Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: w modlitwa w katedrze za osoby skrzywdzone
W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej wierni przeżywali Dzień modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Eucharystii przewodniczył ks. Szczepan Kobielus, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, a homilię wygłosił ks. Tomasz Sroka, duszpasterz osób pokrzywdzonych. Mówił o konieczności szacunku i empatii wobec osób skrzywdzonych we wspólnocie Kościoła. Jego zdaniem, stanowi to praktyczny sprawdzian chrześcijańskiej postawy. Liturgię poprzedziła Droga Krzyżowa.
Andrychów: Dzień modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi
„Starajmy się o czystość intencji w sercu, o sprawiedliwość w relacji z innymi, szukajmy dobra, miłości i miłosierdzia – wtedy nasza wiara będzie prawdziwa” – wezwał biskup Roman Pindel podczas Eucharystii w Dniu modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, który obchodzono w kościele św. Macieja w Andrychowie. Wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez „Domowy Kościół” oraz Mszy św. koncelebrowanej.
Brenna: bp Pindel zainaugurował dzienną adorację Najświętszego Sakramentu w parafii
W parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej na Śląsku Cieszyńskim zainaugurowano dzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Bp Pindel w Oświęcimiu – o wymowie prochu i popiołu
O wymowie prochu i popiołu – zarówno tego, którym w Środę Popielcową posypywane są głowy wiernych, jak i prochów ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu – mówił bp Roman Pindel 18 lutego br. w Oświęcimiu. Podczas Mszy św. w kościele św. Maksymiliana Kolbego Męczennika hierarcha wskazał, że w tym miejscu znak popiołu nabiera szczególnej mocy i staje się wezwaniem do pamięci, odpowiedzialności oraz nadziei płynącej ze zmartwychwstania Chrystusa.
Diecezja bielsko-żywiecka będzie się modlić i solidaryzować z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym
Diecezja bielsko-żywiecka kolejny raz włącza się w obchody Dnia Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi, który w Kościele w Polsce będzie przeżywany w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 20 lutego 2026 roku. To czas modlitwy i duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły krzywdy ze strony ludzi Kościoła.
Bp Greger: jesteśmy garścią prochu, ale tę garść prochu Pan Bóg do końca umiłował
O osobistym wymiarze słowa Bożego w Środę Popielcową, prawdzie ludzkiej kruchości oraz nadziei płynącej z Bożej miłości mówił bp Piotr Greger podczas Mszy św. sprawowanej 18 lutego w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Liturgia z obrzędem posypania głów popiołem zainaugurowała czas Wielkiego Postu.
Bielsko-Biała: konferencja naukowa „Między konfrontacją a dialogiem” z okazji 25 rocznicy śmierci ks. prof. Tischnera
W Bielsku-Białej odbędzie się 19 lutego konferencja naukowa pt. „Między konfrontacją a dialogiem. W 25. rocznicę śmierci ks. prof. Józefa Tischnera”. Wydarzenie organizuje Fundacja KARPATHIA w ramach projektu „Tischner – czytamy Historię filozofii po góralsku”. Jednym z patronów medialnych konferencji jest Katolicka Agencja Informacyjna.
Trzy medale Kacpra Tomasiaka i świadectwo wiary na igrzyskach w Mediolanie
Kacper Tomasiak, skoczek narciarski z Bielska-Białej, wywalczył w poniedziałek kolejny medal olimpijski podczas zimowych igrzysk rozgrywanych we Włoszech – w Mediolanie oraz ośrodkach górskich, m.in. w Predazzo i Cortinie d’Ampezzo. Kacper Tomasiak i Paweł Wąsek zdobyli srebrny medal w olimpijskim konkursie duetów na dużej skoczni w Predazzo. Tym samym w dorobku 19-letniego sportowca znajdują się już trzy olimpijskie krążki: dwa srebrne i jeden brązowy.
Stara Wieś: Fredrowska „Zemsta” we wnętrzu zabytkowej drewnianej świątyni
Młodzież ze starowiejskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego wraz ze swoim proboszczem ks. dr. Szymonem Traczem przygotowali adaptację „Zemsty” wg Aleksandra Fredry. Dzięki profesjonalnej grze aktorskiej i barwnej scenografii widzowie mogli jeszcze raz zanurzyć się w klimat sarmackiej Polski końca XVIII w. Barwne postacie Papkina, Cześnika, Rejenta, Podstoliny, Klary i Wacława czy Dyndalskiego stały się zwierciadłem ludzkich przywar i małostek, które w wesołej konwencji mogą po przemyśleniu być dobrym wprowadzeniem do nadchodzącego wielkiego postu.
Bp Greger: Bóg nie zostawia człowieka samego w chorobie
O tym, że Bóg nie zostawia człowieka samego w chorobie, lecz współcierpi z nim i nadaje jego doświadczeniu sens w świetle krzyża i zmartwychwstania Chrystusa, przypomniał bp Piotr Greger podczas Mszy św. w budynku Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II.


