Bp Włodarczyk: żeby żyć w Duchu Świętym, trzeba Go wziąć
08 czerwca 2025 | 07:15 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

„Żeby żyć w Duchu Świętym, trzeba Go wziąć jak Apostołowie i nieść dalej innym” – mówił w Bazylice Mniejszej św. Wincentego a Paulo bp Krzysztof Włodarczyk.Kościół jubileuszowy w centrum miasta był miejscem czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego, które zostało poprowadzone ks. Teodora Sawielewicza z „Zespołem Teobańkologii”.
– Cały Kościół oczekuje na Zesłanie Ducha Świętego – powiedział ks. Sawielewicz. – To czuwanie nie jest jakimś zaklinaniem Pana Boga. Magicznym wołaniem, by Go udobruchać i jakoś łaskawie przyszedł. Ta noc czuwania jest potrzebna nam po to, żeby zrozumieć, gdzie jesteśmy jeszcze pozamykani. Gdzie jeszcze najzwyczajniej w świecie nie chcemy, by Duch Święty przyszedł. Chociaż może deklarujemy, że bardzo potrzebujemy Boga, jesteśmy głęboko wierzący
Jak dodał, jednym z ważnych owoców działania Ducha Świętego, jest odsłonięcie prawdy o grzechu, osobistym pozamykaniu. – Potrzebujemy na to czasu, rozmaitych pomocy i dlatego spotykamy się w kościele, przy pięknej oprawie muzycznej, w liturgicznej wspólnocie, by odnieść ten skutek, jakim jest otwartość na Ducha Świętego – powiedział ks. Sawielewicz.
Czuwanie odbyło się pod hasłem „Doświadcz mocy Ducha Świętego”. – Zesłanie Ducha Świętego ustępuje tylko Zmartwychwstaniu Pańskiemu – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, cytując dalej słowa z Credo: „Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi”. – Czyli Bóg, który jest wszechmogący, ożywia w nas wiarę, jaką otrzymaliśmy na chrzcie świętym. Ożywia nas jako chrześcijan, którzy mają być świadkami Zmartwychwstałego we wspólnocie Kościoła. Jeśli nie weźmiemy Ducha Świętego, nie będzie On nas ożywiał, staniemy się takimi chodzącymi „truposzami” – dodał bp Włodarczyk.
W bazylice św. Wincentego a Paulo zebrało się ok. tysiąc osób. Innym miejscem czuwania w Bydgoszczy był Kościół Rektorski Ducha Świętego, gdzie zorganizowano „Noc 7 Cudów”, na którą zaprosili ojcowie ze Zgromadzenia Ducha Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.