Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja tarnowska ma 19 nowych kapłanów

28 maja 2016 | 12:40 | eb Ⓒ Ⓟ

Biskup tarnowski Andrzej Jeż udzielił święceń kapłańskich 19 diakonom Wyższego Seminarium Duchownego i dwóm ze Zgromadzenia Księży Filipinów. Uroczystość z udziałem biskupów pomocniczych, wspólnoty seminaryjnej, rodzin nowych kapłanów i przedstawicieli parafii neoprezbiterów odbyła się w bazylice katedralnej w Tarnowie.

„Kapłaństwo jest dla mnie naśladowaniem Chrystusa, w tym co dokonał na ziemi i co pragnie kontynuować w misji zbawiania świata” – mówi ks. Roman Hopej z parafii św. Antoniego z Krynicy – Zdroju.

Dla ks. Dawida Włodarczyka z Męciny kapłaństwo to dar i łaska. W ramach praktyk duszpasterskich on był w Niemczech. „Ciężko dziś coś powiedzieć o przyszłości, ale jestem otwarty, jeśli Bóg mnie zawoła, nie będę miał nic przeciwko temu, by jakąś część swojego życia poświęcić dla ludzi w innych krajach czy kontynentach” – dodał nowy kapłan.

Biskup tarnowski mówił w homilii, że trwający w Kościele Rok Miłosierdzia stanowi bogatą w teologiczne przesłanie oprawę dla narodzin do kapłaństwa. Bp Jeż prosił wiernych, by modlili się, aby nowi księża stawali się „Miłosierni jak Ojciec”, by byli ewangeliczną „solą ziemi” i światłem świata.

„Ikona miłosierdzia objawiona w Jezusie Chrystusie, który dotyka człowieka aż do głębi, który przemienia jego życie, który niesie poranionego i słabego człowieka na własnych ramionach, który uczy człowieka patrzeć na świat swoimi oczyma, ta ikona powinna być ikoną waszego kapłaństwa” – powiedział biskup.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej mówiąc do przyszłych księży, że w codziennej posłudze, staną przed ludźmi cierpiącymi i doświadczającymi różnych trosk i zmartwień, podkreślał, by okazywali im zawsze miłość, szacunek i troskę Kościoła, bo w nich cierpi, choruje i czeka nasz Pan Jezus Chrystus.

„Okazywana przez nas innym miłość miłosierna jest największą siłą przemieniającą ten świat i ludzkie serca. Ona bowiem wydobywa z człowieka to, co najlepsze i najszlachetniejsze” – dodał.

Bp Andrzej Jeż prosił nowych kapłanów, by dbali ustawicznie o to, by „sól otrzymanej dziś łaski sakramentu święceń kapłańskich nigdy nie utraciła smaku”.

„Otaczamy was dzisiaj płaszczem gorącej modlitwy, abyście zawsze pozostali wierni kapłańskim przyrzeczeniom i byście potrafili skutecznie wnosić we współczesny świat smak ewangelicznych wartości oraz światło budującego świadectwa człowieka, który sam nosi w sobie oblicze miłosiernego Ojca” – dodał.

Zdaniem biskupa, nade wszystko trzeba nieść wszystkim – największy skarb Kościoła – Eucharystię.

„Nie ma na świecie bardziej świętej czynności, w której mógłby uczestniczyć człowiek, ani ważniejszego czasu nad czas sprawowania Najświętszej Eucharystii” – podkreślił.

Dwunastu nowych księży pochodzi z regionu sądeckiego, a siedmiu z tarnowskiego. „Prawie wszyscy nowi księża usłyszeli głos powołania po maturze. Dwóch przyszło do seminarium nieco później, jeden z nich rozpoczął studia na politechnice, a drugi przygotowywał się do pracy w aptece decydując się na policealną szkołę farmaceutyczną” – mówi ks. dr hab. Andrzej Michalik, rektor WSD w Tarnowie.

