Bielsko-żywiecka

20 stycznia 2026 | 16:15

Bielsko-Biała: Opłatkowe spotkanie diecezjalnej Rady Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń

Opłatkowe spotkanie diecezjalnej Rady Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń stało się okazją do refleksji nad wyzwaniami stojącymi przed wspólnotami kościelnymi w rozpoczynającym się roku. Bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w kurialnej kaplicy, wskazał na szczególną odpowiedzialność ruchów, stowarzyszeń i organizacji katolickich za kształt formacji wiary w Kościele.

20 stycznia 2026 | 11:42

Brzeszcze: Upamiętniono ofiary Marszu Śmierci

Uroczystość złożenia kwiatów oraz upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci sprzed 81 lat odbyła się 19 stycznia br. na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach koło Oświęcimia, na którym znajduje się zbiorowy grób osiemnastu uczestników marszu. W 1945 roku Niemcy zmusili więźniów KL Auschwitz oraz jego podobozów do morderczego marszu. Zginęło podczas niego około 9 tys. osób.

18 stycznia 2026 | 17:04

Bielsko-Biała – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji bielsko-żywieckiej

W diecezji bielsko-żywieckiej rozpoczęły się obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jak zapowiada ks. prof. Józef Budniak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, od 18 do 25 stycznia br. wierni różnych wyznań chrześcijańskich będą gromadzić się na wspólnej modlitwie, nabożeństwach i spotkaniach ekumenicznych.

17 stycznia 2026 | 18:00

Bp Pindel do stypendystów: co zrobicie z tym, czym zostaliście obdarowani?

„Życzę, żebyście pozostali ludźmi wdzięcznymi Bogu za dary, za talenty, za możliwości; żebyście z tego, co Bóg daje wam, dawali, dzielili się i wspierali innych” – powiedział bp Roman Pindel podczas spotkania opłatkowego stypendystów Fundacji „Światło Nadziei” i Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Odbyło się ono 17 stycznia br. w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej i zgromadziło młodzież pochodzącą z małych miejscowości i wiosek diecezji, ich rodziców i dziadków, a także opiekunów oraz członków rad obu fundacji.

15 stycznia 2026 | 13:23

Beskidzki skarb odnaleziony – „Powstanie Warszawskie” Józefa Mehoffera

Po ponad 80 latach odnaleziony został tryptyk Józefa Mehoffera pt. „Powstanie warszawskie” – dzieło przez dekady uznawane za zaginione, znane jedynie z przekazów źródłowych i wspomnień żony artysty. Obraz, odnaleziony w jadalni probostwa parafii św. Macieja w Andrychowie, trafił do Muzeum Narodowego w Krakowie jako depozyt Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej (Beskidzkiego MuRo). Jest obecnie eksponowany w miejscu swojego powstania – w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26, oddziale MNK. „To beskidzki skarb o randze ogólnopolskiej. Dzieło, które po latach milczenia znów przemawia z niezwykłą siłą” – zwraca uwagę ks. dr Szymon Tracz.

14 stycznia 2026 | 16:07

Bp Greger do sportowców: Ewangelia stanowi źródło zasad fair play

„Ewangelia nie rozstrzyga żadnej sportowej konkurencji, nie decyduje o końcowym wyniku rywalizacji. Uczy nas jednak szacunku wobec drugiego człowieka, który na arenie sportowej jest przeciwnikiem czy rywalem” – podkreślił bp Piotr Greger podczas Mszy św. inaugurującej spotkanie opłatkowe sportowców i działaczy sportowych diecezji bielsko-żywieckiej.

12 stycznia 2026 | 08:36

Bielsko-Biała: Ekumeniczne kolędowanie w aleksandrowickim kościele

W kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach odbyło się Ekumeniczne Kolędowanie. Poprzedziła je niedzielna Eucharystia sprawowana w Święto Chrztu Pańskiego. Wydarzenie zgromadziło wiernych oraz duchownych różnych wyznań chrześcijańskich.

11 stycznia 2026 | 15:14

Bp Greger: małżeństwo i rodzina są Bożym pomysłem na realizację ludzkiej miłości

„Małżeństwo i rodzina są Bożym pomysłem na realizację ludzkiej miłości, dlatego nie wolno ich rozumieć wyłącznie według ludzkich kryteriów, lecz w świetle słowa Bożego” – podkreślił bp Piotr Greger podczas spotkania opłatkowego Duszpasterstwa Rodzin w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. We wspólnej modlitwie uczestniczyli pracownicy Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, absolwenci oraz słuchacze Studium Teologii Rodziny.

09 stycznia 2026 | 08:48

Bp Roman Pindel do służby zdrowia: współczucie musi prowadzić do działania

„Jezus nie zatrzymuje się na wzruszeniu, ale bierze odpowiedzialność za ludzi, których widzi bezradnych i zagrożonych” – zauważył bp Roman Pindel w homilii wygłoszonej podczas spotkania opłatkowego duszpasterstwa służby zdrowia diecezji bielsko-żywieckiej, które odbyło się 8 stycznia br. w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Centralnym punktem wydarzenia była Msza św. w kaplicy kurialnej. Eucharystii przewodniczył biskup bielsko-żywiecki, a koncelebrowali ją kapelani szpitalni, z diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia ks. Szczepanem Kobielusem.

07 stycznia 2026 | 11:53

Bp Greger: nie wystarczy, że Bóg przychodzi do człowieka – człowiek musi wyjść, aby się z Nim spotkać

„Nie wystarczy, że Bóg przychodzi do człowieka – człowiek musi wyjść, aby się z Nim spotkać” – przypomniał bp Piotr Greger podczas Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej. Jak podkreślił w homilii wygłoszonej w katedrze św. Mikołaja, uroczystość Objawienia Pańskiego ukazuje drogę odwrotną niż Boże Narodzenie: tym razem to człowiek wyrusza w drogę ku objawiającemu się Bogu.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.