Drukuj Powrót do artykułu

Częstochowa: ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego

19 stycznia 2014 | 22:34 | ks. mf Ⓒ Ⓟ

„Gromadzimy się w świątyni, aby wypełnić testament Jezusa: „Aby byli jedno” – mówił dziś w kazaniu ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej podczas Ekumenicznego Nabożeństwa Słowa Bożego. Zorganizowano je w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Nabożeństwu przewodniczył ks. Zdzisław Wójcik proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Na rozpoczęcie nabożeństwa ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie przypomniał, że „ekumenizm jest tą drogą Kościoła, z której nie ma odwrotu.” – Potrzebujemy jako chrześcijanie modlitwy, świadectwa, poznania siebie, odpowiedniej wiedzy i nawrócenia serca. Bowiem bez nawrócenia serca nie ma ekumenizmu – mówił ks. Grabowski.

Podczas nabożeństwa prawosławny duchowny ks. Drabiuk podkreślił, że „każde zgromadzenie modlitewne chrześcijan jest nabożeństwem, w którym zbierają się wierni wyznawcy Chrystusa i On Sam”. – Tylko wtedy kiedy gromadzimy się w imię Pana przychodzimy nie dla jakiegoś interesu, ale z sercem przepełnionym wiarą i nadzieją – dodał.

Proboszcz parafii prawosławnej w Częstochowie zaapelował o to, aby „docenić ważność daru jedności.” – Chrystus pragnie, abyśmy byli pojednani. W Chrystusie jesteśmy jedno. Chrześcijanin każdego dnia powinien modlić się o zachowanie daru jedności – wołał duchowny.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m. in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz prawosławnej parafii pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie , ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk proboszcz Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Gniazdowie k. Koziegłów, ks. Andrzej Pękalski z parafii rzymsko katolickiej Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kleszczowie.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w w Kościele powszechnym w dniach 18-25 stycznia pod hasłem "Czyż Chrystus jest podzielony?" (1 Kor 1,1–17). Częstochowskim obchodom tygodnia ekumenicznego towarzyszą również słowa papieża Franciszka: „Szukanie dróg jedności staje się pilne”.

Ważnym punktem tygodnia ekumenicznego będzie panel dyskusyjny nt. „Ekumenizm – dlaczego i po co? Odpowiedź katolika, prawosławnego i ewangelika”, który odbędzie się 21 stycznia o godz. 11. 30 w auli Wydziału Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, (ul. Zbierskiego 2/4).

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończy ekumeniczne kolędowanie, w kościele ewangelicko-augsburskim 25 stycznia o godz. 18.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Częstochowa: Ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego

23 stycznia 2011 | 18:24 | ks. mf Ⓒ Ⓟ

Nie ustawajmy w modlitwie o wzajemne poznanie, zrozumienie i zaakceptowanie – apelował ks. radca Krzysztof Góral z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego podczas Ekumenicznego Nabożeństwa Słowa Bożego. Zorganizowano je w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. w Częstochowie.

Podczas nabożeństwa ewangelicki duchowny ks. Góral mówił o znaczeniu modlitwy chrześcijańskiej. Modlitwa, do której zachęca nas Chrystus to wielki przywilej dla chrześcijanina, ale także codzienny obowiązek – podkreślał. Przedstawiciel Kościoła Ewangelicko-Reformowanego przypomniał, że „człowiek wiary musi się modlić”. – Jeśli wierzymy to nie porzucamy w naszym życiu modlitwy – dodał ks. Góral.

Kaznodzieja podkreślił również znaczenie modlitwy o jedność chrześcijan. – Trzeba, aby przez szczerą modlitwę mogły być przezwyciężone wszelkie różnice miedzy nami. Jeśli chcemy dobrze modlić się o jedność Kościoła to trzeba zaakceptować prawdę o Bożej dobroci, prawdę, że Bóg jest naszym Ojcem – mówił ks. radca.

– Ekumenizm jest drogą Kościoła, od której nie ma odwrotu. Kościół w Polsce i w Europie potrzebuje entuzjazmu chrześcijańskiej wiary i jedności – mówił witając wszystkich na wspólnej modlitwie ks. dr Jarosław Grabowski, diecezjalny referent ds. ekumenizmu. Ekumenicznemu Nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczył ks. Andrzej Sobota, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Częstochowie w

We wspólnej modlitwie wzięli udział m. in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: bp Jerzy Szotmiller emerytowany administrator diecezji krakowsko-częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego, ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz prawosławnej parafii pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie , ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Andrzej Pękalski z parafii rzymsko katolickiej Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kleszczowie oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej wraz z ojcem duchownym ks. Pawłem Dzierzkowskim.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Częstochowie obchodzony jest pod hasłem „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2,42).

Na zakończenie tygodnia ekumenicznego 25 stycznia o godz. 18 Mszę św. o jedność chrześcijan odprawi w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. Należą do niej: parafia ewangelicko-augsburska, której proboszcz ks. prof. Marcin Hintz w listopadzie ubiegłego roku został proboszczem parafii w Sopocie, a na początku grudnia został wybrany przez Synod biskupem luterańskiej diecezji pomorsko-wielkopolskiej; parafia prawosławna, wznosząca swoją świątynię przy ul. Kopernika, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk; parafia polskokatolicka, w której rezyduje bp Jerzy Szotmiller, emerytowany administrator diecezji krakowsko-częstochowskiej. W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r., której proboszczem jest ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk. W Kleszczowie istnieje parafia ewangelicko-reformowana.

