Drukuj Powrót do artykułu

Co będzie się działo w Kościele w Polsce w 2024 roku?

02 stycznia 2024 | 00:16 | oprac. Tomasz Królak | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Piotr Tumidajski

Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na 2024 rok.

STYCZEŃ

6 stycznia –  Pod hasłem „W jasełkach leży!” 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego odbędzie się Orszak Trzech Króli 2024. Zgodnie z tradycją, ulicami kilkuset miejscowości Polski i świata przemaszeruje barwny korowód uczestników wydarzenia, przyodzianych w kolorowe korony. Do udziału w Orszaku zgłosiło się ponad 800 organizatorów, czyli o kilkadziesiąt więcej niż w roku ubiegłym.

Tym razem hasło orszaku zwraca uwagę na tradycję przedstawień jasełkowych zapoczątkowanych 800 lat temu przez Św. Franciszka w Greccio we Włoszech, która rozprzestrzeniła się na cały świat i pragnie zachęcać do tworzenia bożonarodzeniowych widowisk.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli – od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego. Jej głównym celem jest szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych, a także propagowanie wolontariatu oraz działalności charytatywnej.

6 stycznia  jest także dniem modlitwy w intencji misji. Będzie on połączony z ogólnopolską zbiórką pieniędzy na Krajowy Fundusz Misyjny. To także Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Przy tej okazji nastąpi uroczyste zakończenie inicjatywy Kolędników Misyjnych.

6 stycznia obchodzone jest  Święto  Epifanii w Kościele Greckokatolickim, powiązane z obrzędem poświęcenia wody na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie. Centralne uroczystości religijne tradycyjnie odbędą się w Przemyślu.

9 stycznia przypada wspomnienie  Bł. Pauliny Jaricot, założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca.

17 stycznia  pod hasłem „SZALOM „Pokój – Dar Boga” obchodzony będzie XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne wydarzenia zaplanowano w Radomiu. Do organizacji specjalnej liturgii słowa zachęcane są wszystkie parafie.

W dniach 18-25 stycznia pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10,27) obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Podczas wydarzenia rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza 10,25-37. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN).

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia w polskokatolickiej katedrze Św. Ducha w Warszawie. Postanowiono, aby ofiary zbierane w trakcie nabożeństw zostały przekazane na projekt: Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech, w którym od ponad 25 lat biorą udział oficjalni przedstawiciele Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickiego z państw projektu.

21 stycznia przypadają w tym roku obchody  Niedzieli Słowa Bożego – inicjatywy ustanowionej przez papieża Franciszka.

26 stycznia pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” obchodzony będzie XXIV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbędą się w Łodzi, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

 

LUTY

2 lutego obchodzony będzie  Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Zgodnie z tradycją przeprowadzona zostanie ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.

W dniach 5-9 lutego z udziałem delegatów z Polski odbędzie się  Europejskie spotkanie Papieskich dzieł Misyjnych w Budapeszcie.

11 lutego już po raz  30. obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego.

W dniach 11-17 lutego  Kościół w Polsce przeżywać będzie  57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

16 lutego przypada  Dzień modlitwy wynagradzającej i pokuty za nadużycia duchownych wobec małoletnich

25 lutego odbędzie się Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Zaplanowano ogólnopolską zbiórkę pieniędzy do puszek na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom (Dzieło Pomocy Ad Gentes).

 

MARZEC

13 marca, w rocznicę wyboru kard. Bergoglio na papieża, odbędzie się  Święto Papieskie.

24 marca  przypada  Dzień Misjonarzy Męczenników.

25 marca obchodzony będzie Dzień świętości życia.

26 marca Kościół w Polsce będzie się modlił za więźniów.

W dniach 28-30 marca (Triduum Paschalne) odbędzie się ogólnopolska inicjatywa „Noc konfesjonałów”.

