Drukuj Powrót do artykułu

Bp Solarczyk: słowem, którym można podsumować pontyfikat Jana Pawła II jest „nadzieja”

04 czerwca 2025 | 20:16 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

Sample

– Słowem, którym można podsumować pontyfikat Jana Pawła II jest „nadzieja”- powiedział bp Marek Solarczyk, który 4 czerwca celebrował Mszę świętą w radomskiej katedrze. Tego dnia minęła 34. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Radomiu. Przed liturgią zostały złożone kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II.

Bp Solarczyk przypomniał, że głównymi rysami papieskiej pielgrzymki była celebracja Mszy św. na radomskim lotnisku, poświęcenie seminarium duchownego oraz modlitwa przy pomniku upamiętniającym wydarzenia robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku. Mówił, że dzisiaj chcemy przede wszystkim wyrazić naszą wdzięczność za pontyfikat papieża-Polaka i zastanowić nad przesłaniem, jakie nam pozostawił Ojciec Święty. Podkreślił, że słowem, którym można podsumować pontyfikat Jana Pawła II jest „nadzieja”. Tym samym pasterz Kościoła radomskiego nawiązał do trwającego roku jubileuszowego, który przebiega pod hasłem: „Pielgrzymi Nadziei”. – To słowo było wpisane już w papieskie przesłanie: niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. To były słowa nadziei, że to co płynie od Boga, jest darem Jego życia. Wystarczy przyjąć te słowa, aby zmieniać świat. Te słowa papież powtórzył w 1991 roku – mówił biskup radomski.

Przed liturgią w Ratuszu odbyła się uroczysta sesja seminaryjna Rady Miejskiej, w czasie której okolicznościowy referat „Nadzieja w nauczaniu Jana Pawła II”, wygłosił ks. dr Paweł Twardowski z Sądu Kościelnego Diecezji Radomskiej. Mówił, że człowiek nadziei, według św. Jana Pawła II, wytrwale oczekuje na spełnienie się dobra w jego życiu i w życiu innych ludzi, chce dobra innych, a nie tylko własnego. Mówił, że nie jest to oczekiwanie bezczynne i egoistyczne, ale pełne aktywności, żeby budować wokół siebie lepszy świat w myśl papieskich słów, że „nadzieja chrześcijańska nie zamyka się w granicach jednostki, ale staje się silą przemieniającą świat”.

Słowa prezydenta Radomia odczytał Rafał Górski, sekretarz Miasta Radomia. – W trudnej i skomplikowanej rzeczywistości, z jaką mamy dzisiaj do czynienia, brakuje nam autorytetu Jana Pawła II – napisał prezydent. Na koniec wyraził wdzięczność, że 4 czerwca odbywa się uroczysta sesja seminaryjna poświęcona nauczaniu Jana Pawła II.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.