Bielsko-żywiecka

07 grudnia 2025 | 19:15

Pierściec – historyczna uroczystość ustanowienia Sanktuarium św. Mikołaja

Historyczna uroczystość oficjalnego ogłoszenia kościoła parafialnego w Pierśćcu Sanktuarium św. Mikołaja odbyła się 7 grudnia br. To jedyne w Polsce sanktuarium dedykowane patronowi dzieci i ubogich otrzymało wraz ze specjalnym dekretem przywileje wynikające z Prawa Kanonicznego.

07 grudnia 2025 | 19:12

Łękawica – 10. rocznica beatyfikacji bł. o. Michała Tomaszka OFMConv

W kościele parafialnym w Łękawicy koło Żywca odbyły się 7 grudnia br. uroczystości dziękczynne z okazji 10. rocznicy wyniesienia do chwały ołtarzy bł. o. Michała Tomaszka OFMConv., rodaka z tej parafii, oraz jego współbraci męczenników z Pariacoto – bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. i ks. Alessandro Dordiego.

06 grudnia 2025 | 12:48

Dziś jedyna w roku Msza św. w romańskiej Rotundzie św. Mikołaja w Cieszynie

W Rotundzie św. Mikołaja, romańskiej kaplicy na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, odprawiona dziś zostanie Msza św. W tym najstarszym i najcenniejszym zabytku na Ziemi Cieszyńskiej liturgia celebrowana jest tylko raz w roku – w dniu wspomnienia patrona dzieci i ubogich, a jednocześnie patrona unikatowej budowli. Wizerunek cieszyńskiej Rotundy jest na rewersie banknotu dwudziestozłotowego z Bolesławem Chrobrym.

06 grudnia 2025 | 12:33

Pierściec – pielgrzymi w sanktuarium św. Mikołaja

Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim, jak co roku w grudniu, jest licznie odwiedzane przez pielgrzymujących pątników. Wierni przybywają tu modlić się we własnych intencjach, a główne uroczystości odpustowe odbędą się w niedzielę, 7 grudnia, pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla. Tego dnia nastąpi oficjalne nadanie pierścieckiemu kościołowi tytułu „Sanktuarium św. Mikołaja”.

04 grudnia 2025 | 18:22

Bp Greger: każda kopalnia nie jest dla węgla, ale dla człowieka

„Każda kopalnia nie jest dla węgla, ale dla człowieka” – podkreślił bp Piotr Greger podczas Barbórkowych Mszy św., którym przewodniczył 4 grudnia br. w Jawiszowicach i Brzeszczach. O błogosławieństwo dla górników i ich rodzin oraz o życie wieczne dla zmarłych pracowników kopalni modlił się biskup w kościele Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedlu Brzeszczach oraz w kościele św. Urbana w Brzeszczach.

01 grudnia 2025 | 06:17

Ks. prof. Ostrowski na Groniu Jana Pawła II: pokój rodzi się najpierw w ludzkich sercach

„Pokój rodzi się najpierw w ludzkich sercach. Pokój rośnie niejako od dołu, od korzeni. Pokój, który przyniósł Jezus Chrystus” – przypomniał ks. prof. Maciej Ostrowski podczas Mszy św. sprawowanej na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie przewodniczył liturgii 30 listopada, inaugurując czas adwentowej refleksji w beskidzkiej kaplicy i podnóża Leskowca.

29 listopada 2025 | 20:22

Rzyki: barwne ołtarze odzyskały świetność

Dwie zabytkowe nastawy ołtarzowe w kościele parafialnym św. Jakuba w Rzykach odzyskały dawną świetność po zakończonych pracach konserwatorskich. Jak poinformował konserwator sztuki i zabytków sakralnych w diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz, świątynia wzniesiona w latach 1793–1796 w charakterystycznym dla Galicji stylu józefińskim przez wiele lat pozostawała skromna w swoim wystroju. Dopiero pod koniec XIX wieku, dzięki ofiarności parafian, została wzbogacona o intensywną polichromię oraz nowe elementy wyposażenia, w tym boczne ołtarze wykonane z barwnego, polichromowanego stiuku.

29 listopada 2025 | 17:08

Apostolstwo Dobrej Śmierci u św. Mikołaja

Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) z diecezji bielsko-żywieckiej, Śląska oraz Czech zgromadzili się 29 listopada br. w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu koło Skoczowa na 23. Regionalnym Dniu Skupienia. Setki pielgrzymów uczestniczyły w modlitwie różańcowej oraz Mszy św., której przewodniczył nowy dyrektor krajowy ADŚ, ks. Andrzej Tron MSF. W liturgii uczestniczyli także kapłani z licznych parafii Śląska Cieszyńskiego, Żywiecczyzny i innych części diecezji bielsko-żywieckiej – wśród nich moderator ADŚ ks. Marcin Wróbel.

26 listopada 2025 | 12:49

Mazańcowice: ołtarze odzyskały dawny blask

W kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach zakończono konserwację dwóch ołtarzy bocznych stojących przy łuku tęczowym świątyni. Jak wyjaśnia ks. dr Szymon Tracz, diecezjalny konserwator sztuki i obiektów sakralnych oraz historyk sztuki, oba drewniane, polichromowane i złocone ołtarze powstały na początku XX wieku w modnym wówczas duchu historyzmu, dlatego – zgodnie z charakterem całego kościoła – dominują w nich elementy pseudogotyckie.

24 listopada 2025 | 12:04

Światowy Dzień Młodzieży w diecezji bielsko-żywieckiej

Młodzi z całej diecezji bielsko-żywieckiej zgromadzili się 23 listopada br. w kościele św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej, aby wspólnie przeżyć Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży. Spotkaniu, będącemu centralnym punktem całorocznej formacji młodych oraz etapem przygotowań do ŚDM w Seulu w 2027 roku, przewodniczył biskup Roman Pindel.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.