Bp Libera do strażników miejskich: strażnik należy do naszej najstarszej historii
07 września 2013 | 10:34 | eg Ⓒ Ⓟ
O tym, że strażnik miejski nie jest przybyszem znikąd, ale należy do najstarszej historii miasta, mówił bp Piotr Libera 6 września podczas dorocznego święta Straży Miejskiej w Płocku. Poświęcił także dwa pojazdy, które będą służyć w pracy pracownikom tej służby.
Biskup płocki przypomniał, że papież Franciszek prosił wszystkich ludzi dobrej woli na świecie, aby 7 września pościli i modlili się w intencji pokoju w Syrii. Już ponad dwa lata trwa tam wyniszczająca wojna, w którą niestety uwikłane są interesy ważnych mocarstw współczesnego świata. Zginęło w niej 100 tysięcy osób, a 2 miliony uciekło do Turcji, Libanu, Iraku i Jordanii.
Poprosił, by modlić się liczącym 3 tysiące lat Psalmem 130, słynnym „De profundis”: „Z głębokości wołam do Ciebie, Panie,/ Panie, wysłuchaj głosu mego./ W Tobie pokładam nadzieję,/ Dusza moja pokłada nadzieję w Twoim słowie (…)./ I tylko u Ciebie odkupienie i pokój”. Starożytny psalmista patrzy w nim bowiem o świcie na mury Jerozolimy i widzi na nich strażników miejskich. Pełnili służbę całą noc, niecierpliwie czekają więc na pierwsze promienie słońca, wschód oznacza zakończenie trudnej, niebezpiecznej służby.
Bp Libera stwierdzał, że właśnie ten obraz strażników miejskich służy psalmiście, aby wyrazić oczekiwanie ludzkiej duszy na Boga i na to, czego człowiek sam dać sobie nie może – na pokój, na zbawienie, na błogosławieństwo. Także w herbie płockich strażników miejskich widnieje fragment murów miejskich, a za nimi katedra – zwieńczona wielkim złotym krzyżem świątynia biskupa płockiego.
„Tych murów, tej katedry, a także bram, porządku na rynku, na ulicach, na jarmarkach od początku strzegli w naszym grodzie strażnicy. Obecność strażnika miejskiego nie jest więc w Płocku jakimś wymysłem naszych czasów, strażnik nie jest u nas `homo novus` – przybyszem, przybywającym nie wiadomo skąd, lecz kimś, kto należy do najstarszej naszej historii”, podkreślał hierarcha.
Z okazji ich święta życzył strażnikom miejskim, by tę historię godnie reprezentowali i przedłużali. Dziękował za chętne i ofiarne dbacie o bezpieczeństwo ludzi, którzy wyruszają z naszego miasta na pielgrzymkę na Jasną Górę i do Skępego, za zabezpieczanie orszaku Trzech Króli, procesji Bożego Ciała i innych manifestacji wiary w Płocku. Życzył, by nowe wozy służbowe szybko i sprawnie wiozły strażników do miejsc, gdzie są potrzebni.
Podczas święta płockiej Straży Miejskiej biskup płocki poświęcił dwa nowe pojazdy służbowe, które na co dzień służyć będą funkcjonariuszom w podejmowaniu działań służących podniesieniu bezpieczeństwu płocczan. W programie spotkania znalazł się także krótki pokaz tresury psów służbowych Straży Miejskiej.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Płocku. Wszyscy odpowiedzieli na zaproszenie Andrzeja Wochowskiego, komendanta Straży Miejskiej w Płocku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


