Dialog międzyreligijny ma rozpalić płomień nadziei
06 czerwca 2025 | 04:00 | tom, Vatican News | Rzym Ⓒ Ⓟ

Pilna potrzeba rozpalenia nadziei w świecie rozdartym wojnami, zamknięciem, indywidualizmem. To apel uczestników międzynarodowej konferencji „Buddyści, chrześcijanie, hinduiści, dżiniści i sikhowie. W dialogu i współpracy, aby odnowić i rozpalić nadzieję w naszych czasach”, zorganizowanej w czwartek w Rzymie przez Dykasterię ds. Dialogu Międzyreligijnego i Centrum Studiów Międzyreligijnych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.
Chrześcijanie i „Nostra aetate”
Po zapaleniu tradycyjnej indyjskiej lampy, pozdrowieniach ojca Giuseppe Di Luccio, przewodniczącego Collegium Maximum Gregorianum, chwili ciszy ku czci papieża Franciszka i dziękczynieniu za Leona XIV, otwierając obrady kard. George Jacob Koovakad, prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, nawiązał do dokumentu Soboru Watykańskiego II. Przypomniał, że od czasu jego ogłoszenia w 1965 r. „Nostra aetate” „inspirowała i prowadziła chrześcijan i innych do budowania mostów przyjaźni oraz promowania współpracy i komunii z ludźmi wszystkich religii, dla prawdziwego dobra każdej osoby i całego społeczeństwa”.
Jedną z największych trosk naszych czasów, zauważył kard. Koovakad, „jest utrata nadziei mas” spowodowana ubóstwem, bezrobociem, chorobami, katastrofami, konfliktami, ale także dewastacją środowiska, dyskryminacją, niesprawiedliwością, podziałami i przemocą „w imię pochodzenia etnicznego, religii i narodowości” podczas gdy rośnie poczucie „obojętności wobec uzasadnionych potrzeb, praw i aspiracji innych ludzi i narodów” oraz „nieludzkiej postawy wobec cierpienia bliźnich”. Dodał, że w obliczu „poczucia rozpaczy, któremu towarzyszy pesymizm i cynizm”, rolą wierzących jest właśnie „odnawianie i rozpalanie nadziei w umysłach i sercach ludzi”, zgodnie ze „zbiorową odpowiedzialnością”.
Hinduiści, buddyści, dżiniści i sikhowie
Dla Franco di Maria Jayendranatha, przewodniczącego Włoskiej Unii Hinduistycznej, dialog jest „potrzebą wspólną dla wszystkich”: „najbardziej produktywne” są właśnie spotkania „między ludźmi różnych wyznań, którzy wymieniają opinie” zgodnie z doświadczeniem, „które może tylko zjednoczyć”. Aby „zbudować” pokój, powiedział, musimy jednak „zacząć od problemów”, od ich „jasnej analizy”. Przywołał dzisiejsze antagonizmy między Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami i Europą, rzutowane na szersze ramy kwestii, które „podważają fundamenty naszego świata”, od kapitalizmu po technologię, „która nie ma już etyki, a jedynie cele”.
Filippo Scianna, przewodniczący Włoskiej Unii Buddyjskiej, zwrócił uwagę, że nadzieja jest dziś „dobrem, którego brakuje”: ponowne odkrycie razem, jak ją zachować i rozpalić „jest aktem troski o ludzkość”. Zaapelował o „powrót do refleksji w świecie ciszy”. W rozmowie z watykańskimi mediami Scianna wyjaśnił, że „żyjemy w czasach wielkiego hałasu, wielkiego zgiełku, w którym brakuje czasu na słuchanie siebie, drugiego człowieka, pustki, jako warunku, aby móc mieć ludzki czas na refleksję, analizę, dogłębną analizę”. Nadzieja zatem „może być zakorzeniona jedynie w słuchaniu, w dialogu, w refleksji, która staje się refleksją z samym sobą i z drugim”.
Mehool Sanghrajka z Instytutu Dżinologii w Londynie w przesłaniu na konferencję wyjaśnił, że dla dżinistów życie jest „święte”, a nadzieja wiąże się ze „zrozumieniem karmy, która kształtuje życie, środowisko i przyszłe okoliczności”.
Gursharan Singh, sekretarz stowarzyszenia Sikhi Sewa, podkreślił kluczowy charakter dialogu, ponieważ „w świecie nękanym wojnami, podziałami, kryzysami środowiskowymi, zjednoczenie się jest jak płomień w nocy”. „Droga do pokoju – powiedział – wiedzie przez słuchanie, szacunek i wzajemną służbę pozwalając się dotknąć słowom innych i wnosząc znaki światła do naszych społeczności”.
Wraz z nim wystąpił również Bismay Singh, rzecznik młodych ludzi ze stowarzyszenia Sewa, który w rozmowie na marginesie chciał podkreślić, jak dzięki dialogowi „stajemy się oświeceni”, zachęcając każdego, by nie patrzył na innych jak na ludzi „obcych”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.