Caritas przypomina o ogrzewalni i pomocy dla osób w kryzysie bezdomności
08 stycznia 2026 | 17:31 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
fot. Pixabay„Każdy może tu przyjść i w ciepłych oraz godnych warunkach spędzić noc” – podkreśla Sylwia Grzyb, rzecznik Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przypominając o działającej w Zielonej Górze ogrzewalni. W związku z utrzymującymi się mrozami organizacja apeluje o przekazywanie informacji o dostępnej pomocy osobom potrzebującym.
Mrozy w Zielonej Górze nie ustępują, dlatego Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zachęca mieszkańców do informowania o funkcjonującej w mieście ogrzewalni i stołówce. Jak zaznacza Sylwia Grzyb, „każdy może tu przyjść i w ciepłych oraz godnych warunkach spędzić noc”.
Ogrzewalnia mieści się przy ul. Dworcowej 21. Korzystają z niej głównie osoby w kryzysie bezdomności, ale także osoby, które nie są w stanie ogrzać swojego mieszkania z powodów finansowych. Na miejscu dostępna jest ciepła herbata, a także telewizor, czasopisma i książki. Do dyspozycji są również toaleta i łazienki.
W tym samym budynku funkcjonuje magazyn pomocy rzeczowej i żywnościowej, w którym osoby potrzebujące mogą otrzymać m.in. ciepłą odzież. Caritas nieustannie apeluje o przekazywanie kurtek, swetrów i innej zimowej odzieży w bardzo dobrym stanie. Jak podkreśla rzecznik, wiele takich rzeczy zalega w domach, a może jeszcze długo posłużyć osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej prowadzi w Zielonej Górze także Schronisko Aktywizujące dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Jana z Kolna 10. Warunkiem skorzystania z pomocy jest zachowanie trzeźwości. Placówka realizuje specjalny program wspierający wychodzenie z kryzysu bezdomności. Na miejscu pracują specjaliści, w tym psychologowie i terapeuci. Obecnie dostępnych jest jeszcze kilka wolnych miejsc.
Jak zaznacza Sylwia Grzyb, osoby zainteresowane mogą zgłosić się bezpośrednio i porozmawiać z pracownikami schroniska, którzy pełnią stałe dyżury. Każda osoba gotowa podporządkować się obowiązującemu regulaminowi może znaleźć tam pomoc i wsparcie.
Warto również przypomnieć, że Caritas prowadzi w Zielonej Górze stołówkę przy ul. Bema 32. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11.30 do 13.00, gdzie wydawana jest ciepła zupa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

