Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: Opłatkowe spotkanie diecezjalnej Rady Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń
Opłatkowe spotkanie diecezjalnej Rady Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń stało się okazją do refleksji nad wyzwaniami stojącymi przed wspólnotami kościelnymi w rozpoczynającym się roku. Bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w kurialnej kaplicy, wskazał na szczególną odpowiedzialność ruchów, stowarzyszeń i organizacji katolickich za kształt formacji wiary w Kościele.
Brzeszcze: Upamiętniono ofiary Marszu Śmierci
Uroczystość złożenia kwiatów oraz upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci sprzed 81 lat odbyła się 19 stycznia br. na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach koło Oświęcimia, na którym znajduje się zbiorowy grób osiemnastu uczestników marszu. W 1945 roku Niemcy zmusili więźniów KL Auschwitz oraz jego podobozów do morderczego marszu. Zginęło podczas niego około 9 tys. osób.
Bielsko-Biała – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji bielsko-żywieckiej
W diecezji bielsko-żywieckiej rozpoczęły się obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jak zapowiada ks. prof. Józef Budniak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, od 18 do 25 stycznia br. wierni różnych wyznań chrześcijańskich będą gromadzić się na wspólnej modlitwie, nabożeństwach i spotkaniach ekumenicznych.
Bp Pindel do stypendystów: co zrobicie z tym, czym zostaliście obdarowani?
„Życzę, żebyście pozostali ludźmi wdzięcznymi Bogu za dary, za talenty, za możliwości; żebyście z tego, co Bóg daje wam, dawali, dzielili się i wspierali innych” – powiedział bp Roman Pindel podczas spotkania opłatkowego stypendystów Fundacji „Światło Nadziei” i Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Odbyło się ono 17 stycznia br. w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej i zgromadziło młodzież pochodzącą z małych miejscowości i wiosek diecezji, ich rodziców i dziadków, a także opiekunów oraz członków rad obu fundacji.
Beskidzki skarb odnaleziony – „Powstanie Warszawskie” Józefa Mehoffera
Po ponad 80 latach odnaleziony został tryptyk Józefa Mehoffera pt. „Powstanie warszawskie” – dzieło przez dekady uznawane za zaginione, znane jedynie z przekazów źródłowych i wspomnień żony artysty. Obraz, odnaleziony w jadalni probostwa parafii św. Macieja w Andrychowie, trafił do Muzeum Narodowego w Krakowie jako depozyt Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej (Beskidzkiego MuRo). Jest obecnie eksponowany w miejscu swojego powstania – w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26, oddziale MNK. „To beskidzki skarb o randze ogólnopolskiej. Dzieło, które po latach milczenia znów przemawia z niezwykłą siłą” – zwraca uwagę ks. dr Szymon Tracz.
Bp Greger do sportowców: Ewangelia stanowi źródło zasad fair play
„Ewangelia nie rozstrzyga żadnej sportowej konkurencji, nie decyduje o końcowym wyniku rywalizacji. Uczy nas jednak szacunku wobec drugiego człowieka, który na arenie sportowej jest przeciwnikiem czy rywalem” – podkreślił bp Piotr Greger podczas Mszy św. inaugurującej spotkanie opłatkowe sportowców i działaczy sportowych diecezji bielsko-żywieckiej.
Bielsko-Biała: Ekumeniczne kolędowanie w aleksandrowickim kościele
W kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach odbyło się Ekumeniczne Kolędowanie. Poprzedziła je niedzielna Eucharystia sprawowana w Święto Chrztu Pańskiego. Wydarzenie zgromadziło wiernych oraz duchownych różnych wyznań chrześcijańskich.
Bp Greger: małżeństwo i rodzina są Bożym pomysłem na realizację ludzkiej miłości
„Małżeństwo i rodzina są Bożym pomysłem na realizację ludzkiej miłości, dlatego nie wolno ich rozumieć wyłącznie według ludzkich kryteriów, lecz w świetle słowa Bożego” – podkreślił bp Piotr Greger podczas spotkania opłatkowego Duszpasterstwa Rodzin w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. We wspólnej modlitwie uczestniczyli pracownicy Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, absolwenci oraz słuchacze Studium Teologii Rodziny.
Bp Roman Pindel do służby zdrowia: współczucie musi prowadzić do działania
„Jezus nie zatrzymuje się na wzruszeniu, ale bierze odpowiedzialność za ludzi, których widzi bezradnych i zagrożonych” – zauważył bp Roman Pindel w homilii wygłoszonej podczas spotkania opłatkowego duszpasterstwa służby zdrowia diecezji bielsko-żywieckiej, które odbyło się 8 stycznia br. w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Centralnym punktem wydarzenia była Msza św. w kaplicy kurialnej. Eucharystii przewodniczył biskup bielsko-żywiecki, a koncelebrowali ją kapelani szpitalni, z diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia ks. Szczepanem Kobielusem.
Bp Greger: nie wystarczy, że Bóg przychodzi do człowieka – człowiek musi wyjść, aby się z Nim spotkać
„Nie wystarczy, że Bóg przychodzi do człowieka – człowiek musi wyjść, aby się z Nim spotkać” – przypomniał bp Piotr Greger podczas Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej. Jak podkreślił w homilii wygłoszonej w katedrze św. Mikołaja, uroczystość Objawienia Pańskiego ukazuje drogę odwrotną niż Boże Narodzenie: tym razem to człowiek wyrusza w drogę ku objawiającemu się Bogu.


