnowiono chór kościelny, prospekt organowy, zakrystię, prezbiterium i ławki.

W homilii bp Janiak wskazywał, że każdy człowiek jest stworzony na obraz oraz podobieństwo Boże i każdy człowiek ma w sobie iskrę samej obecności Boga, dlatego Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym, świętem godności każdego człowieka. – Panu Bogu na każdym człowieku zależy, a z ludźmi bywa różnie. Jak się jest młodym, bogatym to ma się przyjaciół, a jak człowiek jest starszy i nic nie posiada, to nieraz ludzie go przekreślą. Bóg nigdy z człowieka nie rezygnuje, nawet z takiego, który błądzi. Zawsze daje mu szansę. Dopóki człowiek żyje może zwrócić się do Boga – przekonywał biskup kaliski.

Hierarcha ubolewał, że ludzie nieodpowiednio korzystają z wolności. – Dzisiaj jesteśmy świadkami, jak czasem ludziom w głowach przewraca się, nie wiedzą, jak z tej wolności korzystać, nie chcą słuchać Boga, nie chcą słuchać Jego przykazań. Zobaczcie jak złe jest nastawienie do rodziny: związki jednopłciowe, wyśmiewanie się z chrześcijan, burzenie porządku Bożego. W tym świecie, w którym żyjemy, trzeba mieć dużo sił, ale i dziecięcej pokory, żeby zaufać Panu Bogu. Dzisiaj musimy być bardzo ostrożni, żeby w tym rozpędzie, zachłyśnięciu się Europą, nie zdeptać tego, co szlachetne – zaznaczył hierarcha.

Prosił wiernych, aby przekazywali swoim dzieciom tradycję i święte tajemnice wiary. – Najważniejsze jest to, co im w sercach wpiszecie. Trzeba nauczyć pracowitości, szacunku do każdego człowieka, a przez to do Boga – mówił kaznodzieja.

Podkreślał, że rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi. – Ceńcie sobie rodzinę, scalajcie ją, starajcie się, żeby była zgoda, tak żyjcie, żeby zawsze było miejsce dla życia, które rodzi się pod sercem matki, ale też szacunek dla człowieka starszego, spracowanego, chorego. Tak wyraża się w codzienności miłość do Boga – wskazywał bp Janiak.

Bp Janiak ogłosił ks. Arkadiusza Hajdasza, proboszcza parafii pw. Św. Mikołaja Biskupa w Chwaliszewie kanonikiem honorowym Kapituły Konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim. – Niech to odznaczenie ogranie wszystkich mieszkańców parafii, bo Wy na to zapracowaliście – dodał biskup kaliski.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Bp Janiak: rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi

27 września 2014 | 15:41 | wm Ⓒ Ⓟ

– Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi, bo tutaj człowiek przychodzi na świat, uczy się podstawowych zasad, prawd o świecie i Panu Bogu – mówił biskup kaliski Edward Janiak w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XIX Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i jubileuszu 120-lecia istnienia Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

W homilii biskup kaliski ubolewał, że w nowej sytuacji kulturowej w przeważającej większości krajów europejskich zmniejsza się odsetek nowo zawieranych małżeństw. Wskazywał na przyczyny takiej sytuacji, do których zaliczył: bezrobocie, brak mieszkań, brak ustaw, które chroniłyby i zabezpieczały zwłaszcza rodziny wielodzietne. Wskazał też na głębszy problem wartości odnoszący się do kondycji moralnej człowieka, do jego postaw i zasadniczej orientacji życiowej. – W Polsce od 1994 roku, po raz pierwszy po II wojnie światowej, liczba zawieranych małżeństw była niższa od małżeństw rozwiązanych. W naszym kraju systematycznie od lat 80. zwiększa się liczba dzieci przychodzących na świat poza rodziną. Około 2 miliony dzieci wychowuje się w rodzinach niepełnych. Te wskaźniki świadczą o zaawansowaniu procesów laicyzacji – mówił celebrans, który zaznaczył, że 1/5 polskich małżeństw nie posiada dzieci. Dodał, że szybciej przyrasta liczba małżeństw bezdzietnych niż tych, które decydują się na posiadanie jednego lub dwojga dzieci.

Podkreślił, że wszystkie wykroczenia przeciwko prawu naturalnemu zawsze obracają się przeciwko człowiekowi. – Kościół głośno mówi i przestrzega, dlatego ma tylu wrogów. Wszystkie te lobby homoseksualne, jednopłciowych małżeństw, troska o to, aby nie adoptowali dzieci to wszystko jest powodem ogromnej agresji wobec Kościoła. Wy, zwłaszcza starsi, którzy macie prawie życie za sobą, musicie odważnym głosem rzeczy nazywać po imieniu. Nie może dewiacja stawiać norm – powiedział hierarcha.

Przekonywał, że rodzice są pierwszymi nauczycielami wiary. – W rodzinie dziecko uczy się modlitwy, odkrywa Boga, który jest miłością. Rodzice są tymi, którzy jako pierwsi powinni dziecku wyjaśnić piękno, głębokość i wielkość ludzkiej miłości. Rodzice, a nie kto inny, powinni wyjaśniać kwestie stworzenia, relacji mężczyzny i kobiety. Ani szkoła, ani seksedukator, ani grupa rówieśnicza nie może zastąpić rodziców w tej sprawie – stwierdził bp Janiak.

Zachęcał do modlitwy do św. Józefa za rodziny. – Bądźmy orędownikami prawa Bożego, a nie tego, które pozwala zabijać człowieka. Polecajmy św. Józefowi nasze rodziny i nas samych. Nie jest łatwe w takim świecie laickim być świadkiem, ale człowiek jest zdolny do heroizmu, poświęcenia. Proszę Was serdecznie, by w Waszych rodzinach stawiać prawidłową hierarchię wartości. Św. Augustyn mówił, że jak Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na swoim miejscu – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.
W czasie Mszy św. biskup poświęcił dwa sztandary Towarzystwa Wioślarskiego.

Po komunii w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Janiak zawierzył patronowi członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.
Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta „Quantum” z Rychwała.

W ramach obchodów 120-lecia Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego odbyła się parada najstarszych łodzi na rzece Prośnie. Po południu uczestnicy wezmą udział w uroczystej akademii na scenie głównej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jubileuszowi towarzyszy wystawa łodzi wioślarskich.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.