Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma 4 nowych kapłanów

30 maja 2015 | 14:04 | wm Ⓒ Ⓟ

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma 4 nowych kapłanów. Podczas Mszy św. 30 maja, odprawionej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim 4 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie z rąk bp. pomocniczego diecezji zielonogórsko–gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego, który zapewnił prezbiterów o wsparciu modlitewnym ordynariusza diecezji bp. Stefana Regmunta, przebywającego od dłuższego czasu w szpitalu.

Święcenia kapłańskie przyjęli diakoni, którzy ukończyli sześcioletnią formację w diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

W Słowie Bożym skierowanym do prezbiterów bp Lityński podkreślił, że od pierwszych chwil kapłaństwa powinni stać się apostołami miłosierdzia, którego sami dziś dostępują. Prosił, aby pamiętali, że radosne i piękne momenty nie zawsze będą im towarzyszyły. – Przyjdą też chwile bolesne, trudne. Cierpienia, osamotnienia, zwłaszcza kapłańskiej samotności – zaznaczył.

Przypomniał słowa św. Pawła: „To, co dawne minęło, a w to wszystko stało się nowe”, który uświadamia, że w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego. Pamiętajcie o władzy odpuszczania grzechów, w której będziecie ukazywać Boga bogatego w miłosierdzie ale nie zapominajcie też o błogosławieństwie, na które tak wielu czeka, nie żałujcie go potrzebującym” – mówił biskup.

zwrócił uwagę, że Ziemia Lubuska, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest w pierwszej trójce regionów, jeśli chodzi o ilość małżeństw dotkniętych rozpadem, w wyniku czego cierpią dzieci i młodzież.

„Mając świadomość tego wszystkiego, w centrum waszego zainteresowania niech stoi temat świętości małżeństwa i rodziny. Ukazujcie odważnie czyhające zagrożenia, zachęcajcie małżonków do otwarcia na miłosierdzie Boga i na wzajemne przebaczenie. Pochylajcie się nad biedą i bezradnością cierpiących ludzi, zwłaszcza rodzin” – zaapelował biskup przypominając, że dzięki inicjatywie duszpasterza diecezji bp. Stefana Regmunta przeżywamy peregrynację Obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji aby poszerzyć modlitwę w rodzinie.

Sześć lat waszego seminaryjnego poszukiwania i modlitwy – mówił bp Lityński – osiąga swoje apogeum nie po to aby się zatrzymać ale po to, aby iść w świat z zapałem misyjnym, tak jak to czynili apostołowie. Na pytanie jakie motywacje podają najczęściej kandydaci do kapłaństwa, odpowiedział, że odnajdujemy słowa: „pragnę służyć Bogu i ludziom”.

„Jest to piękna deklaracja ale dziś w dniu święceń poszukujemy motywacji jeszcze głębszych w odniesieniu do czasu i miejsca w którym posługujemy” – zauważył duszpasterz i przypomniał, że papież Franciszek podkreślił, że ten rok tworzy szczególny czas miłosierdzia i zaprasza kapłanów, aby byli miłosierni jak Ojciec.

W najbliższą niedzielę wyświęceni kapłani, zgodnie ze zwyczajem, odprawią prymicyjną Mszę św. w rodzinnych parafiach. Natomiast od 26 czerwca zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. W okresie letnim będą zaangażowani głównie w prowadzenie diecezjalnych przedsięwzięć wakacyjnych. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwszą stałą placówkę duszpasterską.

Prezbiterzy są współpracownikami biskupów i uczestniczą w ich posłannictwie. Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma 9 nowych kapłanów

31 maja 2014 | 13:39 | kk Ⓒ Ⓟ

Dziewięciu diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przyjęło dziś w gorzowskiej katedrze święcenia kapłańskie. Święceń udzielił im bp Stefan Regmunt.

W homilii bp Regmunt przypominał, że Bóg w realizacji planu zbawienia posługuje się kapłanami. – Dlatego też powołuje według własnego zamysłu młodych ludzi, aby współpracując z Nim podejmowali się tego zadania niesienia ewangelii, uświęcania ludzi poprzez sakramenty lud Boży i pasterzowania wiernym zgromadzonym w diecezji, parafii i w różnych wspólnotach – podkreślił bp Regmunt

– W trakcie formacji seminaryjnej obecni tutaj diakonii wiele usłyszeli na temat kapłaństwa usłyszeli z ust profesorów, wychowawców, ojców duchownych. Teoretycznie prawie wiedzą wszystko. Chodzi teraz o to, żeby być kapłanem, cieszyć się tym kapłaństwem i widzieć w tym powołaniu sens – dodawał.

Ordynariusz wyraził nadzieję, że praca diakonów w diecezji będzie ożywiała duszpasterstwo młodzieży i osób dorosłych. – Mam nadzieję, że będziecie w sposób gorliwy podejmować swoją służbę. Ta droga jest piękna, ale nie jest łatwa – przypomniał bp Regmunt.

