Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pindel: Maryja czeka na słowa swoich dzieci

15 sierpnia 2026 | 14:09 | rk | Ludźmierz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Sanktuarium w Ludźmierzu / Diecezja Bielsko-Żywiecka

– Maryja jako najlepsza Matka wysłuchuje próśb swoich dzieci, wyprasza dla nich to, co najlepsze i wstawia się za nimi, ale także cierpliwie czeka, aby powiedziały Jej wszystko, co powinny – mówił bp Roman Pindel podczas Pasterki Maryjnej w sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. Msza św. sprawowana o północy z 14 na 15 sierpnia rozpoczęła główne obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium Gaździny Podhala.

– W to nocne czuwanie w sanktuarium Gaździny Podhala chcemy być blisko Matki Jezusa i naszej Matki – mówił bp Pindel. W homilii zwrócił uwagę na szczególną więź łączącą matkę z dzieckiem i odniósł ją do relacji wierzących z Maryją.

Biskup przypomniał, że więź matki z dzieckiem zaczyna się jeszcze przed jego narodzeniem. Dziecko przez dziewięć miesięcy rozwija się w jej łonie, „pod jej sercem”, a jej przeżycia oraz stan psychiczny i duchowy mogą wpływać na jego życie. Szczególna czułość matki ujawnia się zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest bezradne lub chore.

Bp Pindel przywołał historię prof. Wiesława Łukaszewskiego, psychologa, który po śmierci swojej matki z żalem odkrył, że nie powiedział jej wielu rzeczy, które chciał wyrazić. W swoich wspomnieniach pisał o matkach cierpliwie czekających na słowa miłości swoich synów, podczas gdy dzieci często odkładają ich wypowiedzenie, przekonane, że „przecież ona musi to wiedzieć”. Dopiero śmierć matki może uświadomić człowiekowi, że czas, który wydawał się nieograniczony, minął.

– Myślę, że coś podobnego może być w nas w odniesieniu do naszej Matki, która została wniebowzięta – zauważył biskup bielsko-żywiecki. Podkreślił, że Maryja wysłuchuje próśb swoich dzieci, wyprasza dla nich to, co najlepsze, i wstawia się za nimi, ale zarazem cierpliwie czeka na słowa, które powinny zostać do Niej wypowiedziane.

Kaznodzieja zachęcił uczestników nocnego czuwania, aby w uroczystość Wniebowzięcia powiedzieli Maryi w sercu to, na co Ona jako Matka czeka. Wskazał przy tym na słowa skierowane do Maryi na kartach Ewangelii – przez archanioła Gabriela, Elżbietę oraz samego Jezusa.

Pierwszym z nich jest pozdrowienie anioła: „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą”. Bp Pindel przypomniał, że Maryja została wybrana przez Boga i w wyjątkowy sposób napełniona łaską. Jest Niepokalanie Poczęta i wolna od grzechu.

Kolejne słowa pochodzą od Elżbiety: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona”. Jak podkreślił biskup, Maryja jest „Matką Pana”, a więc Matką Boga. Elżbieta, napełniona Duchem Świętym, błogosławiła również Jej wiarę – niezachwiane zaufanie słowu Boga i Jego prawdomówności.

Bp Pindel zwrócił także uwagę na słowa Jezusa wypowiedziane w odpowiedzi na pochwałę jednej z kobiet: „Błogosławione łono, które Cię nosiło i piersi, które Cię karmiły”. Chrystus wskazał wówczas na głębszy powód szczęścia Maryi: „Błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają słowa Bożego i go przestrzegają”.

– W tym zaś naśladować Maryję może każdy, kto wierzy w Boga i Jego słowa – zaznaczył biskup.

Ostatnim wskazaniem były słowa Jezusa wypowiedziane z krzyża: „Niewiasto, oto syn Twój” oraz skierowane do Jana: „Oto Matka twoja”. Kaznodzieja zachęcił wiernych, by odczytali je osobiście i przyjęli Maryję do swojego życia tak, jak uczynił to umiłowany uczeń.

– Zapamiętajmy dobrze te słowa i postawmy się w roli ucznia, którego Jezus miłował – apelował bp Pindel. Przypomniał, że Ewangelia mówi następnie: „I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”. Jak wyjaśnił, oznacza to wprowadzenie Maryi we wszystkie sprawy własnego życia.

Pasterka Maryjna, sprawowana przy ołtarzu polowym, rozpoczęła główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala.

Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga XIII wieku, a kult Matki Bożej Ludźmierskiej trwa od średniowiecza. Otaczana czcią figura Madonny powstała około 1400 roku. Do sanktuarium przybywają pielgrzymi z Podhala, innych części Polski i z zagranicy.

W 1997 roku Ludźmierz odwiedził św. Jan Paweł II. Papież przewodniczył wówczas modlitwie różańcowej, transmitowanej za pośrednictwem mediów do wielu krajów świata.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.