Bp Pindel na Bendoszce Wielkiej o duchowym znaczeniu krzyża
17 maja 2025 | 21:03 | rk | Rycerka Górna Ⓒ Ⓟ

O duchowym znaczeniu krzyża jako znaku wiary, nadziei i świadectwa chrześcijańskiej tożsamości przypomniał 17 maja bp Roman Pindel pod Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej na Bendoszce (Będoszce) Wielkiej w Beskidach. Stalowy krzyż, stojący na wysokości 1144 metrów n.p.m. w masywie Wielkiej Raczy, został tam wzniesiony 25 lat temu.
Biskup diecezji bielsko-żywieckiej wspomniał historię powstania samego krzyża, ale wpisał ją także w szerszy kontekst podobnych znaków postawionych na szczytach gór Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Duchowny przypomniał, że krzyż na Benodszce „został postawiony 25 lat temu ogromnym wysiłkiem wielu ludzi”, a jego duchowym ojcem był ks. prałat Edward Ćmiel. Ten wysiłek – jak podkreślił kaznodzieja – był znany szeroko, nawet „wiedział o tym chyba cały Kraków”, co świadczy o zasięgu i znaczeniu tej inicjatywy.
Zauważył, że krzyż na Bendoszce, dzięki solidnemu wykonaniu i położeniu, „widać z daleka, budzi zainteresowanie, podziw, zadumę”, chociaż – jak zaznaczył biskup – „rzadko irytację czy złość, ale są i tacy, tak reagujący”.
Hierarcha odwołał się również do innych krzyży znajdujących się na terenie diecezji. Wymienił i opisał m.in.: krzyże na Pilsku, w tym jeden upamiętniający żołnierza poległego 1 września 1939 roku; krzyż i kapliczkę na Wielkiej Rycerzowej; krzyż na Średnim Grojcu w Żywcu, wzniesiony z okazji wizyty Jana Pawła II w 1995 roku; „Golgotę Beskidów” na Matysce, gdzie oprócz krzyża znajduje się droga krzyżowa zaprojektowana przez prof. Czesława Dźwigaja.
„Krzyż na Hrobaczej Łące, Trzy Lipki nad Bielskiem i krzyż nad Starą Wsią tworzą symboliczny trójkąt o długości 33 km, nawiązując do lat życia Chrystusa” – zaznaczył.
Wspomniał też krzyż na Kaplicówce nad Skoczowem, który wcześniej znajdował się na lotnisku Muchowiec w Katowicach, gdzie Jan Paweł II odprawiał Mszę św. w 1983 roku.
Bp Pindel zauważył, że wiele z wymienionych krzyży zostało postawionych na przełomie XX i XXI wieku. Były to krzyże jubileuszowe, upamiętniające dwa tysiące lat od narodzin Zbawiciela. „Gdy wielu ludzi snuło wtedy różne prognozy, a inni szukali przepowiedni, odnośnie tego, co nas czeka, wierzący stawiali kolejny krzyż ku czci naszego Pana i Zbawiciela” – stwierdził.
Podkreślił, że krzyże te miały cel nie tylko pamiątkowy, ale także ewangelizacyjny – by przypominały o męce i śmierci Chrystusa: „By ludzie chodzący po górach, ale i ci, którzy z drogi będą mogli zobaczyć krzyż na szczycie, mogli sobie uświadomić, że Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jedynego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.
W przeddzień 105. urodzin Karola Wojtyły biskup odniósł się również do dziedzictwa Jana Pawła II, który w czasie stanu wojennego i później niósł Polakom nadzieję. Krzyż na Kaplicówce stał się świadkiem papieskiego wołania o „ludzi sumienia”. Przypomniał słowa papieża, który wskazywał, że „najbardziej nam potrzeba ludzi sumienia”, którzy „będą bronić rodziny i wychowania dzieci według wiary rodziców”.
Biskup podkreślił, że krzyże na szczytach nie są tylko dla pielgrzymów i pobożnych, ale również dla tych, którzy są „słabnący w wierze”. Mają być dla nich pomocą, inspiracją, znakiem nadziei i szansą na powrót do modlitwy. „Pomagają tym, którzy idą w góry dla piękna stworzenia czy swojego zdrowia i wypoczynku (…), mogą odczuć pragnienie wiary, powrócić do modlitwy, zastanawiać się nad swoim życiem dzięki temu, że są w cieniu Krzyża”.
Zauważył, że krzyż na Bendoszce nie jest zapomniany, lecz odwiedzany nawet w dni powszednie, co świadczy o jego znaczeniu duchowym. Na zakończenie dziękował „tym, którzy są z nami i żyją, za zmarłych zaś modlimy się, dziękując za ich zaangażowanie”.
Biskup koncelebrował Mszę w asyście innych kapłanów z Żywiecczyzny. Pobłogosławił stado owiec.
Stojący na szczycie Bendoszki Wielkiej 23-metrowy stalowy krzyż to jubileuszowa pamiątka, którą wzniesiono w 2000 roku w masywie Wielkiej Raczy, na terenie parafii Rycerka Górna. Roztacza się stąd rozległa panorama na dolinę górnej Soły oraz na pasmo Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, z widokiem na Babią Górę i Wielką Fatrę.
17 kwietnia 1999 roku, podczas audiencji papieskiej w Watykanie, projekt krzyża – opracowany przez architektów Jacka Niedźwiedzkiego z Czechowic-Dziedzic i Józefa Pasierbka z Bielska-Białej – przedstawił Janowi Pawłowi II inicjator przedsięwzięcia ks. Edward Ćmiel.
W lipcu 1999 r. plac przyszłej budowy poświęcił ówczesny biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Duchowny powiedział wtedy: „Nas już nie będzie, a ten krzyż na następne wieki pozostanie i będą wspominać mieszkańcy tej pięknej ziemi tych, którzy na znak swojej wiary, nadziei i miłości ten krzyż postawili”.
16 września 2000 r. odbyły się uroczystości poświęcenia Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.