Zdaniem rektora, także takie doświadczenia mogą się przydać kapłanom. Ks. Michalik uważa, że nowi kapłani są dobrze przygotowani do pełnienia tej posługi. Za nimi sześć lat formacji seminaryjnej, ale także praktyki w szpitalach i w parafiach, głoszenie kazań, praca z młodzieżą, katechizacja. Czterech nowych księży było już za misyjnych stażach – w Afryce i Ameryce Południowej. Na razie jednak czekają na nich pierwsze parafie. Gdzie rozpoczną posługę duszpasterską ? Dowiedzą się już we wtorek.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja tarnowska ma 23 nowych kapłanów

30 maja 2015 | 12:02 | eb Ⓒ Ⓟ

Diecezja tarnowska ma 23 nowych kapłanów. Święceń udzielił dziś diakonom biskup tarnowski Andrzej Jeż. Uroczystość odbyła się w bazylice katedralnej, w obecności obrazu "Jezu Ufam Tobie" oraz relikwii św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny. Parafia katedralna przeżywa bowiem peregrynację obrazu.

Dla nowych kapłanów ma to duże znaczenie. „Jest to wielki symbol, mamy się stać szafarzami miłosierdzia. Modlimy się, by być dobrymi spowiednikami, to znaczy potępiać grzech, ale nie człowieka” – powiedział ks. Krzysztof Kutek.

W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż także nawiązał do peregrynacji.

„Obraz 'Jezu Ufam Tobie’ wytycza istotny kierunek w życiu każdego kapłana, a dla Was jest jednym z pierwszych drogowskazów na kapłańskie życie: być człowiekiem o oczach, które patrzą na świat przez pryzmat Jezusa Miłosiernego, który jest Odkupicielem człowieka” – powiedział biskup.

Ordynariusz tarnowski zachęcał nowych kapłanów, by szukali ludzi zwłaszcza zagubionych.

„W wypełnianiu waszej misji kapłańskiej szukajcie pola współpracy z każdym człowiekiem dobrej woli, pamiętając, że Ewangelię trzeba głosić wszystkim, nikogo nie wykluczając, zawsze z nadzieją na ewangeliczny plon. Niech bliska Wam będzie postawa św. Jana Pawła II – „szukałem was…” – dodał bp Jeż.

Przygotowania do kapłaństwa trwały sześć lat, podczas formacji seminaryjnej. Oprócz zgłębiania teologii, były też praktyki w szpitalach i parafiach. Niektórzy z nowych kapłanów byli też na misjach, ponieważ praktyki odbyli w Afryce i Ameryce Południowej. Ponadto będąc w seminarium część z nich mogła się przekonać osobiście jakie są potrzeby Kościoła w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Norwegii.

Ks. Witold Tadeusiak pracował Norwegii i nie wyklucza, że tam wróci.

„Mogłem poznać innych ludzi, inne podejście do Kościoła i organizację oraz dzielić się radością Ewangelii w Oslo. To niezwykle cenne doświadczenie” – dodał kapłan.

Ks. Damian Siciarz był na praktyce w Peru. Miesięczne doświadczenie misyjne już procentuje w jego życiu.

„Zbudowałem się wiarą tamtych ludzi. Bardzo ją entuzjastycznie przeżywają. Lepiej rozumiem pracę misjonarzy i łatwiej będzie mi podczas tych wakacji prowadzić oazę misyjną” – podkreślił.

Misyjne powołanie dojrzewa także u innych neoprezbiterów. „Byłem w Ekwadorze. W tym roku planuje razem z klerykami lecieć na staż misyjny do Peru. Kiełkuje u mnie w sercu to misyjne powołanie. Zobaczymy co z tego wyjdzie w przyszłości” – mówi ks. Tomasz Kaczor.

