Bielsko-żywiecka
Rowerowa pielgrzymka z Kęt dotarła do Medjugorja
Po ośmiu dniach jazdy i pokonaniu ponad 1100 kilometrów grupa jedenaściorga rowerzystów z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu dotarła 25 czerwca do Medjugorja. Pielgrzymi, którym towarzyszył kierowca samochodu technicznego, wyruszyli z Kęt 18 czerwca. Wśród uczestników znaleźli się dwaj kapłani – proboszcz kęckiej parafii ks. Jerzy Musiałek, inicjator wyprawy oraz ks. Kazimierz Walusiak z parafii św. Rocha w Zamarskach.
Neoprezbiterzy w Kętach modlili się z klaryskami od Wieczystej Adoracji
Sześciu neoprezbiterów diecezji bielsko-żywieckiej modliło się podczas Eucharystii sprawowanej w klasztorze sióstr klarysek w Kętach. Kapłani, którzy prawie miesiąc temu przyjęli święcenia prezbiteratu, przybyli do sanktuarium Wieczystej Adoracji, by wspólnie modlić się z siostrami zakonnymi i wiernymi oraz udzielić prymicyjnego błogosławieństwa.
Diecezja bielsko-żywiecka ogłosiła tegoroczne zmiany personalne
Jak co roku, diecezja bielsko-żywiecka ogłosiła zmiany personalne w parafiach. W 2026 roku objęły one w sumie 72 duchownych, w tym 8 księży przechodzących na emeryturę, 11 nowych proboszczów, 9 administratorów, 35 wikariuszy (wraz z 6 neoprezbiterami), a także kapelanów, rezydentów i duchownych podejmujących nowe zadania duszpasterskie oraz formacyjne. Uroczyste wręczenie dekretów nominacyjnych odbyło w kaplicy kurialnej.
Cięcina – unikatowy „Kancjonał kancjonałów” obchodzi 200-lecie
Dwieście lat temu, latem 1826 roku, organista z Cięciny Jędrzej Leśniowski ukończył jedno z najbardziej niezwykłych dzieł rękopiśmiennych związanych z religijną kulturą Żywiecczyzny. Monumentalny „Kancjonał kancjonałów”, powstały dla potrzeb parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie, do dziś zachwyca rozmiarami i bogactwem treści.
Ponad 306 tys. zł dla hospicjum – finał 22. edycji „Pól Nadziei”
Ponad 306 tys. zł zebrano podczas 22. edycji programu „Pola Nadziei” na rzecz Hospicjum św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Finał dorocznej akcji charytatywnej odbył się 22 czerwca w kościele NMP Królowej Polski, gdzie podczas nabożeństwa ekumenicznego dziękowano wszystkim zaangażowanym w pomoc dla osób terminalnie chorych. Uroczystość zakończyło wręczenie pucharów i podziękowań placówkom edukacyjnym uczestniczącym w programie.
Spotkanie o św. Andrzeju Boboli, patronie miasta Czechowice-Dziedzice
– Św. Andrzej Bobola wciąż jest zbyt mało znanym świętym – mówił ks. prałat Józef Niżnik podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Znany propagator kultu męczennika ze Strachociny przypomniał związki patrona miasta z Czechowicami-Dziedzicami i przekonywał, że jego przesłanie pozostaje aktualne.
Pielgrzymi zawierzyli Matce Bożej intencje niesione
Blisko dwustu uczestników 42. Pieszej Pielgrzymki z Porąbki szczęśliwie dotarło 20 czerwca do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dwudniową wędrówkę zakończyła Eucharystia w bazylice Matki Bożej Anielskiej, podczas której pątnicy dziękowali za otrzymane łaski i zawierzyli Bogu wszystkie intencje niesione przez około 50 kilometrów beskidzkich szlaków.
Prawie dwustu pielgrzymów wyruszyło z Porąbki do Kalwarii Zebrzydowskiej
Blisko dwustu pątników rozpoczęło 19 czerwca br. 42. Pieszą Pielgrzymkę z Porąbki do sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dwudniową, liczącą około 50 kilometrów wędrówkę przez malownicze beskidzkie szlaki zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Porąbce. Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski.
Redemptorystki świętują 10. rocznicę beatyfikacji bł. Marii Celeste Crostarosy
Siostry redemptorystki na całym świecie obchodzą 10. rocznicę beatyfikacji swojej założycielki bł. Marii Celeste Crostarosy. Zgromadzenie, obecne m.in. w Polsce, Burkina Faso, Włoszech, na Słowacji, Ukrainie, w Meksyku, Kanadzie, Irlandii, Japonii i na Filipinach, przypomina o aktualności jej duchowego dziedzictwa oraz o licznych łaskach przypisywanych jej wstawiennictwu.
Rowerem do Medjugorja z intencjami swoich bliskich
Jedenaścioro rowerzystów wyruszyło 18 czerwca spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu w liczącą ponad 1100 kilometrów pielgrzymkę do Medjugorja. Wśród uczestników są dwaj kapłani – ks. Jerzy Musiałek, proboszcz parafii NSPJ i pomysłodawca przedsięwzięcia, oraz ks. Kazimierz Walusiak z parafii św. Rocha w Zamarskach. Grupę tworzą doświadczeni rowerzyści, którzy mają za sobą wcześniejsze pielgrzymki m.in. do Wilna i Rzymu.


