Bielsko-żywiecka
Żywiec: Msza św. i IX Orszak Trzech Króli pod hasłem „Nadzieją się cieszą”
Na żywieckim rynku odbył się 6 stycznia br. dziewiąty Orszak Trzech Króli – barwne widowisko religijno-kulturowe, które zgromadziło licznie mieszkańców miasta oraz gości z regionu. Wydarzenie połączyło ewangeliczne przesłanie Objawienia Pańskiego z bogactwem beskidzkiej tradycji.
Kończyce Wielkie: odsłonięto pomnik króla Jana III Sobieskiego
W Kończycach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim odsłonięto 4 stycznia pomnik króla Jana III Sobieskiego. Uroczystościom towarzyszyła Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Piotr Greger. Monument upamiętnia zwycięstwo wojsk chrześcijańskich pod Wiedniem 12 września 1683 roku, mające przełomowe znaczenie dla dziejów Polski i Europy.
„Nagroda św. Maksymiliana Kolbego” dla Józefy Staroń, pionierki wolontariatu hospicyjnego
W Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala wręczenia „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Tegoroczną laureatką została Józefa Staroń, emerytowana położna, która od lat towarzyszy ludziom terminalnie chorym. Wyróżnienie w jej imieniu odebrała dr Anna Byrczek, dyrektor Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej. Nagrodą jest kopia figurki „Matki Bożej zza drutów” z kościoła w Harmężach, symbol działalności ewangelizacyjnej i apostolskiej.
Abp Przybylski: uczmy się chodzić po ziemi, mając niebo w sobie
Kilkaset osób wzięło udział w noworocznej Mszy św. na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Eucharystii przewodniczył arcybiskup katowicki Andrzej Przybylski. W homilii zachęcił wiernych, aby rozpoczynając nowy rok, uczyli się „chodzić po ziemi, mając niebo w sobie”. Wskazał na godność każdego człowieka jako dziecka Bożego i wezwał do porzucenia postawy niewolnika na rzecz ufnej relacji z Ojcem.
Bp Pindel: pokój sprawiedliwy i rozbrajający zaczyna się w ludzkim sercu
Pokój, który nie jest jedynie zawieszeniem broni ani efektem wymuszonego kompromisu, lecz rodzi się z nawróconego serca człowieka – to główne przesłanie homilii bp. Romana Pindla wygłoszonej 1 stycznia br. podczas Mszy św. noworocznej, sprawowanej w Światowy Dzień Pokoju. Orędzie i pasterskie błogosławieństwo biskup bielsko-żywiecki przekazał podczas transmisji radiowej i internetowej z Mszy św. celebrowanej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach.
Noc Betlejemska ze świętymi – nowe figury w szopce w Kętach
Już trzeci rok z rzędu w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu w Kętach powstaje rozbudowana inscenizacja Nocy Betlejemskiej. Choć – jak podkreśla proboszcz parafii ks. Jerzy Musiałek, pomysłodawca szopki – jej zasadniczy układ pozostaje ten sam, każdego roku pojawiają się nowe elementy, które nadają całości świeże przesłanie. Kęcka szopka, inspirowana Greccio, to jedna z największych i najbardziej rozbudowanych inscenizacji bożonarodzeniowych w diecezji bielsko-żywieckiej.
Bp Greger w Domu Opieki im. Jana Pawła II w Kamesznicy: Poza miłością czas staje się tragedią
W ostatni dzień roku kalendarzowego, 31 grudnia br., bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. w kaplicy domu zakonnego sióstr sercanek w Kamesznicy na Żywiecczyźnie, które prowadzą Dom Opieki im. św. Jana Pawła II. To jedyny tego typu ośrodek na Podbeskidziu i jeden z największych w Polsce, przeznaczony głównie dla starszych kobiet dotkniętych chorobą Alzheimera i demencją.
Brenna: do kościoła wrócił monumentalny ołtarz główny
Do kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela w Brennej na Śląsku Cieszyńskim powrócił po całościowej konserwacji monumentalny ołtarz główny z połowy XIX wieku. Jak podkreśla ks. Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków i obiektów sakralnych, nastawa ołtarzowa reprezentuje styl neobarokowy z wyraźnymi wpływami historyzmu, charakterystycznymi dla epoki jej powstania.
Zakończenie Roku Jubileuszowego w żywieckiej konkatedrze
W święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, odbyła się uroczystość liturgicznego zakończenia Roku Jubileuszowego w diecezji bielsko-żywieckiej. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bp Piotr Greger, który podsumował duchowe doświadczenie minionego roku, przeżywanego pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Bp Pindel: Jubileuszowe odpusty dla osób pozbawionych wolności, chorych i starszych
Uroczystość zakończenia Roku Jubileuszowego w diecezji bielsko-żywieckiej odbyła się 28 grudnia br, w święto Świętej Rodziny. Liturgiczne obchody miały charakter symultaniczny. W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej Mszy św. przewodniczył biskup Roman Pindel, natomiast w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Piotr Greger.


