Diecezjalny Dzień Skupienia Wspólnoty „Wiara i Światło”
17 listopada 2024 | 10:12 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych i ich rodziny wzięło udział w diecezjalnym Dniu Skupienia Wspólnoty „Wiara i Światło”, który odbywał się 16 listopada w parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Na ten dzień złożyły się Msza św. , konferencja i działania wspólnotowe w grupach.
Dzień skupienia objął wspólnoty z rejonu północnego diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, czterech z Gorzowa oraz z Sulęcina i Piły. Natomiast rejon zielonogórski liczy dwie wspólnoty w Zielonej Górze i jedną w Świebodzinie. Wspólnoty działają ponad 40 lat.
Eucharystii przewodniczył diecezjalny kapelan Wspólnoty „Wiara i Światło” ks. Mateusz Pobihuszka. W kazaniu duchowny podkreślał, że ta Wspólnota ma nieść światu nadzieję, którą jest Chrystus. – Ta nadzieja dotyka najpierw naszego życia. Pomimo choroby, cierpienia, niepełnosprawności potrafimy cieszyć się życiem i to wszystko nie jest w stanie wyrwać nas z tej nadziei, że jesteśmy dziećmi Pana Boga, które On stworzył i je kocha. Uświadamiamy sobie prawdę, że jesteśmy posłani do świata by nieść mu tę nadzieję, że inni patrząc na nas, nasze doświadczenie, choroby, niepełnosprawności mogą zobaczyć, że nic nam nie przeszkodzi w odkryciu prawdziwego sensu istnienia, którym ostatecznie jest Bóg – powiedział kapelan.
W rozmowie z KAI ks. Pobihuszka powiedział, że podczas zajęć w grupach uczestnicy wspólnoty przyglądali się świętym, którzy w tym miesiącu patronują Kościołowi i pokazują, że Chrystus jest Tym, z którym oni się już dzisiaj zjednoczyli. – Na przykładzie bł. Carla Acutisa, Br. Alberta Chmielowskiego i św. Joanny Beretty Moli, szukaliśmy przepisu jak na przykładzie ich ziemskiego życia możemy stać się świętymi. A cechą wspólną tych świętych żyjących w różnych epokach jest to, że byli zakorzenieni w Eucharystii, na Chrystusie, że On był fundamentem, na którym zbudowali swoje ziemskie życie.
Dalej tłumaczył kapelan „Wiary i Światła”, że ci święci pokazują, że świętość zdobywa się w codzienności, normalności, że każdego dnia Pan Bóg wyposaża w różne talenty i dary, które mogą przysłużyć się naszemu szczęściu oraz szczęściu innych, a tym samym w dojściu do Nieba. – Mimo, iż coraz mniej nas jest chcemy podtrzymywać duchowość wspólnot „Wiara i Światło”. Dzisiaj szukamy różnych form jednoczenia tych, którzy są w poszczególnych parafiach – powiedział diecezjalny kapelan wspólnot.
„Wiara i Światło” jest ruchem wspólnotowym. Założyli ją Jan Vanier i Maria Helena Mathij w roku 1971. W Polsce wspólnota istnieje od 1987 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.