Święcenia to wielka radość dla całej wspólnoty seminaryjnej mówi rektor ks. dr hab. Andrzej Michalik. „W nowych kapłanach jest dużo dobrej woli i pragnienie pójścia do ludzi, ale dopiero pracując w duszpasterstwie stajemy się duszpasterzami. Cieszymy się z każdego powołania. Do seminarium zgłaszają się także kolejni kandydaci. Jest ich już kilkunastu” – dodał rektor.

W niedzielę nowi kapłani będą w swoich parafiach odprawiać pierwsze Msze św. We wtorek Msza prymicyjna zostanie odprawiona w seminarium, także przed obrazem Jezu Ufam Tobie i relikwiami św. Jana Pawła II i siostry Faustyny. Wspólnota seminaryjna będzie wówczas przeżywać nawiedzenie obrazu.

Nowi kapłani pochodzą m.in. z Dębicy, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej oraz z Mielca, Brzeska, Krynicy i Bochni. 2 czerwca dowiedzą się o swoich pierwszych parafiach.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja tarnowska ma 31 nowych kapłanów

31 maja 2014 | 14:35 | eb Ⓒ Ⓟ

31 nowych kapłanów wyświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Uroczystości w bazylice katedralnej zgromadziły rodziny, przedstawicieli parafii neoprezbiterów oraz biskupów pomocniczych, kapłanów, alumnów i siostry zakonne. Biskup wzywał neoprezbiterów, by wykazywali odwagę.Diecezja tarnowska ma 31 nowych kapłanów. Święceń udzielił diakonom biskup tarnowski Andrzej Jeż. Uroczystości w bazylice katedralnej zgromadziły rodziny, przedstawicieli parafii neoprezbiterów oraz biskupów pomocniczych, kapłanów, alumnów i siostry zakonne.

„Trudno opisać słowami to, co się czuje, wielka radość z tego, że jest się kapłanem, posłanym do ludzi. Można Chrystusa głosić całym sercem. Dziś trzeba być otwartym i szczerym kapłanem. Bardzo chciałbym pracować z młodymi ludźmi. Jak będziemy mieć w Kościele młodych, to będziemy mieć następców – księży i dobrych chrześcijan” – mówi ks. Maciej Igielski.

Nie lękajcie się świata, od Maryi uczmy się odwagi – mówił do nowych kapłanów, biskup tarnowski Andrzej Jeż. „Brak odwagi, czyli tchórzostwo, jest zawsze pewną formą egoistycznego zatrzymania swojego życia tylko dla siebie. Wycofujemy się lękliwie z sytuacji trudnych, kiedy nie chcemy, by to, co tak dobitnie nazywamy , zostało w jakiś sposób naruszone. Może to być wygoda życiowa, posiadanie rzeczy materialnych, osiągnięta stabilizacja czy też zdobyta pozycja życiowa. Prawdziwa odwaga i męstwo pomagają żyć w wolności serca i dążyć do osiągnięcia trudnego dobra. Strach i obawy wobec wielości trudnych spraw i sytuacji są nieuniknioną częścią naszego życia, również tego kapłańskiego” – mówił bp Jeż.

„W waszej codziennej posłudze staniecie przed ludźmi przygniecionymi brzemieniem różnych trosk i zmartwień; będziecie odwiedzać ludzi doświadczonych krzyżem choroby, starości, cierpienia i odrzucenia. Okazujcie im zawsze miłość, szacunek i troskę Kościoła, bo w nich cierpi, choruje i czeka nasz Pan Jezus Chrystus. Miłość miłosierna jest największą siłą przemieniającą świat i ludzkie serca” – dodał kaznodzieja.

