Bielsko-żywiecka
Modlitwa na terenie PG Silesia. Protestujący górnicy spędzają święta pod ziemią
Nabożeństwo w intencji protestujących górników zostało odprawione 24 grudnia br. w siedzibie związków zawodowych działających w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Po modlitwie duchowni oraz przedstawiciele związków zawodowych zjechali pod ziemię do górników, którzy od kilku dni prowadzą protest okupacyjny. Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia w Czechowicach-Dziedzicach jest największą prywatną kopalnią węgla w Polsce.
Bp Greger w Żywcu: Bóg stał się bliski i obecny na zawsze
O tym, że chrześcijaństwo jest jedyną religią, która od samego początku głosi prawdę o tym, że Bóg stał się człowiekiem przypomniał bp Piotr Greger podczas Mszy św. w dzień w uroczystość Narodzenia Pańskiego, sprawowanej 25 grudnia br. roku w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu.
Witkowice – bp Pindel o wdzięczności za przetrwanie wspólnoty wiary w 50. rocznicę pożaru kościoła
Wdzięczność za przetrwanie wspólnoty wiary w 50. rocznicę tragicznego pożaru drewnianego kościoła, który wybuchł w samo Boże Narodzenie 1975 roku, wyraził bp Roman Pindel podczas Mszy św. bożonarodzeniowej w Witkowicach. Hierarcha przypomniał, że tragedia sprzed lat stała się dla parafii początkiem nowego etapu wiary, wspólnoty i odpowiedzialności.
Bp Greger: wielkość Bożego Narodzenia objawia się w słabości Dziecka
„Bożym znakiem jest to, że On staje się mały, jest niemowlęciem, pozwala się dotykać i prosi nas o miłość” – przypomniał bp Piotr Greger podczas Pasterki sprawowanej w bielskiej katedrze. Jak podkreślił, tajemnica Bożego Narodzenia objawia się nie w potędze, lecz w słabości Dziecka, które przychodzi, aby być blisko człowieka i usuwać lęk, dystans oraz niepewność co do przyszłości.
Bp Pindel: narodziny Jezusa są zapowiedzią amnestii ogłoszonej przez Boga
„Dzisiejszy tekst z Ewangelii zawiera zapowiedź amnestii w sferze religijnej. Skorzystać z niej może każdy człowiek” – zwrócił uwagę bp Roman Pindel podczas Pasterki sprawowanej o północy w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Jak podkreślił, narodziny Jezusa są Bożym ogłoszeniem powszechnej łaski: darowania grzechów, win i nadziei zbawienia dla wszystkich ludzi.
Beskidy: góralska Wigilia to czas zgody, miłości i dobra
Tradycja mieszkańców Beskidu Śląskiego postrzega Wigilię jako wyjątkowy czas „zaistnienia wszelkiej harmonii zgody, miłości i dobra” – zauważa Małgorzata Kiereś, etnografka i badaczka Śląska Cieszyńskiego. Zgodnie z tym nakazem obowiązkowe było pogodzenie się nawet z najbardziej nielubianym lub nieprzyjaznym sąsiadem czy krewnym.
Bp Pindel na Boże Narodzenie 2025: życzę takiej nadziei, która zadziwi samego Boga
Radosnego świętowania Bożego Narodzenia – kolędowania, odwiedzania się nawzajem i budowania wspólnoty – życzy biskup Roman Pindel w specjalnym filmie zamieszczonym na kanale YouTube diecezji bielsko-żywieckiej. Zwraca uwagę, że nadzieja rodzi się tam, gdzie ludzie są razem.
Bielsko-Biała: kilkumetrowa jodełka z Beskidu Śląskiego rozbłysła przed kurią
Na placu przed kurią diecezji bielsko-żywieckiej odbyło się 23 grudnia br. tradycyjne świąteczne spotkanie połączone z uroczystym rozświetleniem choinki. Tym razem kilkumetrowa jodła przybyła z lasów Beskidu Śląskiego. Choinkę ofiarowało Nadleśnictwo Wisła, a tegorocznemu spotkaniu przewodniczyła parafia Dobrego Pasterza w Istebnej. Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel wypowiedział z kolei świąteczne życzenia i udzielił błogosławieństwa.
Marcin Styczeń – 30 lat na scenie: muzyka w drodze do sensu
Marcin Styczeń od 30 lat idzie własną drogą – wierny słowu i muzyce, która rodzi się z ciszy i uważności. W rozmowie opowiada o artystycznych wyborach, duchowości przeżywanej „twarzą w twarz” oraz o tym, dlaczego nigdy nie chciał być częścią żadnego nurtu. Zastanawia się także, co czeka twórców w świecie algorytmów i sztucznej inteligencji.
Projekt „mniejsze granie” – tradycyjna kolęda w delikatnej, modlitewnej odsłonie
Na YouTube pojawił się nowy utwór w ramach projektu muzyki chrześcijańskiej „mniejsze granie”. Kolejna produkcja powstała w Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach. Za inicjatywą stoją m.in. twórcy związani z popularnym kanałem „mniejsi”, który subskrybuje ponad 43 tys. internautów.


