Drukuj Powrót do artykułu

Bp Szymon Stułkowski odbył ingres do katedry płockiej

26 listopada 2022 | 19:22 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. BP KEP

Bp Szymon Stułkowski odbył 26 listopada ingres do katedry płockiej. W homilii podkreślił znaczenie chrztu świętego dla człowieka. Powiedział, że katedra ze swoją chrzcielnicą i paschałem przypomina, iż jest to miejsce, w którym Jezus sprawia, że w zjednoczonych w Nim ludziach, przez łaskę chrztu świętego, bije źródło wody żywej. Są jednak tacy, którzy nie są świadomi tego Bożego źródła albo mają żal, że ktoś ich tym źródłem obdarował.

Podczas sobotniej uroczystości bp. Szymona Stułkowskiego w drzwiach katedry powitał bp Mirosław Milewski, prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Bp Szymon Stułkowski wszedł do katedry, czyli dokonał ingresu.

Ks. prał. dr Pavol Talapka, radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka z dnia 22 października. Ojciec święty napisał w niej, że bp Stułkowski jako biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej „zasłynął zdolnościami pasterskimi, biegłością w zarządzaniu i odpowiednią pilnością”. Dowiódł, że można powierzyć mu nowe zadanie.

Na początku uroczystej Eucharystii – w czasie której używano zabytkowego kielicha podarowanego Kościołowi przez księcia Konrada Mazowieckiego (I poł. XIV w.), nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, przekazał bp. Stułkowskiemu pastorał, który jest znakiem kościelnej władzy biskupa diecezjalnego. Bp Stułkowski zajął też miejsce na katedrze biskupów płockich, jako nowy pasterz kościoła na Mazowszu północnym i ziemi dobrzyńskiej.

Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku nowemu pasterzowi (tzw. homagium). W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji płockiej.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił bp Szymon Stułkowski. Biskup płocki powiedział w niej, że prastara katedra, w której trwa modlitwa, ze swoją chrzcielnicą i paschałem, przypomina, że w tym miejscu od wieków Jezus sprawia, że w zjednoczonych w Nim ludziach, przez łaskę chrztu świętego, bije źródło wody żywej.

Wielu ludzi ochrzczonych jest świadomych skarbu, jaki noszą w sobie, pielęgnują go i strzegą. Jednak są i tacy, którzy mając w sobie to Boże źródło nie są tego świadomi albo mają żal do rodziców i Kościoła, że ktoś ich tym źródłem obdarował.

– Czytając w ostatnim czasie uzasadnienia dokonywanych apostazji, spotkałem i takie, gdzie osoba wyrażała żal, że rodzice ochrzcili ją bez jej zgody. Kościół udziela chrztu dzieciom odpowiadając na prośbę rodziców i przyjmując ich zapewnienie, że wychowają dziecko w wierze – głosił biskup.

Stwierdził, że obserwując spadek religijności, zwłaszcza wśród ludzi młodych, z pewnym niepokojem należy patrzeć w przyszłość i pytać, czy „rzeka wody życia płynąca z katedry będzie czymś wartościowym dla przyszłych pokoleń”.

Zaznaczył, że jako biskup bierze na siebie odpowiedzialność za „przepływ strumieni wody żywej do serc ludzi”. Ponieważ jest to zadanie ponad siły jednego człowieka, dlatego zaprosił duchowieństwo, osoby konsekrowane i wiernych świeckich do „wspólnej misji przyprowadzania ludzi do Boga”.

– Rolę biskupa można porównać do pracy dyrygenta, który stając przed orkiestrą zamierza wydobyć z zespołu taką muzykę, by wszyscy, którzy ją usłyszą chcieli jej posłuchać. Staję dziś przed wami, jak dyrygent, którego misją jest wydobyć z was to Boże piękno, to obdarowanie, które nosicie w sobie, by ludzie patrząc na życie naszej wspólnoty chcieli słuchać „muzyki wiary”, która płynie z naszego życia – podkreślił hierarcha.

Odwołał się do wizerunku Jezusa na obrazku (XV w.), który wszyscy otrzymali wchodząc do katedry. Jezus na nim przedstawiony ma eucharystyczne ręce i eucharystyczne nogi, zaprasza, by ludzie też mieli takie ręce i nogi: – Staną się takimi wówczas, gdy będą żyli Eucharystią, czyli uczestniczyli we Mszy świętej, karmili się Ciałem Chrystusa w Komunii świętej i adorowali Najświętszy Sakrament – powiedział bp Stułkowski.

Zaakcentował, że eucharystyczne ręce to takie, które „nie zaciskają się pięść tylko wyciągają się do zgody, które gotowe są zmęczyć się w służbie bliźnim, które podtrzymują słabych i podnoszą upadających”. Natomiast eucharystyczne nogi to te, które prowadzą do źródła Wody Żywej, do Jezusa i Jego sakramentów, chodzą ścieżkami Pana, kroczą ku ludziom cierpiącym, a omijają drogi prowadzące do miejsc grzechu.

