Bielsko-żywiecka
Cieszyn: rekolekcje dla mam: „Kochać w pełni”
W kaplicy sióstr boromeuszek w Cieszynie odbyły się wielkopostne rekolekcje dla mam pod hasłem „Kochać w pełni”. Spotkanie zgromadziło liczne grono kobiet, które – mimo codziennych obowiązków rodzinnych – chciały znaleźć czas na modlitwę, refleksję i wspólne przeżycie duchowego przygotowania do Wielkanocy.
Bielsko-Biała: papieski medal dla Grażyny Nalepy, działaczki parafialnej i społecznej na Złotych Łanach
W parafii pw. św. Józefa na Złotych Łanach w Bielsku-Białej wręczono papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice” Grażynie Nalepie. Dekoracji dokonał ks. Adam Bieniek, kanclerz kurii diecezjalnej. Proboszcz parafii ks. Stanisław Wójcik podkreślił, że życiorys laureatki jest niezwykle bogaty i naznaczony wieloletnią służbą Kościołowi oraz lokalnej wspólnocie.
Pogórze – pantomimiczna Droga Krzyżowa mieszkańców DPS w Skoczowie
Nietypową Drogę Krzyżową w formie pantomimy zaprezentowali w kościele parafialnym w Pogórzu mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez siostry służebniczki dębickie w Skoczowie. Nabożeństwo przygotowała ewangelizacyjna grupa „Edmundi”, w której – obok podopiecznych domu – wystąpili również pracownicy i wolontariusze placówki.
Świecka misjonarka w Kenii o różańcach z Chelopoy
W niewielkiej miejscowości Chelopoy w regionie West Pokot w Kenii powstają różańce, które są nie tylko przedmiotem modlitwy, ale także znakiem nadziei i wsparciem dla lokalnej wspólnoty. O inicjatywie kobiet z tej części Afryki opowiada Izabela Tobiasiewicz, świecka misjonarka kombonianka pochodząca z parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze w diecezji bielsko-żywieckiej.
Bielsko-Biała: „Requiem dla mojego przyjaciela” Zbigniewa Preisnera w starobielskim kościele i online
Dziś, w 30. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego w Bielsku-Białej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne. Utwór „Requiem dla mojego Przyjaciela”, muzyczny hołd dla reżysera nagradzanego na całym świecie „Dekalogu” oraz trylogii „Trzy kolory”, zabrzmi o godz. 19.00 w kościele św. Stanisława BM w Starym Bielsku.
Kęty: świadectwo s. Joanny podczas spotkania „Duchowej rEwolucji”
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach odbyło się kolejne spotkanie ewangelizacyjne w ramach inicjatywy diecezjalnego duszpasterstwa młodych „Duchowa rEwolucja”. Tym razem uczestnicy wysłuchali osobistego świadectwa s. Joanny Ciemięgi ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek, która opowiedziała o swojej drodze wiary, rozeznawaniu powołania oraz codzienności życia zakonnego.
Rajcza: Droga Krzyżowa w Beskidzie Żywieckim – „Idę za Jezusem”
Około 20 kilometrów górskiej wędrówki, nocna modlitwa i wspólnota ludzi gotowych podjąć wysiłek – tak zapowiada się beskidzka Droga Krzyżowa „Idę za Jezusem”, która 20 marca, wyruszy z Rajczy w Beskidzie Żywieckim. Trasa poprowadzi przez Stary Groń, dalej niebieskim szlakiem na Halę Boraczą, Halę Redykalną, Zapolankę, Gruszkulę i Nickulinę. Na całej drodze wyznaczonych zostanie czternaście stacji Drogi Krzyżowej, odpowiednio oznaczonych i podświetlonych.
Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Księży w Futsalu
16–18 kwietnia br. diecezja bielsko-żywiecka będzie gospodarzem 20. Mistrzostw Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej (Futsalu). W jubileuszowym turnieju weźmie udział 16 drużyn kapłańskich z różnych diecezji w Polsce.
Papieskie odznaczenie dla Jadwigi Tomali, organistki w Brennej
Jadwiga Tomala, organistka w parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej na Śląsku Cieszyńskim, została uhonorowana papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” – jednym z najwyższych odznaczeń przyznawanych osobom świeckim za szczególne zasługi dla Kościoła. Liturgii przewodniczył kanclerz bielsko-żywieckiej kurii ks. Adam Bieniek, który pod koniec Eucharystii wręczył medal i dyplom w imieniu papieża Leona XIV. W uroczystości uczestniczył również proboszcz ks. Jerzy Pytraczyk oraz parafianie.
Oświęcim-Brzezinka: Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości na terenie Auschwitz-Birkenau
Około 3 tys. osób uczestniczyło 7 marca w Drodze Krzyżowej w intencji trzeźwości narodu na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau. Wierni modlili się, przechodząc obozowymi drogami – wśród ruin krematoriów, obok baraków więźniarskich oraz miejsc, gdzie podczas II wojny światowej ginęły tysiące ludzi. Nabożeństwo było modlitwą za osoby uzależnione oraz ich rodziny.


