Bielsko-żywiecka
Andrychów – chorzy przed cudownym obrazem Matki Bożej Różańcowej, Pani Andrychowskiej
Pod hasłem „Współczucie Samarytanina: kochać, niosąc cierpienie drugiego człowieka” w parafii św. Macieja w Andrychowie obchodzono 11 lutego 2026 r. Światowy Dzień Chorego. Uroczystej Eucharystii przed cudownym obrazem Matki Bożej Różańcowej, Pani Andrychowskiej, przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski.
Bielsko-Biała – Światowy Dzień Chorego w Domu Księży Emerytów
W kaplicy Miłosierdzia Bożego Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej 11 lutego br., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i w Światowy Dzień Chorego, Mszy św. przewodniczył ks. Szczepan Kobielus, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia oraz kapelan Beskidzkiego Centrum Onkologii im. św. Jana Pawła II.
Lektor z parafii w Bielsku-Białej srebrnym medalistą igrzysk olimpijskich
Lektor parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej Kacper Tomasiak zdobył srebrny medal w skokach narciarskich na skoczni normalnej podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026. Konkurs rozegrano w Predazzo. Sukces młodego skoczka spotkał się z szerokim odzewem w środowisku kościelnym.
Bp Greger na pogrzebie śp. Mariana Kasprzyka: ufamy, że po walce życia stoi przy Chrystusie – Mistrzu nad mistrzami
W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Mariana Kasprzyka – wybitnego polskiego pięściarza, mistrza olimpijskiego, a zarazem człowieka głębokiej wiary i poruszającego świadectwa życia. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Marian Florczyk, delegat KEP ds. sportu. Przy ołtarzu modlił się z nim m.in bp Piotr Greger, który wygłosił homilię i poprowadził modlitwę na cmentarzu w bielskiej Kamienicy. – Jest w nas ogromne pragnienie, aby mistrz sportu Marian Kasprzyk, znalazł się w miłujących objęciach Tego, który jest Mistrzem nad mistrzami – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.
Solidarność – 45. rocznica strajku generalnego na Podbeskidziu
W Bielsku-Białej odbyły się obchody 45. rocznicy strajku generalnego na Podbeskidziu – największego w Polsce protestu „Solidarności”, który zakończył się sukcesem politycznym. Był to też pierwszy przypadek od czasu powstania „Solidarności” tak jednoznacznego włączenia się hierarchów w społeczny spór i mediację. Uroczyste spotkanie Dam i Kawalerów Krzyża Wolności i Solidarności zorganizowano w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.
Żywiec-Moszczanica – zabytkowa Koronacja Marii na wielkiej wystawie gotyku
Już w kwietniu br. w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie rozpocznie się wielka międzynarodowa wystawa sztuki gotyckiej „Gotyk w Karpatach”. Wśród eksponatów z Austrii, Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii zaprezentowana zostanie jedna z najstarszych realizacji rzeźby gotyckiej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej – grupa Koronacji Marii z Żywca-Moszczanicy.
Bielsko-Biała: pogrzeb Mariana Kasprzyka – mistrza olimpijskiego z Tokio
Pogrzeb zmarłego w wieku 87 lat Mariana Kasprzyka, mistrza olimpijskiego z Tokio, wybitnego pięściarza i jednej z legend polskiego sportu, odbędzie się w poniedziałek, 9 lutego 2026 r. Mszę św. pogrzebową sprawować będzie bp Piotr Greger o godz. 14.00 w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Godzinę wcześniej rozpocznie się modlitwa różańcowa, natomiast o godz. 13.30 zaplanowano wystąpienia przedstawicieli władz oraz środowisk sportowych.
Ekumeniczna modlitwa za sportowców na rozpoczęcie igrzysk
Na ekumeniczną modlitwę w intencji sportowców, organizowaną z okazji rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan – Cortina d’Ampezzo 2026, zaprasza parafia ewangelicko-augsburska w Szczyrku Salmopolu. Nabożeństwo odbędzie się w niedzielę 8 lutego o godz. 11.00 w kościele ewangelickim w Szczyrku Salmopolu.
Oświęcim – diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego w sanktuarium salezjańskim
„Życie konsekrowane nie jest ucieczką od świata, ale rzeczywistością pełną radości i mocy Ducha Świętego” – podkreślił bp Piotr Greger podczas diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego, które odbyły się 2 lutego w salezjańskim sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.
Caritas bielsko-żywiecka pomaga podczas mrozów
Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej zorganizowała kolejną akcję pomocową skierowaną do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W odpowiedzi na szczególnie wymagające warunki bytowe spowodowane mroźną aurą, pracownicy Caritas, we współpracy ze strażakami Ochotniczych Straży Pożarnych w Czechowicach-Dziedzicach oraz w Kaniowie, odwiedzili mieszkańców pustostanów i mieszkań socjalnych, niosąc im wsparcie duchowe i rzeczowe.


