Bielsko-żywiecka
Oświęcim: Marsz dla Życia i Rodziny zgromadził kilkaset osób
Pod hasłem „Czas obronić małżeństwo, czas obronić życie” ulicami Oświęcimia przeszedł 14 czerwca br. po raz trzynasty Marsz dla Życia i Rodziny. Mimo deszczowej pogody w wydarzeniu uczestniczyło kilkaset osób – rodziny z dziećmi, przedstawiciele wspólnot, grup i ruchów duszpasterskich.
Bp Greger: ochrona istot niewinnych jest wymogiem sprawiedliwości, a nie kwestią przekonań religijnych
„Ochrona istot niewinnych jest wymogiem sprawiedliwości, a nie kwestią przekonań religijnych” – zaznaczył bp Piotr Greger podczas Mszy św. 14 czerwca 2026 r. rozpoczynającej Marsz dla Życia i Rodziny w Żywcu. W homilii biskup wskazał na potrzebę odważnej obrony małżeństwa, rodziny i życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Po liturgii uczestnicy przeszli ulicami miasta w dorocznym marszu będącym publicznym świadectwem tych wartości.
Obchody 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz
O „przerwanej misji” tysięcy Polaków, których niemiecki okupant pozbawił możliwości służby Ojczyźnie, Kościołowi i bliźnim, mówił bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach w ramach obchodów 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W Eucharystii uczestniczyło 13 Ocalałych z niemieckiego obozu Auschwitz.
Bp Pindel na 700-leciu Barwałdu: historia ma być nauczycielką życia
O tym, że jubileusz 700-lecia Barwałdu nie może ograniczać się jedynie do wspominania minionych wydarzeń, ale powinien stać się okazją do odczytania lekcji płynących z historii dla współczesnych i przyszłych pokoleń, przypomniał bp Roman Pindel podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Barwałdzie Górnym koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Msza św. zainaugurowała obchody 700-lecia miejscowości.
Kard. Nycz w Kętach: Serce Jezusa uczy budowania wspólnoty w świecie samotności i sztucznej inteligencji
Kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej, przewodniczył 12 czerwca 2026 r. uroczystej sumie odpustowej ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii NSPJ w Kętach. W homilii wskazał, że uroczystość Serca Jezusowego przypomina o bezinteresownej miłości Boga, która powinna owocować tworzeniem prawdziwych wspólnot rodzinnych, sąsiedzkich i parafialnych. Hierarcha zwrócił także uwagę na narastający problem samotności, uzależnienia od świata wirtualnego oraz wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji.
Rocznica poświęcenia diecezji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa
W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, obchodzoną 12 czerwca br., wierni diecezji bielsko-żywieckiej przeżywają w swych parafiach pierwszą rocznicę poświęcenia diecezji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Tego dnia wierni mogą ponownie wyrazić swoje osobiste zawierzenie Chrystusowi.
Marsze dla Życia i Rodziny w Żywcu i Oświęcimiu. „Czas obronić małżeństwo!”
Pod hasłami „Czas obronić małżeństwo!” oraz „Czas ochronić życie!” w niedzielę 14 czerwca w dwóch miastach diecezji bielsko-żywieckiej odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny. Wydarzenia zaplanowano w Żywcu i Oświęcimiu, gdzie uczestnicy będą modlić się za rodziny, manifestować przywiązanie do wartości rodzinnych oraz dawać publiczne świadectwo szacunku dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Neoprezbiterzy modlili się z kapłanami seniorami w Domu Księży Emerytów
Nowo wyświęceni prezbiterzy diecezji bielsko-żywieckiej sprawowali 10 czerwca br. Mszę św. prymicyjną w kaplicy Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej. Było to kolejne spotkanie sześciu młodych kapłanów z wiernymi po przyjęciu święceń prezbiteratu 30 maja w katedrze św. Mikołaja.
Grób Jana Klicha oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”
Na cmentarzu parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie odbyła się uroczystość oznaczenia grobu Jana Klicha – żołnierza, nauczyciela i działacza społecznego związanego z Żywiecczyzną – plakietą „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski” oraz znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Jak informuje katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wydarzenie zgromadziło rodzinę bohatera, przedstawicieli władz samorządowych, szkół, organizacji społecznych oraz mieszkańców regionu.
Bp Greger na Kaplicówce: kapłan musi być nieustannie zakochanym w Chrystusie
„Kapłan musi być nieustannie zakochanym w Chrystusie, a wierni mają prawo oczekiwać i mieć pewność, że ich duszpasterz realizuje swoje powołanie na serio i poważnie” – podkreślił bp Piotr Greger podczas diecezjalnej pielgrzymki ku czci św. Jana Sarkandra na skoczowską Kaplicówkę. W tym roku mija 450 lat od narodzin patrona tego miejsca i jednego z patronów diecezji bielsko-żywieckiej. W czasie uroczystości 7 czerwca 2026 r. ustanowiono dziewięciu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.


