Bp Piotrowski na Świętym Krzyżu: wszyscy jesteśmy pielgrzymami
25 września 2021 | 23:47 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Wszyscy jesteśmy pielgrzymami, czcicielami naszego znaku odkupienia, miłości, prawdy i nadziei – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski na Świętym Krzyżu podczas Mszy św. polowej, do uczestników XXII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego, prowadzącego do najstarszego w Polsce sanktuarium.
Rajd ze względu na pandemię miał w tym roku ograniczoną formułę – mogło w nim wziąć udział ok. 300 osób.
W homilii biskup kielecki mówił o znaczeniu Eucharystii oraz o sensie pielgrzymowania, które ma służyć odkrywaniu piękna Boga w przyrodzie, ale i poszukiwania Go w sobie.
Organizowany z udziałem i zaangażowaniem trzech diecezji: kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej rajd pielgrzymkowy, bp Piotrowski nazwał „żywym pomnikiem wiary”, wiodącym „trasami o różnym stopniu trudności i czasu trwania, wpisanym w pejzaż świętokrzyskiej ziemi”.
Nawiązując do wiersza C.K. Norwida „Krzyż i dziecko” i „duchowego klimatu” dzisiejszego pielgrzymowania zauważył, że przyjmujemy tę prawdę, iż „Eucharystia stanowi centrum życia Kościoła”. Jej ważność dostrzegali już autorzy Dziejów Apostolskich i starochrześcijańscy. – Chrześcijanie wyróżniali się tym, że trwali na modlitwie i łamaniu chleba – mówił biskup. Zauważył, że po upływie 2 tys. lat, współcześni pielgrzymi zebrani, jak tutaj, pod niebem, „zmęczeni, ale usatysfakcjonowaniu, że mogą tu być z Jezusem i dla Jezusa” – czynią podobnie.
– Jeśli to wyjątkowe wydarzenie – pielgrzymowanie, nie ma zamienić się w piknik, to koniecznie trzeba wejść w odkupieńczą tajemnicę miłości, a wiara i sakramenty święte to dwa aspekty naszego chrześcijańskiego życia – podkreślał bp Jan Piotrowski. – Wiara karmi się i wzrasta w spotkaniu ze Zmartwychwstałym Panem (…), Eucharystia pozostaje w centrum życia Kościoła, ma swoją piękną liturgię, gdzie słowo musi odnosić się do znaku – wtedy jest to Boska liturgia. W Eucharystii Kościół odradza się na nowo – podkreślał bp Piotrowski.
Dzisiejsi piechurzy mieli do wyboru jedną z sześciu tras, zróżnicowanych pod względem długości i stopnia trudności. Pierwsza – „Puszczańska”, o długości 18 kilometrów, została określona jako trudna, ale chętnych do przejścia właśnie tym szlakiem nie brakowało. Była także trasa 4-kilometrowa dla rodzin z dziećmi, dla osób starszych, ale też trasa, która liczy 40 kilometrów – spod kościoła św. Wojciecha w Kielcach, o nazwie „Mocarna”. Jej uczestnicy wyruszyli już o godz. 5.00 rano. Trasy prowadziły ze Świętej Katarzyny, z Chybic, z Huty Nowej i z Bielin.
Jak powiedziała Kasia Nowacka z Kielc, po raz pierwszy uczestniczy w rajdzie, wyruszyła z namowy znajomego księdza. Szła z określoną intencją – modlitwy za bliską osobę. – Czuję, jakbym nie była z tym sama. Piękna trasa, spokój i modlitwa z ludźmi podobnie myślącymi – to jest to – uważa. Zamierza rokrocznie uczestniczyć w wydarzeniu.
Pomysłodawcą rajdu był przed laty śp. biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Organizatorami są: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Diecezja Kielecka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.
Według tradycji pierwszy obiekt sakralny na Łyścu – niewielką rotundę – wzniosła w 966 r. Dąbrówka, żona Mieszka I. Znalazł się on w miejscu – jak napisano na historycznej tablicy umieszczonej w krużganku klasztoru – „osławionej bałwochwalni”, czyli znanej pogańskiej świątyni. Natomiast opactwo benedyktyńskie założył Bolesław Chrobry w 1006 r. Relikwie podarował kościołowi w XII wieku syn węgierskiego króla Stefana – św. Emeryk. Jest to najstarsze sanktuarium w Polsce.
Od X w. aż do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.