Biskup podkreślił też, że posługa kapłańska czerpie sens z zakorzenienia w Bożej miłości i ze zjednoczenia z Nim. „Gdyby tego zabrakło, gdyby pozostała jedynie pragmatyka duszpasterska, jedynie ludzki czynnik psychologicznej satysfakcji, wszystko byłoby okaleczone i niepełne” – mówił biskup.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja tarnowska ma 27 nowych kapłanów

26 maja 2012 | 17:26 | eb Ⓒ Ⓟ

Bp Andrzej Jeż nowo mianowany biskup tarnowski, wyświęcił na kapłanów 27 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Do tego dnia przygotowywali się oni przez sześć lat nauki i formacji. Nowym kapłanom w tym ważnym dla nich dniu towarzyszyły rodziny, wspólnota seminaryjna i delegacje z parafii, z których pochodzą.

Uroczystej Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył bp Jeż. W homilii powiedział, że słowa Chrystusa „Ty pójdź za Mną!” wskazują stały i jedyny właściwy kierunek kapłańskiego życia.

„Drogi Bracie! Przez sakrament święceń prezbiteratu staniesz się kapłanem Jezusa Chrystusa. Bądź nim zupełnie! Całym swym – niepodzielnym sercem. Całą i niepodzielną rzeczywistością twojego życia. Wtedy będziesz dla świata prawdziwym obrazem Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza!” – powiedział biskup.

Kaznodzieja wskazywał, że aby być dobrym i godnym sługą Chrystusa, trzeba żyć Eucharystią i karmić się nią nieustannie.

„Przystępując do ołtarza — waszej codziennej szkoły, gdzie uczycie się świętości, komunii z Jezusem, sposobu poznawania Jego uczuć — aby ponawiać ofiarę Krzyża, będziecie coraz bardziej odkrywać bogactwo i czułość miłości boskiego Mistrza, który dziś powołuje was do głębszej przyjaźni. Jeśli będziecie Go słuchać z uległością, jeśli będziecie Go wiernie naśladować, nauczycie się uobecniać w swym życiu i posłudze duszpasterskiej Jego miłość i troskę o zbawienie dusz. Każdy z was, drodzy kandydaci do kapłaństwa, stanie się z pomocą Jezusa dobrym pasterzem, gotowym oddać za Niego, jeśli będzie to konieczne, nawet swoje życie” – powiedział bp Jeż.

Kaznodzieja przypomniał też, że misją kapłana jest nieść Ewangelię wszystkim aż po krańce ziemi. Prosił, by księża byli pełni entuzjazmu i nadziei, bo „tylko entuzjazm wiary głoszącego i jego świadectwo nadziei jest w stanie porwać świat ku Chrystusowi”.

Bp Andrzej Jeż mówił kałanom, by byli silni w walce ze złem, szukali współpracy z każdym człowiekiem dobrej woli i zabiegali o sprawiedliwość, wiarę, miłość i pokój na świecie.

Jutro w parafiach neoprezbiterów odbędą się prymicje. W wakacje nowi duchowni będą pomagać w parafiach podczas urlopów kapłanów. Natomiast w czerwcu w Starym Sączu podczas obchodów kolejnej rocznicy wizyty Jana Pawła II i kanonizacji bł. Kingi, nowi kapłani dowiedzą się o swoich pierwszych parafiach.

W tarnowskim seminarium, które jest największe w Polsce, każdego roku kształci się ok. 200 kleryków. Zdobywaniu wiedzy i formacji, towarzyszy im także praca w szpitalach na terenie diecezji. W wakacje klerycy wyjeżdżają na misje a także do różnych krajów w Europie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja tarnowska ma 25 nowych kapłanów

28 maja 2011 | 12:12 | eb Ⓒ Ⓟ

Diecezja tarnowska ma 25 nowych kapłanów. Wzorem dla nowych księży jest bł. Jan Paweł II. Neoprezbiterzy podkreślają, że papież był patronem ich seminaryjnego rocznika, bo formację rozpoczęli w 2005 roku, kiedy Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Natomiast na kapłanów zostali wyświęceni w miesiącu, w którym papież został ogłoszony błogosławionym.

