Bielsko-żywiecka
Kęty: Koncert kolęd Golec uOrkiestry. Modlitwa, świadectwo i światło
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach wypełnił się po brzegi wiernymi z całej diecezji i spoza jej granic, którzy w sobotni wieczór uczestniczyli w XXI Koncercie Kolęd poświęconym pamięci św. Jana Pawła II. Tegoroczne wydarzenie miało szczególny charakter – był to ostatni w tym sezonie świątecznym koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra.
Bp Pindel: odpowiedzialność władzy wymaga światła, uczciwej miary i troski o dobro wspólne
„Wszyscy, którzy pełnią funkcje publiczne, są jak światło postawione na świeczniku. Od nich oczekuje się przejrzystości, uczciwej miary i troski o dobro wspólne” – podkreślił bp Roman Pindel podczas Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej z udziałem samorządowców diecezji bielsko-żywieckiej różnych szczebli. Przy ołtarzu modlił się m.in.: duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców ks. Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji, który zorganizował doroczne spotkanie w ramach funkcjonującego duszpasterstwa.
Obchody 81. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Wspólną modlitwą Żydów i chrześcijan zakończyły się obchody 81. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Uroczystości odbyły się 27 stycznia w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. W ceremonii uczestniczyło 21 byłych więźniów, przedstawiciele władz państwowych, środowisk żydowskich i romskich oraz korpusu dyplomatycznego.
Oświęcim: Msza św. dla ocalałych z Auschwitz
„Wobec narodów, których przedstawiciele ginęli w tym obozie, trzeba nam dziś śpiewać pieśń nową – pieśń dziękczynienia za ocalenie i za świadectwo wiary tych, którzy tu cierpieli i umierali” – powiedział bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej dla ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Eucharystia została odprawiona 26 stycznia w hostelu przy Miejscu Pamięci Auschwitz w Oświęcimiu, w przededniu uroczystości rocznicowych.
Łękawica: diecezjalne spotkanie Kolędników Misyjnych w parafii pochodzenia bł. o. Michała Tomaszka OFMConv
Kościół parafialny w Łękawicy na Żywiecczyźnie stał się 25 stycznia br. miejscem spotkania dzieci, rodzin oraz wspólnot misyjnych z różnych zakątków diecezji. To w parafii pochodzenia błogosławionego o. Michała Tomaszka OFMConv, misjonarza i męczennika, odbyło się diecezjalne spotkanie Kolędników Misyjnych, podsumowujące tegoroczną akcję misyjnego kolędowania dzieci.
Modlitwa o beatyfikację m. Marii Łempickiej w klasztorze klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach
W 108. rocznicę śmierci służebnicy Bożej Matki Marii Łempickiej, 24 stycznia br., w sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kętach, zgromadzili się wierni na wspólnej modlitwie, prosząc o jej wstawiennictwo. Uczestniczyli w niej także pielgrzymi z innych części diecezji.
Nowenna przed uroczystością św. Jana Bosko z salezjańskimi męczennikami w Oświęcimiu
W Oświęcimiu salezjanie rozpoczęli nowennę modlitewną przed uroczystością św. Jana Bosko, założyciela Rodziny Salezjańskiej. Każdego dnia nowenny wierni modlą się, wspominając jednego z dziewięciu salezjanów męczenników – ks. Jana Świerca i jego Towarzyszy, którzy oddali życie za wiarę w czasie II wojny światowej. Wkrótce zostaną wyniesieni na ołtarze.
Ekumeniczny Maraton Biblijny w Książnicy Beskidzkiej
W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbył się 22 stycznia br. Ekumeniczny Maraton Biblijny, zorganizowany w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W głośnym czytaniu listów św. Pawła Apostoła do Kościołów w Efezie i Kolosach uczestniczyło 23 lektorów – duchownych i świeckich – reprezentujących różne Kościoły chrześcijańskie, wspólnoty wyznaniowe oraz instytucje życia publicznego i społecznego.
Wystawa „Namalować katolicyzm od nowa” w Książnicy Beskidzkiej
W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej otwarto wystawę „Namalować katolicyzm od nowa”. To część wieloletniego projektu mającego na celu ożywienie współczesnej sztuki sakralnej oraz przywrócenie jej wysokiej jakości artystycznej i teologicznej. Ekspozycja prezentuje obrazy poświęcone tajemnicy Bożego Narodzenia i jest czwartą odsłoną cyklu realizowanego według porządku tajemnic różańcowych.
Cieszyńskie nabożeństwo ekumeniczne w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan
W katolickim kościele pw. Trójcy Świętej w Cieszynie odbyło się 20 stycznia br. główne nabożeństwo ekumeniczne w diecezji w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wspólnej modlitwie przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich oraz zaproszonych gości międzyreligijnych towarzyszyło przesłanie o odpowiedzialności za jedność i pokój. Nabożeństwu przewodniczył biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel. Kazanie wygłosił bp Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP.