 

KWIECIEŃ

7 kwietnia obchodzone będzie  Święto Miłosierdzia Bożego. Centralne uroczystości zaplanowano w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jest to także święto patronalne Caritas. Święto Miłosierdzia Bożego jest zarazem początkiem Tygodnia Miłosierdzia (7-13 kwietnia).

8 kwietnia, w  liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzony będzie  Dzień Świętości Życia.

Na 12-14 kwietnia w Krakowie odbędzie się Ogólnopolskie Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich.

14 kwietnia przypada Święto Chrztu Polski.

W dniach 21-27 kwietnia obchodzony będzie Tydzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

W dniach 27-28 kwietnia w Gnieźnie odbędą się ogólnopolskie uroczystości odpustowe św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. W ramach tego wydarzenia zaplanowano wręczenie krzyży misyjnych.

28 kwietnia już po raz  18. odbędzie się Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i innych użytkowników dróg (MIVA Polska wraz z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców).

29 kwietnia  to Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej i Pielgrzymka duchownych do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

 

MAJ

Na 1-3 maja w Gnieźnie zaplanowano  Ogólnopolski Kongres „Odkryj małżeństwo”.

3 maja  na Jasnej Górze przeżywana będzie uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski. W wydarzeniu weźmie udział Episkopat Polski.

3 maja, w Święto Konstytucji 3 Maja, w Warszawie odprawiona zostanie Msza św. z udziałem Wojska Polskiego i najwyższych władz państwowych.

11 maja odbędzie się 23. Ogólnopolska pielgrzymka kierowców na Jasną Górę, z dziękczynieniem misjonarzy za pomoc kierowców w zakupie środków transportu.

12 maja w Krakowie  zaplanowano uroczystości odpustowe św. Stanisława, głównego patrona Polski.

18 maja przypada   80. rocznica bitwy pod Monte Cassino.

19 maja  odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka kobiet na Jasną Górę.

22 maja –  Finał XXII Konkursu „Mój szkolny Kolega z misji” (Dzieło Pomocy „Ad Gentes”).

24 maja  to  Dzień modlitw za Kościół w Chinach (liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych).

26 maja odbędzie się Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich.

 

CZERWIEC

1 czerwca  w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się Jutrznia Lednicka a następnie rozpocznie się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich.

2 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczyste obchody 16. Dnia Dziękczynienia i Święta Opatrzności Bożej.

W dniach 7-9 czerwca w Gnieźnie zaplanowano rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka.

W dniach 10-12 czerwca odbędą się obchody 900-lecia Misji św. Ottona z Bambergu. W uroczystościach jubileuszowych weźmie udział Episkopat Polski, który w tych dniach zbierze się na zebraniu plenarnym w Szczecinie.

W dniach 14-15 czerwca odbędzie się  Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej w Polsce na Jasną Górę.

29 czerwca – Pielgrzymka grekokatolików do sanktuarium św. apostołów Piotra i Pawła w Chrzanowie.

 

LIPIEC

19 lipca odbędzie się  Pielgrzymka rodzin grekokatolików z Polski, Słowacji i Ukrainy na Świętą Górę Jawor.

23 lipca  zostanie zainaugurowany 25. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Tradycyjnie już inicjatywie towarzyszy „Akcja św. Krzysztof 1 gr za 1 km szczęśliwej jazdy” wraz ze zbiórką ofiar na środki transportu dla misjonarzy (MIVA Polska).

31 lipca – Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Msza św., Warszawa, pl. Krasińskich, godz. 18.00)

 

SIERPIEŃ

Tradycyjnie Episkopat Polski zachęca wszystkich, by był to miesiąc dobrowolnej abstynencji od alkoholu.

1 sierpnia obchodzony jest   Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

15 sierpnia na Jasnej Górze pielgrzymi i inni wierni przeżywać będą uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej.

15 sierpnia, w  Święto Wojska Polskiego w katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowana będzie Msza św. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz państwowych.