W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, który działa na terenie Częstochowy, Zawiercia, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Częstochowa: Ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego

18 stycznia 2010 | 10:53 | ks.mf / maz Ⓒ Ⓟ

Świadkowie Chrystusa muszą przed dzisiejszym światem świadczyć Ewangelię, miłość i pojednanie – mówił w homilii ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz prawosławnej parafii pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie podczas Ekumenicznego Nabożeństwa Słowa Bożego.

Ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przewodniczył ks. Jarosław Ginter proboszcz parafii pw. Św. Jana Sarkandra, rozpoczęło obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m. in. różnych Kościołów chrześcijańskich oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej, na czele ks. dr Andrzejem Przybylskim rektorem seminarium.

– Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzeba jedności chrześcijan, potrzeba nawrócenia serc – mówił witając wszystkich na wspólnej modlitwie ks. dr Jarosław Grabowski, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

W homilii ks. mitrat Drabiuk podkreślił konieczność wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan i otwarcia się na łaskę Boga. – Módlmy się, aby Bóg sprawił, byśmy byli jedną rodziną. Spotkanie różnych tradycji pozwala nam uświadomić sobie to, że Bóg przemawia na wiele sposobów, że Jego łaska ogarnia wszystkich – mówił ks. Drabiuk.

Duchowny Kościoła prawosławnego docenił również wielką wagę dialogu ekumenicznego. – Jeszcze nie mogę stanąć przy ołtarzu, by z waszym kapłanem sprawować Eucharystię, ale stoję przy ambonie. To ogromny krok jaki uczyniliśmy przez 102 lata dialogu ekumenicznego. Jesteśmy wszyscy dziećmi Jednego Boga – podkreślił.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej będzie obchodzony pod hasłem „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24, 48), w dniach 17-25 stycznia.

Na zakończenie tygodnia ekumenicznego 25 stycznia o godz. 18 Mszę św. o jedność chrześcijan odprawi w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi (Al. Najświętszej Maryi Panny 56) abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej prowadzona jest głównie pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a Kościołami zrzeszonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej. I tak w Częstochowie działają parafie: ewangelicko-augsburska, której proboszcz ks. dr hab. Marcin Hintz na początku listopada ubiegłego roku został mianowany biskupem wojskowym, czyli Naczelnym Kapelanem Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego; parafia prawosławna, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk; parafia polskokatolicka, w której rezyduje bp Jerzy Szotmiller, emerytowany administrator diecezji krakowsko-częstochowskiej.

W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r., której proboszczem jest ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk. W Kleszczowie istnieje parafia ewangelicko-reformowana. W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów.

Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, który działa na terenie Częstochowy, Zawiercia, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Częstochowa: Ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego

17 stycznia 2010 | 18:58 | ks.mf Ⓒ Ⓟ

Świadkowie Chrystusa muszą przed dzisiejszym światem świadczyć Ewangelię, miłość i pojednanie – mówił w homilii ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz prawosławnej parafii pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie podczas Ekumenicznego Nabożeństwa Słowa Bożego, które odbyło się dzisiaj w kościele pw. Św. Jana Sarkandra w Częstochowie.

Ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przewodniczył ks. Jarosław Ginter proboszcz parafii pw. Św. Jana Sarkandra, rozpoczęło obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m. in. różnych Kościołów chrześcijańskich oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej, na czele ks. dr Andrzejem Przybylskim rektorem seminarium.

– Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzeba jedności chrześcijan, potrzeba nawrócenia serc – mówił witając wszystkich na wspólnej modlitwie ks. dr Jarosław Grabowski, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

W homilii ks. mitrat Drabiuk podkreślił konieczność wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan i otwarcia się na łaskę Boga. – Módlmy się, aby Bóg sprawił, byśmy byli jedną rodziną. Spotkanie różnych tradycji pozwala nam uświadomić sobie to, że Bóg przemawia na wiele sposobów, że Jego łaska ogarnia wszystkich – mówił ks. Drabiuk.

Duchowny Kościoła prawosławnego docenił również wielką wagę dialogu ekumenicznego. – Jeszcze nie mogę stanąć przy ołtarzu, by z waszym kapłanem sprawować Eucharystię, ale stoję przy ambonie. To ogromny krok jaki uczyniliśmy przez 102 lata dialogu ekumenicznego. Jesteśmy wszyscy dziećmi Jednego Boga – podkreślił.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej będzie obchodzony pod hasłem „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24, 48), w dniach 17-25 stycznia.

Na zakończenie tygodnia ekumenicznego 25 stycznia o godz. 18 Mszę św. o jedność chrześcijan odprawi w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi (Al. Najświętszej Maryi Panny 56) abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej prowadzona jest głównie pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a Kościołami zrzeszonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej. I tak w Częstochowie działają parafie: ewangelicko-augsburska, której proboszcz ks. dr hab. Marcin Hintz na początku listopada ubiegłego roku został mianowany biskupem wojskowym, czyli Naczelnym Kapelanem Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego; parafia prawosławna, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk; parafia polskokatolicka, w której rezyduje bp Jerzy Szotmiller, emerytowany administrator diecezji krakowsko-częstochowskiej.

W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r., której proboszczem jest ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk. W Kleszczowie istnieje parafia ewangelicko-reformowana. W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów.

Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, który działa na terenie Częstochowy, Zawiercia, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.