„To zobowiązuje, pragniemy, by bł. Jan Paweł II był przewodnikiem w naszym kapłańskim życiu. Po święceniach pojedziemy do Rzymu, by pomodlić się przy grobie Ojca Świętego” – zadeklarował ks. Łukasz Plata.

Święceń w bazylice katedralnej udzielił diakon biskup tarnowski Wiktor Skworc. W homilii mówił nowym kapłanom, by była im bliska postawa bł. Jana Pawła II.

„W wypełnianiu waszej misji kapłańskiej szukajcie pola współpracy z każdym człowiekiem dobrej woli. Pamiętajcie, że Ewangelię trzeba głosić wszystkim; nikogo nie wykluczając, zawsze z nadzieją na ewangeliczny plon. Niech będzie wam bliska postawa bł. Jana Pawła II – szukałem was…; postawa odszukiwania zagubionych” – powiedział bp Skworc.

Ordynariusz diecezji mówił, że kapłani mają stać się świadkami, zwłaszcza, że w świecie rośnie obojętność na prawdę Ewangelii.

„Niech wasze głoszenie słowa, będzie przepowiadaniem językiem miłości. Bo tylko język miłości – zawsze przez słuchaczy wyczuwalny – otwiera serca na prawdę. Głoście w porę i nie porę; pamiętajcie, że trzeba głosić całą prawdę, bez ulegania jakiemuś paraliżowi, bez pomijania w przepowiadaniu tych prawd wiary i moralności, które mogą natrafić na opór słuchaczy, czy ich krytykę. Weźcie sobie do serca pouczenie św. Pawła. Tak głośmy Ewangelię, aby się podobać nie ludziom, ale Bogu, który bada nasze serca" – powiedział ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Przewodniczący Komisji Misyjnej KEP prosił też nowych kapłanów, by byli otwarci na potrzeby misyjne Kościoła.

„Ewangelia jest głoszona jeszcze nie wszędzie, choć nie bez krwawych prześladowań i przeszkód. Najbardziej niezrozumiałe są te wewnątrzkościelne, związane z lekceważeniem misyjnej powinności. Wystarczy słuchać próśb, jakie z wielu Kościołów misyjnych płyną do bogatego w prezbiterów Kościoła tarnowskiego z jednym tylko, powtarzającym się jak refren, błaganiem: pomóż nam. Pomóż nam, poślij księży. Czy do któregoś z was to błaganie przemówi? Daj Boże !” – powiedział bp Wiktor Skworc.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja tarnowska ma 27 nowych kapłanów

30 maja 2009 | 13:27 | eb / maz Ⓒ Ⓟ

W sobotę, 30 maja, biskup tarnowski Wiktor Skworc udzielił święceń diakonom w Bazylice Katedralnej.

Do tego wydarzenia przygotowywali się przez sześć lat formacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Biskup Skworc powiedział w homilii, że śluby tylko wtedy mają sens i są chwałą Boga, gdy się je wypełnia. „Jeśli się ich nie wypełnia, obrażają Boga i kompromitują składającego. Śluby mają wartość modlitwy, a nawet ofiary, ale modlitwą nie są. Nie wystarczy więc je powtarzać, recytować co roku, ale trzeba je wypełniać, godzina po godzinie aż po wieczność”.

Biskup zachęcał nowych księży, aby ich apostolskie działanie i życie modlitewne były jednością. Prosił, aby w posłudze kapłańskiej było więcej modlitwy, więcej „duszpasterstwa” na kolanach.

„Głosząc słowo Boże, sprawując Eucharystię, jednając ludzi z Bogiem nie zaniedbujcie drogi modlitwy, codziennego brewiarza, lektury Pisma Świętego, medytacji, nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, dziękczynienia przed i po Eucharystii; przed udzielaniem Sakramentu Pokuty. Nie zaniedbujcie Waszej osobistej więzi przyjaźni, jaka dziś połączy Was z Chrystusem” – zachęcał hierarcha.

