Bp Włodarczyk: kwestia „dobrych pasterzy” nie dotyczy tylko księży i biskupów
11 maja 2025 | 17:00 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

„Kwestia dobrych pasterzy nie dotyczy tylko księży i biskupów. Ile w naszym życiu jest sytuacji, w których potrzeba nam być dobrymi pasterzami?” – pytał 10 maja bp Krzysztof Włodarczyk.
Podczas Mszy św. z okazji 100-lecia kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz bł. Antoniego Świadka w Bydgoszczy, duchowny zachęcił jej mieszkańców, by pomyśleli o rodzinie, małżeństwie, osobach, z którymi pracują, o przyjaźniach, znajomościach, wspólnocie, gdzie pełnią różne funkcje i posługi. – Może zatem przed nami wspólny rachunek sumienia? – pytał.
Biskup bydgoski zaznaczył, że trzeba dziękować Panu Boga za szczególny dar parafii na Siernieczku. – Jesteśmy też wdzięczni za każde powołanie kapłańskie i zakonne pochodzące z tej wspólnoty. Prośmy, by Chrystus otworzył serce każdego z nas poprzez przyjęcie Go w Komunii św., byśmy dalej z zapałem, dobrowolnie i radośnie przyczyniali się do budowania tej parafii, na trwałym fundamencie, na którym jest ona oparta. Módlmy się o łaskę wytrwałości w naszej wędrówce wiary, ufając, że Chrystus pomnoży dary, które my ofiarujemy Jemu – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.
Na początku lat dwudziestych XX wieku, po powrocie Bydgoszczy do macierzy, po 148 latach zaboru pruskiego, Siernieczek z sąsiednimi dzielnicami został włączony w granice miasta. Teren ten należał częściowo do parafii farnej św. Marcina i Mikołaja oraz św. Mikołaja w Fordonie. W miejscu tym biegła granica pomiędzy archidiecezją gnieźnieńską a diecezją chełmińską ze stolicą w Pelplinie. Ze względu na duża liczbę ludności katolickiej i potrzebę opieki duszpasterskiej, podjęto inicjatywę wybudowania świątyni. Inicjatorem przedsięwzięcia byli mieszkańcy Siernieczka, państwo Cichosławscy. 8 kwietnia 1923 roku, na wniosek ks. prałata Tadeusza Skarbka-Malczewskiego – utworzono ,,Stowarzyszenie Budowy Kościoła dla Siernieczka i okolic.” Projekt wykonał architekt inż. Bogdan Raczkowski.
Budowniczymi kościoła byli: Fac i Jarocki. Pracowało 107 mężczyzn, 16 kobiet i 54 dzieci. Zużyto na 34 fur kamieni na fundamenty, 86 000 cegieł i kilka tysięcy dachówki. Budowa kosztowała ok. 110 tys. złotych z czego w gotówce wydano zaledwie 10 tysięcy. Na resztę składały się ofiary w materiałach, dowolnych daninach, składkach członków stowarzyszenia. Świątynię poświęcono w 1925 roku.
W 1927 roku kościół wizytował prymas Polski abp August Hlond, a w sierpniu biskup chełmiński Stanisław Wojciech Okoniewski. Spełniając życzenia ludności, teren Siernieczka, Brdyujścia i Fordonu wyłączono z diecezji chełmińskiej i włączono do diecezji gnieźnieńskiej w obręb parafii farnej. Prymas zmienił również wezwanie świątyni ze Świętej Rodziny na św. Stanisława Biskupa i Męczennika – którego wizerunek także jest umieszczony na witrażu w prezbiterium. W 2019 roku parafia zyskała współpatrona – bł. ks. Antoniego Świadka, który będąc wikariuszem bydgoskiej fary, opiekował się równocześnie kościołem na Siernieczku. Był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau. Zmarł po jego wyzwoleniu na tyfus plamisty.
Sama parafia erygowana została 1 października 1946 roku przez Prymasa Polski Augusta Hlonda. Pierwszym proboszczem był ks. dr Jan Węckiewicz. Następnie pieczę duszpasterską sprawowali: ks. Józef Batkowski, ks. Tadeusz Pomin, ks. Józef Kozłowski, ks. Konrad Hildenbrand oraz ks. Narcyz Wojnowski. Od 2007 roku wspólnocie przewodzi ks. Janusz Tusk. – Ten kto dziękuje, dwa razy prosi. Dlatego tym bardziej dziękujemy Bogu, że zechciał zamieszkać w tej świątyni – mówił proboszcz, wspominając historię miejsca, dziękując wszystkim za zaangażowanie w powstanie i rozwój parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.