Nowi kapłani to: Damian Drop (Głogów – par. pw. św. Mikołaja), Łukasz Grzendzicki (Koronowo – par. pw. Wniebowzięcia NMP, diec. pelplińska), Paweł Grzesiak (Kostrzyn nad Odrą – par. pw. NMP Matki Kościoła), Tomasz Janczewski (Gorzów Wlkp. – par. pw. NMP Królowej Polski), Norbert Lasota (Gubin – par. pw. Trójcy Świętej), Łukasz Mielnik (Dychów – par. pw. Miłosierdzia Bożego), Dawid Siwak (Gorzów Wlkp. – par. pw. Pierwszych Męczenników Polski), Józef Suchan (Szprotawa – par. pw. Wniebowzięcia NMP) i Maciej Żurawski (Gorzów Wlkp. – par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego).

Święcenia kapłańskie (prezbiteratu) przyjęli diakoni, którzy ukończyli sześcioletnią formację w diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. – Ten dzień jest zwieńczeniem całego okresu formacji. To piękny i radosny dzień, który kończy pewien etap, a rozpoczyna się kolejny. Ten dzień jest świętem Bożej obecności, potwierdzeniem, że nas wybiera i na pewno nas nie opuści. Nie wiemy, gdzie będziemy posłani, ale dzięki temu możemy Mu zaufać i być jak Abraham – powiedział ks. Dawid Siwak.

Zgodnie ze zwyczajem następnego dnia po przyjęciu święceń neoprezbiterzy odprawią prymicyjną Mszę św. w swoich rodzinnych parafiach. Natomiast od 26 czerwca, po kilkutygodniowym urlopie, zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. – Będą zaangażowani w prowadzenie diecezjalnych przedsięwzięć wakacyjnych m.in. oazy wakacyjne dla dzieci, młodzieży i rodzin, pielgrzymki. Zastąpią również księży korzystających w lipcu i sierpniu z wakacyjnego wypoczynku. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwszą stałą placówkę duszpasterską – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Mszę św. koncelebrował bp pomocniczy Tadeusz Lityński oraz biskupi seniorzy: Paweł Socha i Adam Dyczkowski, a także proboszczowie nowych kapłanów oraz wielu księży.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja zielonogórsko – gorzowska ma 9 nowych kapłanów

28 maja 2011 | 12:31 | wm Ⓒ Ⓟ

Podczas uroczystej Mszy św. 28 maja w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Stefan Regmunt udzielił święceń kapłańskich 9 diakonom.

W homilii ordynariusz przypomniał drogi do kapłaństwa Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Przypomniał, że dzień święceń przypada w szczególnym czasie bo w tym miesiącu Jan Paweł II wyniesiony został do grona błogosławionych a dziś przypada 30. rocznica śmierci Sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Zwracając się do prezbiterów bp Regmunt powiedział, że kiedy myślimy o kapłanach mamy na uwadze kapłanów gorliwych, którzy nie liczą godzin i są dyspozycyjni a gorliwość jest potrzebna aby się przekonać jak bardzo sprawa Boża jest potrzebna.

„Kapłaństwo to nie jest wyróżnienie i zaszczyt ale jako pokorna służba biednym, niepełnosprawnym, tym którzy sami nie mogą sobie poradzić. Czekamy na kapłanów świętych a świętość jest możliwa, pokazał nam ścieżkę do świętości Jan Paweł II” – mówił biskup, zwracając także uwagę na rolę świeckich w kościele.

Bp Regmunt podziękował wszystkim, którzy pomagają kapłanom modlitwą i troszczą się o swoje świątynie. „Bez was nasze kapłaństwo byłoby smutne, bez waszej wiary i entuzjazmu byłoby bezsensowne. Dziękujemy wam dzisiaj za dar tych dziewięciu współbraci” – powiedział bp Regmunt na zakończenie homilii.

Nowi księża ukończyli sześcioletnie studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, uzyskując tytuł magistra teologii. Wkrótce rozpoczną pracę duszpasterską, najpierw w ramach wakacyjnych zastępstw, uczestnicząc w pielgrzymkach, oazach, koloniach i rekolekcjach. W sierpniu zostaną przydzieleni do parafii na terenie diecezji.

Od dziś nowymi kapłanami diecezji zielonogórsko – gorzowskiej są: Tomasz Baczyński z Siedlinicy, Damian Kołodziej z Gorzowa Wlkp., Tomasz Szulc z Głogowa, Przemysław Kot z Zielonej Góry, Szymon Tołkacz z Gorzowa Wlkp., Piotr Gniewaszewski z Brzegu Dolnego, Mariusz Mazurkiewicz z Lubska, Szymon Kluj z Kosieczyna, Łukasz Niedzielski ze Wschowy.

Obecnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest 566 kapłanów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.