Bp Muskus: losy niepełnosprawnych nie są zapisane w priorytetach kandydatów na najwyższe urzędy w państwie
15 maja 2025 | 04:00 | md | Alwernia Ⓒ Ⓟ

Troska o najsłabszych jest sprawdzianem dojrzałości społeczeństw i państw – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Fundacji św. Brata Alberta do sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Alwerni. Podkreślił, że nie słyszał jednak, by kandydaci na prezydenta deklarowali tę troskę w swoich programach.
W homilii bp Muskus mówił, że troska o najsłabszych i jakość opieki nad potrzebującymi są sprawdzianem dojrzałości społeczeństw i państw. – Wasze losy nie są jednak zapisane w priorytetach kandydatów na najwyższe urzędy w państwie. Próżno szukać ich w programach wyborczych i debatach – zauważył.
– Nie słyszałem, by którykolwiek z kandydatów na prezydenta miał na swoich sztandarach wypisane hasła, które byłyby wyrazem troski o wasz los. Nie słyszałem, by któryś z nich zapewniał, że fundacje, stowarzyszenia, DPS-y, wspólnoty sprawujące opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami nie będą musiały żebrać, nie będą musiały czekać na łaskawy gest władz państwowych, które wydadzą zgodę na podzielenie się z wami resztkami rezerw budżetowych. Nie słyszałem zapewnień, że jesteście dla nich ważni – mówił krakowski biskup pomocniczy.
– Na szczęście jesteście ważni, najważniejsi dla Pana Boga. Jesteście Jego priorytetem. Jesteście ważni dla swoich rodziców, opiekunów, ludzi tworzących fundacje, dla wolontariuszy. Nie interesują się wami możni i wielcy tego świata, nie jesteście kapitałem, na którym można zbić interes życia, ale Bóg ulokował w Was kapitał swojej miłości – dodał.
Bp Muskus nawiązał do miejsca pielgrzymki, które nazywane jest „polską Alwernią”. Jak wyjaśniał, dla św. Franciszka z Asyżu Alwernia była miejscem spotkań z Jezusem i umocnienia Jego miłością.
– Kiedy jednak na was patrzę, uświadamiam sobie, że takimi Alwerniami, czyli miejscami spotkań ubogich z Jezusem, są wspólnoty, które Fundacja św. Brata Alberta tworzy w różnych zakątkach Polski dla najmniejszych, dla maluczkich i cierpiących. Dla tych, o których społeczeństwa chciałyby zapomnieć, choć to wy przecież przypominacie społeczeństwom o tym, że solidarność z najsłabszymi powinna być fundamentem każdej ludzkiej wspólnoty – mówił duchowny.
Krakowski biskup pomocniczy nazwał podopiecznych fundacji stworzonej przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „przyjaciółmi Boga”. – Jesteście nimi wy, którzy nosicie na sobie stygmaty choroby, braku sprawności, bezradności. Dlaczego? Bo choć wasze ciała są słabe i bezbronne, to wasze serca są w pełni sprawne, kochające bezwarunkowo, potrafiące cieszyć się życiem tak, jak nie umieją robić tego ludzie, którzy sami o sobie myślą, że są zdrowi, sprawni, wykształceni i wielcy – wyjaśniał.
Według bp. Muskusa, osoby z niepełnosprawnościami uczą innych, że „przemija wszystko: zdrowie, siły, bogactwo, sukcesy, ale miłość Boga nie przemija nigdy”. – Dzięki wam ludzie uczą się, że nadzieja jest silniejsza od cierpienia, a ufność Bogu i pokora serca nie są słabością, ale źródłem siły – dodał.
– Świat bezrozumnie wyklucza ludzi, którzy są naznaczeni stygmatami cierpienia, odrzucenia, słabości. Ale Bóg was nigdy nie opuści. I przez was mówi światu o swojej miłości, o tym, że miłosierdzie i współczucie ratują nasze człowieczeństwo. Dziękuję wam za to, że jesteście, za to, że kochacie. Niech wasze życie przynosi owoce tej miłości w nas – zakończył bp Muskus.
Fundacja im. Brata Alberta w Radwanowicach powstała w 1987 r. Jest dziełem życia ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Działania organizacji obejmują prowadzenie domów stałego pobytu, domów dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych, ośrodków adaptacyjnych, szkół oraz przedszkoli integracyjnych w całej Polsce. Oprócz codziennej opieki fundacja oferuje podopiecznym wiele możliwości osobistego rozwoju, pozwala zdobywać większą samodzielność i odkrywać radość z bycia aktywnym. Jej pracownicy organizują w tym celu wiele zajęć terapeutyczno–rehabilitacyjnych: taneczne, muzyczne, rzemieślnicze, modelarskie oraz artystyczne. Dzięki warsztatom podopieczni zdobywają nowe umiejętności i odkrywają swoje – często niezwykłe – talenty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.