15 sierpnia, w Święto Zaśnięcia NMP grekokatolicy z Podkarpacia, Słowacji i Ukrainy pielgrzymować będą na do cerkwi na Górze Zjawienia k. Kalwarii Pacławskiej.

15 sierpnia przypada Wielki Odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej.

18 sierpnia do Piekar Śląskich pielgrzymować będą kobiety i dziewczęta.

26 sierpnia pielgrzymi i inni wierni obchodzić będą na Jasnej Górze  uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

WRZESIEŃ

1 września   przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tradycyjnie już obchodom na Westerplatte towarzyszyć będą modlitwy.

8 września odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka grekokatolików do Sanktuarium Matki Bożej w Białym Borze.

W dniach 8-14 września Kościół w naszym kraju przeżywać będzie Tydzień Wychowania.

Na 10-11 września  w Warszawie na jesiennym spotkaniu zgromadzą się członkowie Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych. Następnego dnia będzie miała miejsce inauguracja roku formacyjnego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

15 września  –   Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa, Sanktuarium św. Stanisława Kostki.

15 września  odbędzie się ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę.

15 września to  Dzień modlitw w intencji Środków Społecznego Przekazu.

17 września –  w 85. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę obchodzony będzie Dzień Golgoty Wschodu. W katedrze polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona Msza św.

W dniach 18-20 września  w Żdżarach  k. Rawy Mazowieckiej odbędą się ogólnopolskie rekolekcje duszpasterzy akademickich a po ich zakończeniu – Ogólnopolska Konferencja Duszpasterzy Akademickich.

W dniach 21-22 na ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę spotkają się małżeństwa i rodziny.

29 września  obchodzony będzie  Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców.

 

PAŹDZIERNIK

1 października Kościół będzie wspominał św. Teresę od Dzieciątka Jezus, patronkę misji.

13 października przypada  23. Dzień Papieski.

15 października  –   Dzień dziecka utraconego.

W dniach 17-20 października na KUL odbędzie się  VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej.

19 października na Jasnej Górze odbędzie się  Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań.

W niedzielę 20 października, w  Światowym Dniu Misyjnym w całej Polsce przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna (taca) na Papieskie Dzieła Misyjne. Tego samego dnia zainaugurowany zostanie Tydzień Misyjny (20-29 października).

W dniach 24-26 października odbędzie się  XXI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Tego samego dnia w Gnieźnie zorganizowane zostanie Forum Duszpasterskie.

 

LISTOPAD

4 listopada, we wspomnienie św. Karola Boromeusza, twórcy i patrona seminariów duchownych, rozpocznie się doroczna akcja AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów).

10 listopada to Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym.

11 listopada, w  Narodowe Święto Niepodległości w Świątyni Opatrzności  Bożej w Warszawie odprawiona zostanie Msza św. z udziałem Wojska Polskiego i najwyższych władz państwowych.

17 listopada przypada Światowy Dzień Ubogich.

17 listopada  to  Światowy dzień pamięci o ofiarach wypadków drogowych. Towarzyszyć mu będzie akcja Ratujemy życie – misyjny ambulans.

W dniach 18-20 listopada w Trabowie odbędzie się Kongres Nowej Ewangelizacji.

24 listopada Ogólnoświatowy dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Modlitwa we wszystkich świątyniach w intencji zmarłych w wyniku represji stalinowskich.

24 listopada Niedziela Chrystusa Króla – święto patronalne Akcji Katolickiej.

30 listopada – 1 grudnia  –  Sesja misjologiczna i ogólnopolskie czuwanie Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych (Jasna Góra).

 

GRUDZIEŃ

3 grudnia   przypada wspomnienie  Franciszka Ksawerego, patrona misji.

4 grudnia – Dzień modlitw za bezrobotnych.

8 grudnia    Dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie.

13 grudnia  –   Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego.

26 grudnia   –  Uroczyste posłanie Kolędników Misyjnych.

29 grudnia – święto Świętej Rodziny – dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w parafiach.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.