Bp Milewski: Wielki Post to czas powrotu do sedna naszej wiary
07 marca 2025 | 12:38 | ikk | Sikórz Ⓒ Ⓟ

Biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, w środę 5 marca, przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej Wielki Post w Domu Seniora Leonianum w Sikorzu koło Płocka. W homilii podkreślił, że ten wyjątkowy okres jest wezwaniem do duchowego odnowienia, refleksji nad własnym życiem oraz czasem powrotu do Źródła.
„Pełna nazwa tego czasu to Okres Czterdziestodniowego Przygotowania do Paschy. Modlimy się i pragniemy, aby był on dla nas owocny i godnie przeżyty” – powiedział do pensjonariuszy domu i ich opiekunów bp Milewski. Wskazał, że obrzęd posypania głów popiołem symbolizuje wejście na duchową drogę pokuty i nawrócenia.
Biskup zwrócił uwagę na szczególne znaczenie liczby 40 w historii zbawienia. Przypomniał, że 40 dni trwał potop, Mojżesz przebywał na Synaju, a Chrystus pościł na pustyni przed rozpoczęciem swojej publicznej działalności. „Kościół daje nam konkretne wskazówki, jak przeżyć ten czas – to modlitwa, post i jałmużna” – podkreślił.
Modlitwa w Wielkim Poście ma szczególne znaczenie – przypomina o Męce i Śmierci Chrystusa. Biskup zachęcał do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali oraz do szczerej modlitwy osobistej. „Czas na modlitwę nigdy nie jest czasem straconym” – zaznaczył.
Mówiąc o poście, bp Milewski podkreślił, że nie chodzi jedynie o ograniczenie jedzenia, ale o rezygnację z przestrzeni, które mogą nas odciągać od Boga. „Post to wyrzeczenie, które pomaga nam panować nad sobą i zbliżyć się do Chrystusa” – powiedział.
Jałmużna natomiast to wyraz miłości do bliźniego. Biskup przypomniał, że pomoc innym to nie tylko wsparcie materialne, ale przede wszystkim czas poświęcony drugiemu człowiekowi, rozmowa, obecność i życzliwość. „Jałmużnę czynimy z miłości do Boga, a swój szczególny wyraz znajduje ona w miłości bliźniego” – podkreślił biskup.
Na zakończenie przypomniał, że Wielki Post jest czasem prawdy o naszej wierze. „Czy naprawdę chcemy się zmienić, czy to tylko deklaracje? To czas powrotu do sedna naszego życia, powrotu do Źródła i swoista pielgrzymka nadziei” – zakończył.
Dom Seniora „Leonianum – Piękne życie” prowadzi Fundacja Leonianum. Fundacja powstała w 2017 roku, działa w imieniu i na rzecz diecezji płockiej. Posiada osobowość prawną, jej siedzibą jest miejscowość Sikórz koło Płocka. Celem fundacji jest m.in. działalność charytatywna i społecznie użyteczna w zakresie opieki i pomocy społecznej oraz szerzenie chrześcijańskiej nauki o miłosierdziu.
Fundacja Leonianum wzięła swoją nazwę od imienia patrona, którym jest bp Leon Wetmański – biskup pomocniczy płocki w latach 1928–1941, błogosławiony męczennik II wojny światowej, zamęczony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Działdowie – prawdopodobnie 10 października 1941 r. Bp Wetmański znalazł się w gronie 108 męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie (na ich czele stanął biskup płocki abp Antoni J. Nowowiejski). Pasją życia biskupa sufragana była praca charytatywna i rekolekcyjna. Uczył jak „pięknie żyć”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.