Pełny tekst homilii bp. Szymona Stułkowskiego publikujemy TUTAJ.

W ostatniej części Mszy św. zabrał głos abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce: – Zostałeś przewodnikiem wiernych Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej, duchowieństwa i świeckich, którzy chcą chodzić Bożymi drogami – „Cokolwiek będziesz czynił, czyń roztropnie i patrz na koniec”. Tym, który daje wzrost, jest Chrystus. Ty jesteś drugim Szymonem na płockiej stolicy biskupiej. Czyń z gorliwością swoje zadanie – polecił biskupowi płockiemu.

Nuncjusz podziękował także bp. Piotrowi Liberze za dotychczasowe, wieloletnie, ofiarne kierowanie Kościołem płockim.

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podziękował bp Stułkowskiemu za wieloletnią, gorliwą pracę w archidiecezji poznańskiej. Podkreślił, że ingres przypomina, iż biskupi są następcami apostołów, nie tylko w autorytecie i świętej władzy, ale także w formie życia apostolskiego, cierpień apostolskich, z powodu głoszenia Ewangelii. Obowiązuje ich czuła troska o powierzonych wiernych i ochrona słabych.

Zaakcentował, że biskup Szymon staje się spadkobiercą chlubnych dziejów diecezji płockiej, następcą innego biskupa Szymona, żyjącego w pierwszej połowie XII wieku, który był pierwszym biskupem płockim, poświadczonym przez Galla Anonima. W 1109 roku odparł on razem z komesem Magnusem groźny najazd wojsk pomorskich. Według Długosza rządził diecezją płocką przez 21 lat: – Odwagi, nie jesteś sam, w pracy ewangelizacyjnej wspierać cię będą inni. Życzę Ci odwagi słońca, które mimo nędzy tego świata, wschodzi i codziennie obdarza nas blaskiem swoich promieni – zakończył arcybiskup.

Ks. kan. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP, odczytał list gratulacyjny od głowy państwa. Andrzej Duda przypomniał w nim, że diecezja płocka obejmuje teren historyczny, Płock i okoliczne ziemie weszły w skład państwa tworzonego przez Piastów.

Zwrócił uwagę, że Płock był ośrodkiem władzy państwowej, a żyjące pokolenia przez wieki dawały świadectwo wiary. Ziemia płocka zasłynęła między innymi w roku 1976, kiedy jej mieszkańcy protestowali przeciwko komunistycznemu systemowi: „Kontynuowanie tego, to doniosłe zobowiązanie. Bogata wiedza i doświadczenie będą atutem w sprawowaniu misji biskupa płockiego” – uważał Andrzej Duda.

Napisał również, że hasło posługi biskupiej: „Vos autem dixi amicos” (J 15,15) („Nazwałem was przyjaciółmi”) stanowi zaproszenie do współpracy ludzi z kręgu chrześcijańskich wartości, wspólnoty i solidarności. Życzył, by działania bp. Szymona „były otoczone szacunkiem i wsparciem”.

Bp Stułkowski na zakończenie Mszy św. ingresowej podziękował licznie zgromadzonym gościom za obecność z nim w tym wyjątkowym dniu. „W duchu synowskiego oddania” wyraził wdzięczność papieżowi Franciszkowi za zaufanie i powierzenie mu urzędu biskupa płockiego.

W uroczystej Eucharystii uczestniczył kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze, bp Arkadiusz Trochanowski, biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Kościoła grekokatolickiego.

Łącznie obecnych było około 30 biskupów, także biskup senior Piotr Libera, biskup płocki w latach 2007-2022, biskup toruński Wiesław Śmigiel, administrator apostolski diecezji płockiej od 4 czerwca do 22 października br., biskup pomocniczy senior Roman Marcinkowski z Płocka.

Na zaproszenie odpowiedzieli także przedstawiciele płockich Kościołów chrześcijańskich: bp Marek M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. mitrat Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej w Płocku, ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Płocku.

Na zaproszenie bp. Stułkowskiego odpowiedzieli parlamentarzyści, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, burmistrzowie miast i starostowie powiatów z terenu diecezji płockiej, przedstawiciele władz wojewódzkich, rektorzy uczelni wyższych, dyrektorzy wielu instytucji oraz goście z zagranicy.

Śpiewy podczas Mszy św. ingresowej wykonywał chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Grała także kapela katedralna Canzona.

Uroczystość była transmitowana przez Telewizję Polską (TVP 3 Warszawa), Telewizję Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej (poprzez YouTube i Fejsbuk).

Bp Szymon Stułkowski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany przez Franciszka biskupem płockim 22 października br. Władzę w diecezji płockiej przejął z rąk bp Wiesława Śmigla, biskupa toruńskiego, administratora apostolskiego diecezji płockiej od 4 czerwca do 22 października. 4 czerwca rezygnację z urzędu biskupa płockiego złożył bp Piotr Libera, pasterz diecezji płockiej w latach 2007-2022. Przeszedł on na emeryturę.

Bp Szymon Stułkowski objął kanonicznie diecezję płocką 31 października.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.