Biskup zachęcał neoprezbiterów, aby dla Ewangelii i dla zbawienia dusz oddali bez reszty swoje życie, gdziekolwiek zostaną posłani. Prosił, aby mieli odwagę odpowiedzieć także na misyjne powołanie.

W uroczystościach święceń uczestniczył arcybiskup Brazzaville Anatole Milandou z Republiki Konga. Hierarcha rozpoczął wizytę w diecezji tarnowskiej, która słynie z licznych powołań kapłańskich i misyjnych. W tym afrykańskim kraju tarnowscy misjonarze pracują od ponad 35 lat.

„Kapłaństwo to decyzja na całe życie i nie należy do łatwych, ponieważ świat nam jej dziś nie ułatwia. Bardzo się cieszymy, długo czekaliśmy na ten moment. Każde czasy mają swoją specyfikę. Kiedyś był komunizm, dziś jest relatywizm, często rządzi subiektywizm. Żeby być dobrym kapłanem, trzeba być dobrym człowiekiem” – mówi KAI neoprezbiter ks. Tomasz Jamka.

Nowi księża od września rozpoczną pracę duszpasterską w swoich pierwszych parafiach.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja tarnowska ma 27 nowych kapłanów

30 maja 2009 | 11:53 | eb Ⓒ Ⓟ

Diecezja tarnowska ma 27 nowych kapłanów. W sobotę, 30 maja, biskup tarnowski Wiktor Skworc udzielił święceń diakonom w Bazylice Katedralnej. Do tego wydarzenia przygotowywali się przez sześć lat formacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Biskup Skworc powiedział w homilii, że śluby tylko wtedy mają sens i są chwałą Boga, gdy się je wypełnia. „Jeśli się ich nie wypełnia, obrażają Boga i kompromitują składającego. Śluby mają wartość modlitwy, a nawet ofiary, ale modlitwą nie są. Nie wystarczy więc je powtarzać, recytować co roku, ale trzeba je wypełniać, godzina po godzinie aż po wieczność”.

Biskup zachęcał nowych księży, aby ich apostolskie działanie i życie modlitewne były jednością. Prosił, aby w posłudze kapłańskiej było więcej modlitwy, więcej „duszpasterstwa” na kolanach.

„Głosząc słowo Boże, sprawując Eucharystię, jednając ludzi z Bogiem nie zaniedbujcie drogi modlitwy, codziennego brewiarza, lektury Pisma Świętego, medytacji, nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, dziękczynienia przed i po Eucharystii; przed udzielaniem Sakramentu Pokuty. Nie zaniedbujcie Waszej osobistej więzi przyjaźni, jaka dziś połączy Was z Chrystusem” – zachęcał hierarcha.

Biskup zachęcał neoprezbiterów, aby dla Ewangelii i dla zbawienia dusz oddali bez reszty swoje życie, gdziekolwiek zostaną posłani. Prosił, aby mieli odwagę odpowiedzieć także na misyjne powołanie.

W uroczystościach święceń uczestniczył arcybiskup Brazzaville Anatole Milandou z Republiki Konga. Hierarcha rozpoczął wizytę w diecezji tarnowskiej, która słynie z licznych powołań kapłańskich i misyjnych. W tym afrykańskim kraju tarnowscy misjonarze pracują od ponad 35 lat.

„Kapłaństwo to decyzja na całe życie i nie należy do łatwych, ponieważ świat nam jej dziś nie ułatwia. Bardzo się cieszymy, długo czekaliśmy na ten moment. Każde czasy mają swoją specyfikę. Kiedyś był komunizm, dziś jest relatywizm, często rządzi subiektywizm. Żeby być dobrym kapłanem, trzeba być dobrym człowiekiem” – mówi KAI neoprezbiter ks. Tomasz Jamka.

Nowi księża od września rozpoczną pracę duszpasterską w swoich pierwszych parafiach.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.